STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Επέστρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ύστερα από πέντε συνεχόμενες ήττες το Ρέθυμνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε στη Κρήτη τα Τρίκαλα με σκορ 83-79. Κορυφαία εμφάνιση από τον Γιαννόπουλο.

Για την 7η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ύστερα από πέντε συνεχόμενες ήττες, το Ρέθυμνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε τα Τρίκαλα στην Κρήτη με σκορ 83-79.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 23 ασίστ του Ρεθύμνου, με τους Κρητικούς να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, βγάζοντας συνεργασίες στο παρκέ, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντάουελ αστόχησε σε τρίποντο στο 75-72 ώστε να μείωνε την διαφορά, με το Ρέθυμνο στα 43'' πριν τη λήξη από την περιφέρεια να φέρνει την διαφορά στο +10 (80-70).

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους με τρίποντο να ξεφεύγουν με +4 (9-13) στο 6', ύστερα από τρίποντο του Ντάουελ, ενώ ακολούθως ο Καραθανάσης διαμόρφωσε το 17-24 στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τα Τρίκαλα να προηγούνται με σκορ 19-25.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κλουφ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Ρέθυμνο (28-27) στο 13', ενώ ακολούθως ο Κόντζερ με τρίποντο έφερε τα Τρίκαλα (33-37) στο +4 στο 18', φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 41-42.

Στη τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με το 51-51 να είναι το σκορ στο 25', με το Ρέθυμνο στη συνέχεια να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα με +7 (64-57) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, όντας στο +7 (69-62) στο 33'. Ο Σάφτεναρ με σουτ διατήρησε στο +6 τους Κρητικούς στο 38', στο 75-70 ο Ντάουελ αστόχησε σε τρίποντο ώστε να μείωνε την διαφορά, με τον Στόουν ακολούθως από την περιφέρεια να φέρνει την διαφορά στο +10 (80-70) στα 43'' πριν τη λήξη. Οι Κρητικοί στο τέλος πήραν τη νίκη με σκορ 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-42, 64-57, 83-79

Ανά δεκάλεπτο: 19-25, 22-17, 23-15, 19-18

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 6, Σχίζας 2, Σάφτεναρ 14, Χάροου 10, Στόουν 17, Ρέλφορντ 2, Γιαννόπουλος 18, Τσκαλέρης 2, Κάρτερ 7, Ματαλόν 5.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5, Ντάουελ 12, Τσιάρας 7, Κόντζερ 18, Τιγκ 9, Σοκό 8, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Καλές 4, Ρόμπινσον 14, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.