STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Φόρτσαρε" η ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ μπορεί στο Κύπελλο κόντρα στον Άρη να μην τα κατάφερε, ωστόσο στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 65-53.

Το Κύπελλο Ελλάδας η ΑΕΚ δεν πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με τον Άρη με συνέπεια να "έρθει" ο αποκλεισμός, στο πρωτάθλημα όμως φρόντισε να ξεκινήσει με το... δεξί.

Η "Ενωση" κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 65-53, στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Basket League.

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου μεταξύ άλλων "πλήρωσε" το γεγονός πως τραυματίστηκε ο Απόλλων Τσόχλας ο οποίος μέχρι το 24-26 (όταν δηλαδή βγήκε εκτός αγώνα) είχε τέσσερις ασίστ ενώ η "Ενωση" ήταν εξαιρετική στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετά το 53-53, με σερί 12-0 (65-53) "τελείωσε" την υπόθεση νίκη.

Πλέον οι δύο ομάδες την επόμενη εβδομάδα έχουν τις πρώτες τους υποχρεώσεις για το Eurocup, με την ΑΕΚ να υποδέχεται την Κράσνι Όκτιαμπρ και τον ΠΑΟΚ την Ζολνόκι.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης προκάλεσε μεγάλη "ζημιά" στον ΠΑΟΚ, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ και γενικώς έδωσε πολλά στην ΑΕΚ.

Eκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 53-53, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι... Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ που λίγο μετά το 36' ήταν μπροστά με 63-53. Κάπου εκεί είχαν μπει οι βάσεις για την νίκη της "Ενωσης".

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε συνολικά 9 τρίποντα, εκ των οποίων τα έξι ήταν του Κώστα Βασιλειάδης. Ο τελευταίος "πυροβολούσε" έξω από τα 6.75 αλλά αυτό δεν φάνηκε αρκετό για να πάρουν οι "ασπρόμαυροι" το "διπλό".

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 5-0 και ο Βασιλειάδης πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ (5-3). Στο 4' το σκορ ήταν 7-5, το 9-5 έγινε από τον Μιλόσεβιτς ενώ στο 7' ο Τέπιτς μείωσε σε 11-7 (νωρίτερα η "Ενωση" είχε πάρει διαφορά έξι πόντων). Η ΑΕΚ συνέχιζε να έχει το προβάδισμα (13-7), ο Βασιλειάδης "ψαλίδισε" την διαφορά αργότερα (13-10) με εύστοχο τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-12.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ με σερί 0-5 προηγήθηκε με 15-17, ο Μιλόσεβιτς (οχτώ πόντους) μετά ισοφάρισε σε 19-19 και με τρίποντο του Βασιλειάδη γράφτηκε το 19-22 στο 12'. Ο τελευταίος ήταν πολύ καλός (11 πόντους), έκανε το 22-24 και ο Κακαρούδης διαμόρφωσε το 22-26. Στο 24-26 αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού (στον αστράγαλο) ο Τσόχλας και στο 16' η "Ενωση" πέρασε μπροστά στο σκορ (29-28 από τον Σκραμπ που είχε οχτώ πόντους). Το σύνολο του Σάκοτα πήρε ένα +7 (35-28) στο 18' και στο ημίχρονο η "Ενωση" είχε διαφορά έξι πόντων (36-30).

Στο 21' ο Μαυροκεφαλίδης έκανε 38-30, ο Βασιλειάδης "απάντησε" (38-33) και ο Ντούβνιακ "έφερε" τον ΠΑΟΚ στο -2 (38-36). Ο Μιλόσεβιτς ξεμπλόκαρε την ΑΕΚ (41-36) αλλά οι "ασπρόμαυροι" στο 25' κατάφεραν να ισοφαρίσουν (41-41 με 17 πόντους από τον Βασιλειάδη ο οποίος ήταν εξαιρετικός). Στο 27' το σκορ ήταν 43-43, η "Ενωση" μετά ήταν στο +3 (46-43) και ο Ανοσίκε "έγραψε" το 48-43. Με καλάθι του Μπάλαμπαν έγινε το 48-45 και δεν άλλαξε μετά κάτι ως το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Μπάλαμπαν μείωσε σε 48-47 (31') ενώ ο Καλαμπόκης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 50-47. Μετά το 53-47, ο Δέδας διαμόρφωσε το 53-50 και ο Βασιλειάδης ισοφάρισε (53-53 λίγο πριν το 34'). Με μια βολή του Μιλόσεβιτς η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (54-53) και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 57-53. Ο Μιλόσεβιτς μετά με δύο βολές "έγραψε" το 59-53 (ο Δέδας διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ με το οποίο χρεώθηκε) στο 35' και στο 36' η ΑΕΚ πήρε ένα +8 (61-53 με Μαυροκεφαλίδη). Ο Μαυροκεφαλίδης έδινε πολλές βοήθειες, έκανε και το 63-53 ενώ με καλάθι του Παπαντωνίου (65-63) γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χέρστον, Μιλόσεβιτς 16 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 18 (2 τρίπ., 12 ριμπ.), Καλαμπόκης 5 (1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίκε 3, Παπαντωνίου 7, Σκραμπ 10 (2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Βασιλειάδης 22 (6/10 τρίπ.), Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπάλαμπαν 4, Λιάπης, Κακαρούδης 8, Τσόχλας, Δέδρας 3 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Κώττας.