STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Είναι "ζωντανός" ο Παναθηναϊκός, 84-80 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε σε τελικούς στο ΟΑΚΑ μετά από τρία χρόνια (84-80), ισοφάρισε τη σειρά με τον Ολυμπιακό και διατήρησε στο ακέραιο τις ελπίδες του για ανάκτηση των σκήπτρων. Πάλεψαν λυσσαλέα οι "ερυθρόλευκοι", εν τη απουσία του Βασίλη Σπανούλη.

Στα ίσα (1-1) έφερε τη σειρά των τελικών ο Παναθηναϊκός Superfoods, μετά την εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού (84-80). Οι "πράσινοι" νίκησαν στο ΟΑΚΑ σε σειρά τελικών απέναντι στους "ερυθρόλευκους" μετά από τρία χρόνια (και Game 5 του 2014), για να ισοφαρίσουν και να διατηρήσουν ακέραιες τις ελπίδες τους για ανάκτηση των σκήπτρων στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο Ολυμπιακός πάντως έδειξε ικανός για το "διπλό" σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου, παρά το γεγονός πως -πέραν των Ντάνιελ Χάκετ και Ματ Λοτζέσκι- στερήθηκε των υπηρεσιών του Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός των Πειραιωτών εισήχθη στο νοσοκομείο το βράδυ της Τετάρτης (31/5) λόγω αμυγδαλίτιδας και παλεύει να είναι "παρών" στο Game 3, στο ΣΕΦ (4/6, 21:00).

Ο MVP

Ο Νίκος Παππάς είναι "εδώ" και το έδειξε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ο 26χρονος γκαρντ του Παναθηναϊκού Superfoods έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του στην τελευταία περίοδο, σκοράροντας τους περισσότερους πόντους του, όταν η μπάλα "έκαιγε". Στα 15'39'' που αγωνίστηκε, είχε 16 πόντους (με 2/2 δίπ., 1/2 τρίπ., 9/9 βολ.) και 1 ασίστ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Κεμ Μπιρτς αστόχησαν εξ επαφής στα 30'' για το τέλος, οι παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν εύστοχοι στις βολές που εκτέλεσαν έκτοτε, κι έτσι έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου χάρη σε δύο στοιχεία: την ευστοχία του Έρικ Γκριν (21π. με 5/6 τρίπ.) και τα επιθετικά ριμπάουντ (16). Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός ήταν συνεπής από την γραμμή των βολών (24/32), ειδικά στο τελευταίο λεπτό, όπου οι παίκτες του την επισκέφτηκαν αρκετές φορές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην εκκίνησή του, το ντέρμπι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να είναι αυτός που πίεζε προκειμένου να αυξηθούν οι κατοχές. Από την στιγμή όμως, που ο Ολυμπιακός δεν είχε τον Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεσή του, επιχείρησε να κατεβάσει την ταχύτητα εκδήλωσης επιθέσεων, ποντάροντας πολύ στο low post.

Με τον Κώστα Παπανικολάου και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ως βασικούς εκφραστές στο παιχνίδι με πλάτη, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν αρκετά εύκολα καλάθια και να περιορίσουν αισθητά τις πιθανότητες εκδήλωσης αιφνιδιασμού από τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" ήταν μάλιστα άστοχοι (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα) στο α' δεκάλεπτο, στοιχείο που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο +3 (17-20).

Η φιλοσοφία του Ολυμπιακού δεν διαφοροποιήθηκε στο ελάχιστο μέχρι την ανάπαυλα, με το προβάδισμά τους να φτάνει μέχρι το +4 (23-27) στο 12ο λεπτό. Τι είχαν πετύχει μέχρι τότε οι "ερυθρόλευκοι"; Οι 16/24 πόντοι τους εντός παιδιάς (συν τοις 3/3 βολές) είχαν επιτευχθεί από τη ρακέτα, δείγμα της άψογης εκτέλεσης του πλάνου. Κάπου εκεί όμως, χάθηκε ο έλεγχος. Μόλις οι "πράσινοι" έβγαλαν μαζεμένες καλές άμυνες στο low post, ο Ολυμπιακός απέκτησε επιθετικό πρόβλημα.

Ακολούθησαν πέντε λεπτά που είχαν μόνο ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη (στο τέλος της επίθεσης), με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν πλήρως την κατάσταση (35-30 στο 17'). Πήγαν μάλιστα στα αποδυτήρια, έχοντας μικρό προβάδισμα (41-39), έχοντας βελτιώσει τη συνέπειά τους στα δίποντα (10/20) και τα ριμπάουντ (17 έναντι 12). Όχι όμως και την εικόνα τους στο κομμάτι των ασίστ, όπου υπολείπονταν των φιλοξενούμενων (7 έναντι 8).

Η επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια έφερε χειρότερο ρυθμό και κακά ποσοστά στα εντός παιδιάς σουτ. Τόσο από τη μία, όσο κι από την άλλη πλευρά. Πλέον όμως, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να "ακουμπήσει" πολλές επιθέσεις κοντά στο καλάθι, με τον Γιάννη Μπουρούση. Όσο όμως, οι "πράσινοι" ήταν άστοχοι στα δίποντα (3/9), δεν ήταν εύκολο να οικοδομήσουν μια καλή διαφορά.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός πήρε πόντους από τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Έρικ Γκριν, με τον δεύτερο να σκοράρει κυρίως μέσα από προσωπικές φάσεις -κάτι που έλειπε στους "ερυθρόλευκους". Παρά την αυξανόμενη πίεση των γηπεδούχων και τα κάκιστα ποσοστά στα σουτ (4/14) πάντως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, αν και το +6 (59-53) του 30ου λεπτού ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που είχε το "τριφύλλι" ως τότε.

Στην τελευταία περίοδο, αυτό που είδαμε ήταν ακόμη πιο άναρχο. Οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να ακουμπήσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά δεν πήραν το προσδοκώμενο σκοράρισμα. Κι όσο οι φιλοξενούμενοι ευστοχούσαν από την περιφέρεια (σ.σ.: με τον Έρικ Γκριν να κάνει... παπάδες, με 5/5 τρίποντα!), το παιχνίδι ήταν ακόμη υπό διαπραγμάτευση.

Ακόμη κι όταν η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε στο +7 (78-71 στο 2'20'' για το τέλος), ο Ολυμπιακός δεν έδειξε διάθεση να τα παρατήσει. Το κάθε άλλο. Συνέχισε να πιέζει το επιθετικό ριμπάουντ, ανανέωσε επιθέσεις και με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη μείωσε στους δύο (78-76) με 55'' για το τέλος του αγώνα. Μετά το τάιμ άουτ του προπονητή του "τριφυλλιού", ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε με λέι απ (80-76 στα 35''), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Κεμ Μπιρτς έχασαν ακολούθως ευκαιρία να ξαναρίξουν τη διαφορά στο σουτ.

Οι "πράσινοι" ήταν εύστοχοι στις βολές που εκτέλεσαν μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη (84-80). Την πρώτη τους εντός έδρας σε σειρά τελικών μετά το 2014.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2), Ρίβερς 9 (1), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1 τρίπ., 9/9 βολ.), Φελντέιν 6 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2), Μπουρούσης 12 (6 ριμπ.), Καλάθης 8 (10 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5/6 τρίπ.), Μπιρτς 1 (7 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Ουότερς 2, Αγραβάνης 9 (2), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 15 (2 τρίπ., 6 ριμπ., 5 ασ.), Παπανικολάου 12 (0/5 τρίπ.), Μάντζαρης 9 (1).