STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ελπίζει σε κάτι περισσότερο από την 7η θέση η Κύμη

ÊÕÌÇ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ / BASKET LEAGUE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
ÊÕÌÇ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ / BASKET LEAGUE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Νίκη που την κρατά "ζωντανή" στην αποφυγή της 7ης θέσης της κανονικής περιόδου πήρε η Κύμη, που "λύγισε" την αντίσταση του Κοροίβου στην Χαλκίδα.

Την 14η νίκη της σε 25 αγώνες πανηγύρισε η Κύμη, που επικράτησε εντός έδρας του Κοροίβου (62-60) για να μείνει "ζωντανή" ακόμη και για την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ζορίστηκε υπερβολικά απέναντι σε εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου, έδειξε να σκέφτεται ήδη τα Playoffs και σίγουρα θέλει να αποφύγει την έβδομη θέση που θα την στείλει απέναντι στον ταλαιπωρημένο μεν, αλλά πολλά επίπεδα ανώτερο Ολυμπιακό. Η ομάδα της Αμαλιάδας, από την άλλη, χρειάζεται νίκη επί των Τρικάλων την 26η και τελευταία αγωνιστική, ώστε να μην ενδιαφερθεί για το αποτέλεσμα του ματς ανάμεσα στο Ρέθυμνο Cretan Kings και τον Πανιώνιο.

Με τον Μανωλόπουλο να κάνει αυτό που ξέρει όσο λίγοι στην Α1, να σκοράρει από την περιφέρεια, η Κύμη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο έκτο λεπτό είχε προβάδισμα επτά πόντων (16-9). Ο Κόροιβος κρατήθηκε κοντά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (20-15), ισοφάρισε στο 15' στο 24-24 αλλά από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε της δεύτερης περιόδου δέχθηκε ένα επί μέρους 16-2 για να βρεθεί στο -16 (40-24). Ο Τσαγκαράκης με 11 πόντους έκανε τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να έχουν 6/10 τρίποντα και την ομάδα της Αμαλιάδας μόλις 1/7. Οι Ευβοιώτες είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, οι παίκτες του Καλαμπάκου όμως δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα.

Από το 53-38 πήγαν στο 53-56 με τρομερό σερί 0-18 (!!!), με την Κύμη να μένει χωρίς σκορ για επτά λεπτά, πριν ο ΜακΦάντεν βάλει τρίποντο για το 60-60 στο 39'. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τις ευκαιρίες τους, αστόχησαν σε βολές, έκαναν λάθη, με τον Τζόουνς να πετυχαίνει δίποντο για το 62-60 στα 6.8" και τον Λάνγκφορντ να κερδίζει βολές στα 1.4". Ο έμπειρος Αμερικανός αστόχησε και στις δύο και οι γηπεδούχοι πήραν το ματς έστω και με μεγάλη δυσκολία.

O MVP

Πραγματικά, δεν υπάρχει παίκτης που να ξεχώρισε από τους νικητές, το ίδιο και από τους ηττημένους. Ίσως τον τίτλο να τον αξίζει ο Μάρκους Πόσλι του Κοροίβου, καθώς πάλεψε με τρομερό πείσμα, είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά με 5/14 σουτ. Από τις ελάχιστες φορές που δεν βρίσκουμε MVP...

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Απίστευτο και όμως αληθινό. Ουδείς παίκτης της Κύμης έβαλε περισσότερα από τρία καλάθια! Τόσα πέτυχαν οι Τζόουνς, Σμιθ, Τσαγκαράκης, γι' αυτό και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δυσκολεύτηκε τόσο πολύ να κάμψει την αντίσταση του Κοροίβου. Με 35% σούταραν οι γηπεδούχοι. Και όμως πήραν το ματς ενώ είχαν λιγότερα ριμπάουντ, λιγότερες ασίστ, πέντε λιγότερα καλάθια, αλλά οκτώ περισσότερες βολές και τέσσερα περισσότερα τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Κυριολεκτικά στην έλλειψη καθαρού μυαλού των παικτών του Κοροίβου που αστόχησαν στο φινάλε σε τέσσερις κρίσιμες βολές, έκαναν ένα λάθος στα 24 δευτερόλεπτα και είδαν τον Λάνγκφορντ να χάνει την ευκαιρία να στείλει από την γραμμή των βολών τον αγώνα στην παράταση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό της Χαλκίδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Συμεωνίδης, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 40-26, 53-41, 62-60

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 11 (2), Βίλιαλμσον 3 (1), ΜακΓκι 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 10 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Γερομιχαλός, Τζόουνς 8, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ 6, Μπάρλος 3, Σμιθ 7 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 4, Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ, Σκουλίδας, Κεμπ 6, Πόσλεϊ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 9, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 11 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 11/30 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κοροίβου: 20/46 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/17 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 16 λάθη.