STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Έχασε στο Ρέθυμνο, χάνει και την τρίτη θέση η ΑΕΚ

Ο Καλαμπόκης έχασε διπλή ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ΑΕΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο κι έτσι οι Κρητικοί επικράτησαν με 70-69! Απομακρύνθηκε η τρίτη θέση για την "Ένωση" (PHOTOS).

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε, το Ρέθυμνο επικράτησε της ΑΕΚ με σκορ 70-69 κι έτσι έκανε τεράστιο βήμα για τη συμμετοχή του στα playoffs! Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ χρειάζεται πλέον τρεις νίκες στα παιχνίδια που απομένουν με Κολοσσό (εντός), Παναθηναϊκό (εκτός) και Αρκαδικό (εντός) και, συγχρόνως, τρεις ήττες του Άρη με Ολυμπιακό (εντός), Ρέθυμνο (εκτός) και Κολοσσό (εντός) για να τερματίσει στην τρίτη θέση, αντί των Θεσσαλονικέων.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ως τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (67-69, 38'07") ωστόσο ο Κάρτερ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 70-69. Έστω κι έτσι, η "Ένωση" είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει τη νίκη στο τέλος όμως ο Καλαμπόκης αστόχησε δυο φορές! Αρχικά σε λέι-απ κι εν συνεχεία σε σουτ από τη γωνία. Έτσι οι Κρητικοί ανέβηκαν στο 10-13 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, υποχρεώνοντας την ΑΕΚ (που παρατάχθηκε χωρίς τους Μπράουν, Χέρστον) στην τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην κανονική περίοδο.

MVP

Ο Ρασάντ Μάντεν έκανε τη διαφορά για το Ρέθυμνο στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς κόντρα στην "Ένωση" με 16 πόντους (8/8 βολές, 4/5 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 31'58".

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν 17/17 βολές!

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε το Ρέθυμνο, προηγήθηκε 0-9 με το κάρφωμα του Μαυροκεφαλίδη ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 13-22. Σε αυτό το διάστημα ο "Μαύρο" σκόραρε 8 πόντους ενώ η "Ένωση" μοίρασε 8 ασίστ, την ώρα που οι Κρητικοί είχαν 1/5 τρίποντα (20%) και 5 λάθη. Στη συνέχεια ο Σάκοτα διαμόρφωσε το 19-28 (14'05") για την ΑΕΚ που είχε 76% στα δίποντα (10/13)! Παρ' όλα αυτά, η άμυνα ζώνης του Ρεθύμνου έβγαλε τους φιλοξενούμενους εκτός ρυθμού ενώ ο Μάντεν μείωσε σε 31-33 (17'25") με γκολ-φάουλ.

Η ομάδα του Ζντοβντς άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-39, με το τρίποντο του Μωραΐτη. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/10 βολές στο πρώτο ημίχρονο ενώ η ΑΕΚ μοίρασε 13 ασίστ αντί 5 των Κρητικών. Η διαφορά έφτασε στο +12 (45-57, 27'21") για την ΑΕΚ με το τρίποντο του Καλαμπόκη όμως η ζώνη των Κρητικών δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Ο Μαυροειδής είχε 3/4 βολές στα τελευταία λεπτά (67-69) ενώ το τρίποντο του Κάρτερ έδωσε τη νίκη στο Ρέθυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5 (1), Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14 (2), Χάροου 10, Στόουν 13 (1), Τσακαλέρης, Κάρτερ 12 (1), Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5.

* Πριν από το τζάμπολ, η διοίκηση του Ρεθύμνου βράβευσε τον Γιάννη Καλαμπόκη για την προσφορά του στην ομάδα, την περσινή σεζόν.