STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η ΑΕΚ με Σάκοτα γλίτωσε το πατατράκ από το Ρέθυμνο

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει από το Ρέθυμνο, είδε τον χάρο με τα μάτια της, αλλά έχοντας για MVP τον Σάκοτα (23 πόντοι), κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στην νίκη με 81-74.

Για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα το Ρέθυμνο με 81-74. Οι γηπεδούχοι είδαν τον χάρο με τα μάτια τους, καθώς στο 28' βρέθηκαν στο -8 (51-59) και στο 34' στο -4 (62-66), αλλά στα τελευταία λεπτά ανέβασαν την απόδοση τους και γύρισαν στο ματς, γλιτώνοντας το πατατράκ στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα. Το ρεκόρ της "Ένωσης" έγινε 2-1 στο πρωτάθλημα, στο 1-2 η ομάδα της Κρήτης.

Ο MVP:

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 23 πόντους, μη χάνοντας δίποντο (8/8), ενώ μέτρησε 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές. Παράλληλα, μάζεψε και 4 ριμπάουντ, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στους γηπεδούχους, σε 29 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντελρόι Τζέιμς με 16 πόντους (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Τα 8/8 δίποντα που μέτρησε στο παιχνίδι ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος ήταν εντυπωσιακά εύστοχος στην αναμέτρηση, είτε σουτάροντας από μέση απόσταση, είτε τελειώνοντας τις φάσεις με ντράιβ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Το Ρέθυμνο έλεγχε τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με +8 (51-59) στο 28'. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Κρήτης συνέχιζε να έχει το κεφάλι στο σκορ, όντας στο +4 (62-66) με το τρίποντο του Μέντλοκ στο 34', με τον "ζεστό" Μούντι (17 πόντοι) να κάνει τρομερή δουλειά στην επίθεση.

Στην συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με αρχή το τρίποντο του Λαρεντζάκη (65-66). Πίεσαν στην άμυνα, ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε αρκετά λάθη, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, σημείωσαν καλάθια στον αιφνιδιασμό, ο Ξανθόπουλος έκανε πολύτιμη δουλειά σε άμυνα και δημιουργία και η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το ματς, έχοντας για ηγέτες στην επίθεση τους Σάκοτα και Τζέιμς. Καθοριστικό και το γκολ-φάουλ του Τζέιμς στο 37', όταν και έκανε το σκορ 76-68, με την "Ένωση" να αριθμεί επί μέρους σκορ 14-2 μέσα σε 3 λεπτά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δεσλής, Παντελίδης, Ζαχαρής

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 2.500 φίλαθλοι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 16 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 11 (3), Μαυροειδής 6, Γκριν 2, Σάκοτα 23 (1), Σι 2, Ελονού 2, Χάρις 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκόντουγιν 9, Μέντλοκ 13 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ, Ντάνιελς 13 (3), Κόττας 2, Μούντι 17 (2), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 81 πόντοι, 22/39 δίποντα-56%, 8-28 τρίποντα-28%, 13/15 βολές-86%, 34 ριμπάουντ (7-27), 20 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 74 πόντοι, 17/39 δίποντα-43%, 9/23 τρίποντα-39%, 13/15 βολές-86%, 38 ριμπάουντ (9-29), 15 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει το Λαύριο στην Κρήτη, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την Μπάνβιτ στο ΟΑΚΑ.