STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για Προμηθέα Πατρών

BASKET LEAGUE / ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Χάρη στο επιθετικό του ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών απέφυγε τις κακοτοπιές στη Λάρισα, όπου πήρε τη νίκη απέναντι στον Γυμναστικό (81-89).

Με την επίθεσή του να δίνει τη λύση στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών πέρασε από την έδρα του Γυμναστικού (89-81) και διατηρήθηκε στο κόλπο της τετράδας. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, στο φινάλε όμως έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, με αποτέλεσμα να δουν τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να παίρνουν το προβάδισμα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

Για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, οι γηπεδούχοι του Θανάση Σκουρτόπουλου έλεγχαν την κατάσταση. Ο Νώντας Παπαντωνίου με τον Ρόλαντ Σάφτενααρ έκαναν τη διαφορά, ο Πάρις Μαραγκός πάλευε κοντά στις δύο ρακέτες, με αποτέλεσμα ο Γυμναστικός να διατηρεί το προβάδισμα.

Μόλις όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μαζεμένα σουτ και είδαν τον Χρήστο Σαλούστρο να σκοράρει κατά ριπάς, η κατάσταση άλλαξε. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με το ισορροπημένο παιχνίδι του Νίκου Γκίκα (11 πόντοι, 10 ασίστ), έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Προμηθέα Πατρών, ο οποίος πήρε -δύσκολα- τη νίκη και διατηρήθηκε σε θέση ισχύος για την τετράδα της κατάταξης, μετά το πέρας της 15ης αγωνιστικής στη Stoiximan.gr Basket League.

O MVP

Ο Χρήστος Σαλούστρος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά πάνω απ' όλα ο παίκτης που συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή σκηνικού στην τελευταία περίοδο. Έβαλε δύο σουτ τριών πόντων στο διάστημα της αντεπίθεσης του Προμηθέα Πατρών, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (με 3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/3 βολές), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31'46'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι έκαναν +12 σουτ εντός παιδιάς σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, αλλά ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλευτούν το γεγονός. Είχαν 26/69 σουτ (37%), εν αντιθέσει με τα 32/57 σουτ (56%) των παικτών του Προμηθέα Πατρών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Τα εξαιρετικά ποσοστά των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην ανατροπή σκηνικού, βάζοντας τις βάσεις για μια δύσκολη εκτός έδρας νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του κλειστού της Λάρισας, καμία σχέση με ό,τι βλέπαμε στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 8 (2), Μαραγκός 6 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (5 ασίστ), Σάφτενααρ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος (0/6 τρίποντα), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8 (2), Φένερ 10 (2), Κίλι 2, Μπάλογκαν.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 2, Σαλούστρος 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χολ 11 (1), Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκούφης, Γκίκας 11 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Μάρι.

Ομαδικά στατιστικά - Γυμναστικός: 14/34 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 17/20 βολές, 38 ριμπάουντ (23+15), 17 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πατρών: 22/32 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 15/20 βολές, 33 ριμπάουντ (29+4), 21 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δέκα μέρες, ο Γυμναστικός δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό Superfoods (14/2, 17:00), ενώ ο Προμηθέας Πατρών υποδέχεται τον Πανιώνιο Βίκος Cola (14/2, 18:00).