STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η Κύμη με ανατροπή και Ελ Αμίν νίκησε τον ΠΑΟΚ

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÏÊ (Eurokinissi Sports / ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ ÊÙÓÔÁÓ)
BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÏÊ (Eurokinissi Sports / ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ ÊÙÓÔÁÓ) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Κύμη έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, έχοντας για μπροστάρη τον Ελ Αμίν και έφτασε στην νίκη με 93-82.

Για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η Κύμη σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα (ρεκόρ 4-5), νικώντας στην έδρα της τον ΠΑΟΚ (5-4) με 93-82. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πέτυχαν 32 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν σχετικά εύκολα στην επικράτηση στο τέλος.

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Ο Έλ Αμίν ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε τεράστια ώθηση στην ομάδα του σε σκορ και δημιουργία, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 17 πόντους και 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο αριθμός του αγώνα

Η Κύμη, η οποία σημείωσε 32 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, μέτρησε 11 κλεψίματα στην αναμέτρηση, τα οποία και τα αξιοποίησε, σκοράροντας 19 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Εντυπωσιακός στην οργάνωση ο Μιλιένοβιτς του ΠΑΟΚ, καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 13 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ έλεγε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Κύμη έκανε την μεγάλη της αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος. Έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη στο τέλος. Από την στιγμή που ο Σταμάτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 26' (55-54), ακολούθως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο ματς. Από το -10 (17-27) στο 10' βρέθηκαν στο +13 (80-67) στο 34'.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +5 (8-13) στο 6', χάρη στο καλάθι του Τέιλορ, ενώ ακολούθως με τρίποντο ο Σάιμπερτ έφερε την ομάδα του στο +7 (9-16). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και στο 8' εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (11-21), με τον Κλάντον να φτάνει τους 9 πόντους και το 17-27 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Κύμη θέλησε να αντιδράσει και με σερί πόντους από τους Τουντζιαράκη και Τσούπκοβιτς, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-37 στο 16'. Ο ΠΑΟΚ, όμως, διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο του ρυθμού, όντας μπροστά στο σκορ με 40-45 στο ημίχρονο, με τον Χρυσικόπουλο να μετρά 14 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κύμη κατάφερε να πάρει ύστερα από αρκετή ώρα το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο καλάθι του Σταμάτη (55-54) στο 26', φτάνοντας και στο +6 (60-54) με τρίποντο του Κοστόβ. Το 72-63 ήταν το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η Κύμη πήρε... φωτιά από την περιφέρεια και με δύο σερί τρίποντα των Σιγκούνα και Κοστόβ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +13 (80-67) στο 34', έχοντας για ηγέτη τον τρομερό Ελ Αμίν (17 πόντους και 8 ασίστ σε εκείνο το διάστημα). Ο Τουντζιαράκης στο 37' διατήρησε την Κύμη στο +10 (84-74). Στο τέλος, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα δίχως να ανησυχήσουν, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-37, 72-63, 93-82

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 7, Τσούπκοβιτς 11, Κοστόβ 21, Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 17 (8ασ, 3κλ), Τουντζιαράκης 7 (7ρ), Σιγκούνας 6 (6ρ), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 5, Τέιλορ 9, Μιλιένοβιτς 11 (13ασ), Σάιμπερτ 19, Κλάντον 14, Χρυσικόπουλος 20, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Μπράιαντ.