STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηφαιστος - Κολοσσός 72-64: Αφεντικό του Αιγαίου η Λήμνος

BASKET LEAGUE / ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚΟΥΤΖΙΟΥΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την έκτη νίκη του σε 11 αγώνες πήρε ο Ήφαιστος, που με κορυφαίο τον Σον Έβανς επικράτησε του Κολοσσού σε ένα πολύ σκληρό ματς στη Λήμνο.

Νησιωτικό ντέρμπι στη Λήμνο το απόγευμα του Σαββάτου (14/12), με τον Ήφαιστο να λυγίζει την αντίσταση του Κολοσσού (72-64) για να ανέβει στο 6-5 και να αφήσει τους Ροδίτες στο 4-7 μετά από την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της ΕΚΟ Basket League 2019/20 . Οι γηπεδούχοι του Σωτήρη Μανωλόπουλου στηρίχθηκαν στον Σον Έβανς που έγραψε άλλο ένα double-double, πήραν σημαντικές βοήθειες από τους Χαριτόπουλο, Μούρτο, Σταμάτη και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, με τον Άρη Λυκογιάννη να βλέπει τη δική του ομάδα σε κακό απόγευμα και τον Μάλκολμ Γκρίφιν στο δεύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Κολοσσού να ξεχωρίζει.

O MVP

Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση από τον Σον Έβανς, από την κολώνα αυτού του Ηφαίστου. Λίγες μέρες μετά από τη σπουδαία εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ, ο Αμερικανός σέντερ έγραψε ξανά double-double με 14 πόντους από 6/7 δίποντα και 2/4 βολές και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ήφαιστος έκλεισε τον αγώνα με 6/29 τρίποντα (20%), μόλις εννέα ασίστ για 16 λάθη και 11 χαμένες βολές και όμως κέρδισε τον Κολοσσό που από την πλευρά του μέτρησε 2/18 τρίποντα (11%), δέκα τελικές πάσες για 17 λάθη και 11 άστοχες βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κάκιστο το ματς στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να έχουν τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα (7-7 στο έκτο λεπτό), αλλά τον Κολοσσό να βολεύεται περισσότερο από αυτόν τον ρυθμό και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-18. Από τους 35 πόντους οι σχεδόν μισοί επιτεύχθηκαν από τη γραμμή των βολών (16/22 είχαν μαζί Ηφαιστος και Κολοσσός), όμως ο Ήφαιστος είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, πήγε στο +6 (37-31) από τρίποντο του Σμιθ στο 19' και έδειξε να ελέγχει μέχρι ένα σημείο την αναμέτρηση.

Με την άμυνα να γίνεται πιο αποτελεσματική, ο Ήφαιστος βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, πήγε στο +10 (50-40) και στο +12 (54-42) με καλάθι του Σταμάτη, για να βγει το τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος. Ένα τρίποντο του Έλληνα γκαρντ (64-56 στο 35') έγειρε τη ζυγαριά υπέρ της ομάδας της Λήμνου, που πήρε 2/2 βολές από τον Πελεκάνο (72-63 στα 26") και έφτασε στην νίκη έκτη φετινή της νίκη μετά από την πολύ καλή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Λήμνου, ίσως ο κακός καιρός να έπαιξε τον ρόλο του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σώμος, Ευφραιμίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 14 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 6 (2/9 σουτ), Πελεκάνος 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Χάμοντς 6, Μολντοβεάνου 5 (0/7 σουτ, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταμάτης 6 (2), Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 3 (1), Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 10 (4/6 δίποντα), Λιτλ 3 (1/6 σουτ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 8 (6 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 5 (4 λάθη), Τζάκσον 4 (1/6 σουτ), Ντάνιελς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παύλος, Τσαλμπούρης 9 (1), Γκρίφιν 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μωραΐτης 3 (1/6 σουτ), Κρομά 7 (0/4 σουτ, 7/9 βολές), Τουντζιαράκης 11 (4/6 δίποντα, 3/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 15/30 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 24/35 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/35 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 20/31 βολές, 39 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί στη Λήμνο τον Ηρακλή (21/12 στις 15:30), ενώ ο Κολοσσός θα γυρίσει στη Ρόδο για να αντιμετωπίσει το Περιστέρι (21/12 στις 15:30).