STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Δια πυρός και σιδήρου ο Προμηθέας, 75-70 το Λαύριο

Ο Προμηθέας βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 38 λεπτά, αλλά στο τέλος νίκησε το Λαύριο Megabolt 75-70 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs.

Επί 38 λεπτά ο Προμηθέας έβλεπε την πλάτη του Λαυρίου. Στο τέλος πάντως ήταν αυτός που γέλασε καλύτερα. Η (εμφανώς αγχωμένη) ομάδα της Πάτρας τα έσπασε επί 30 λεπτά από την περιφέρεια, βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα επιθετικά αλλά κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 11 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και να καταβάλει το Λαύριο με 75-70, κάνοντας το 1-0 στη σειρά της προημιτελικής φάσης των playoffs της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Γουίγκινς και Μουρ κουβάλησαν στις πλάτες τους σε όλο το παιχνίδι το Λαύριο, το οποίο μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο σχεδόν επί 40 λεπτά. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διάβασε πολύ καλά το ματς, δεν άφησε τον Προμηθέα να βάλει πολλούς πόντους μέσα από τη ρακέτα και κάπως έτσι ξέφυγε για πρώτη φορά στο 12' με 18-27. Το Λαύριο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-35) και ήταν προφανές ότι πατούσε καλύτερα στα πόδια του στο “Δημήτρης Τόφαλος”, παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά από το +11 του 25' (36-47).

Κάπου εκεί όμως ο Γκίκας αποφάσισε να πάρει το ματς στα χέρια του. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε διαδοχικά καλάθια στο transition και ήταν αυτός που ξεκόλλησε τον Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Εν τέλει με ένα λέι-απ του Φαγιέ 1'45'' πριν από τη λήξη οι Πατρινοί πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 5' (70-68) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (είχαν 4/5 στα τελευταία δευτερόλεπτα) και τον Μουρ να χάνει κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε.

O MVP

Το Λαύριο κατόρθωσε να περιορίσει σημαντικά τις δημιουργίες του Νίκου Γκίκα, κρατώντας τον καλύτερο πασέρ του Προμηθέα στις 3 ασίστ. Δεν κατόρθωσε πάντως να σταματήσει τις επελάσεις του διεθνή γκαρντ, ο οποίος πέτυχε 12 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε 4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/3 ελεύθερες βολές. Πέραν αυτών ο Γκίκας μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και κέρδισε 7 φάουλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να σταυρώσει τρίποντο επί 25 λεπτά. Η ομάδα της Πάτρας έχασε τα 12 από τα πρώτα 13 τρίποντα που επιχείρησε, εντούτοις τελείωσε το παιχνίδι με 7/22. Με άλλα λόγια ευστόχησε στα 6 από τα τελευταία 9, με τους Γκίκα, Φαγιέ, Πράδερ και Δημάκο να σημειώνουν όλα τα κρίσιμα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα, παρότι επί 40 λεπτά πάλευε με το άγχος του. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να γυρίσουν το ματς στην τέταρτη περίοδο και να τελειώσουν το παιχνίδι με 23 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Γκίκα να δείχνει το δρόμο σε επίθεση και άμυνα και το smallball του Γιατρά να αποδεικνύεται η σωστή επιλογή.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν γεμάτο το κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος". Περίπου 1.500 θεατές παρακολούθησαν το πρώτο παιχνίδι της σειράς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαγιέ 11 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4 (7 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 12.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 20/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο Megabolt: 20/40 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 12/17 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 8 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (19/5, 20:00) με γηπεδούχο το Λαύριο.

Photo credits: eurokinissi.gr