STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός με "30άρα" στον Άρη

BASKET LEAGUE / 1ïò ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÁÑÇÓ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τον Άρη με 84-54, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των playoffs, έχοντας για MVP τον Παπανικολάου (17π, 4ρ).

Για τον πρώτο ημιτελικό των playoffs της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην σειρά, καθώς νίκησε εύκολα τον Άρη στο ΣΕΦ με σκορ 84-54, όντας καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα ματς που έδωσε το "παρών" ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (13/5, 17:00) στην Θεσσαλονίκη. Την πρόκριση στους τελικούς θα πάρει όποια ομάδα σημειώσει πρώτη τρεις νίκες. Οι πρωταθλητές τρόμαξαν με τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος δέχτηκε ένα δυνατό χτύπημα στον λαιμό στο πρώτο μέρος, αλλά δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Δεν αγωνίστηκε στην συνέχεια για προληπτικούς λόγους.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν δραστήριος στην επίθεση, πήρε πρωτοβουλίες, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους και συνολικά με 17 (5/5δ, 1/3τρ, 4/4β). Παράλληλα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ στην αναμέτρηση, σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, πέρασε... χειροπέδες στους παίκτες του Άρη που ήταν άστοχοι, με τους Πειραιώτες παράλληλα να βρίσκουν ρυθμό τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας στον αιφνιδιασμό. Το 44-31 του ημιχρόνου (στο οποίο ο Άρης στάθηκε ανταγωνιστικός) μετατράπηκε στο 30' σε 64-38, με τους πρωταθλητές να ελέγχουν στην συνέχεια στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας εύκολα στην νίκη απέναντι στους "κιτρινόμαυρους", που δεν είχαν δυνάμεις στο δεύτερο μέρος.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 24 ασίστ με τις οποίες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Σπανούλης μοίρασε 5 ασίστ και ο Γκριν τις 6 από αυτές. Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως η διαφορά έφτασε στο +35 (82-47) στο 38'.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με ένα 5-0, αλλά ο Άρης απάντησε γρήγορα με ένα 7-0 σερί (7-5) με τον Κάμινγκς, με τους Θεσσαλονικείς να πατούν γερά στο παρκέ και να παίζουν μπάσκετ με αυτοπεποίθηση.Ο Γιάνκοβιτς στο 5' έφερε τους φιλοξενούμενους στο +4 (7-11), αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Ο Μάντζαρης ήταν "ζεστός" από την περιφέρεια, ο Γιάνγκ κάρφωνε την μπάλα στο καλάθι, ενώ ο Σπανούλης μοίραζε απλόχερα ασίστ στον Παπανικολάου, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους πρωταθλητές να προηγούνται με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Μπιρτς με βολές, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10 (29-19) στο 13'. Σε εκείνο το σημείο ο Παπαπέτρου τραυματίστηκε, καθώς δέχτηκε ένα δυνατο χτύπημα στον λαιμό, επικράτησε ανησυχία, αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό. Ο Παπανικολάου ήταν "ζεστός", καθώς τέλειωσε το πρώτο μέρος με 15 πόντους, με τον Άρη να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων. Το πρώτο μέρος βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με +13 (44-31) ύστερα από τρίποντο του Γκριν.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιεστική άμυνα, περιόρισε τους παίκτες του Άρη που αδυνατούσαν να σκοράρουν, με τον Σπανούλη με σερί πόντους να φέρνει την διαφορά στο +16 (49-33) στο 23'.Στο 26' ο Πρίντεζης έφερε την ομάδα του στο +19 (54-35), με τους Πειραιώτες να βγάζουν καλές άμυνες και να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Ο Αγραβάνης με κάρφωμα έφερε την διαφορά στο +25 στο 28', με το 64-38 να είναι το σκορ στο 30', με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν μόλις 7 πόντους σε 10 λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο, η αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Τολιόπουλος είχε πάρει χρόνο στο παρκέ και με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (74-44) στο 35', ενώ με τον ίδιο τρόπο σκόραρε στην συνέχεια και ο Αγραβάνης (77-46). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τους "βασικούς" στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παπαπέτρου να μην επιστρέφει στο παρκέ μετά τον τραυματισμό του, για προληπτικούς λόγους. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με τους Τολιόπουλο, Ουότερς, Γκριν, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τον Γκριν να εκτοξεύει την διαφορά στο +35 (82-47) στο 38'. Στο τέλος, οι "ερυθρόλευκοι" πήραν την νίκη με σκορ 84-54.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκορ 3(1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.