STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Διά περιπάτου στην Λάρισα ο Παναθηναϊκός, 89-52 τον ΓΣΛ

BASKET LEAGUE / ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ζορίστηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στον ΓΣΛ στην Λάρισα και με τους Παππά-Ντένμον να τον οδηγούν στο σκοράρισμα πήρε μία άνετη νίκη με 89-52.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το.. καθήκον του στην Λάρισα. Χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να βρει ρυθμό, αλλά στην δεύτερη περίοδο αρκούσε ένα ξέσπασμα για να πάρει διψήφια διαφορά, προκειμένου να φτάσει τελικά διά περιπάτου στη νίκη.

Για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αρκούσαν απλώς δύο ξεσπάσματα στο δεύτερο δεκάλεπτο για να "τελειώσει" την υπόθεση-νίκη. Με το πρώτο ξέσπασμα μετέτρεψε το εύθραυστο 15-15 σε 15-24, ενώ με το δεύτερο μετέτρεψε το 23-33 σε 25-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μην κοιτάζοντας έκτοτε πίσω.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός απλώς επιβεβαίωσε την κυριαρχία του, ξεφεύγοντας με συνοπτικές διαδικασίες με 30-63, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 36-73. Κάπως έτσι, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους "πράσινους" να πανηγυρίζουν έτσι την 3η νίκη τους στην Stoiximan.gr Basket League σε ισάριθμα παιχνίδια, κάνοντας έτσι το καλύτερο "δώρο" στον Τσάβι Πασκουάλ, ο οποίος συμπλήρωσε σήμερα (22/10) έναν χρόνο στον πάγκο της ομάδας.

O MVP

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που κατάλαβε πιο νωρίς από τους υπόλοιπους ότι ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν να εμφανιστεί σοβαρός στο παιχνίδι για να κερδίσει. Βλέποντας λοιπόν τον Παναθηναϊκό να είναι "νωθρός" στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός μοίρασε 27 ασίστ σε 33 εύστοχα σουτ, ενώ την ίδια στιγμή είχε 13 λάθη. Με αυτούς τους αριθμούς δεν γινόταν να ηττηθεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην δεύτερη περίοδο. Με το σκορ ισόπαλο 15-15, πρώτα ο Παππάς και στην συνέχεια ο Ντένμον άρχισαν να "πυροβολούν" από την περιφέρεια, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 30-10, να ξεφεύγει με 45-25 και να "καθαρίζει" το παιχνίδι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2.500 φίλαθλοι βρέθηκαν στο ΕΑΚ Νεάπολης για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος-Συμεωνίδης-Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89

ΓΣΛ(Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 1, Ντρέιπερ 3, Μουράτος 5 (1), Σάφτενααρ 5 (1), Γκάλογουεϊ 8, Διαμαντάκος 8, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 7, Φορμπς 8, Στυλιανού, Παπαμακάριος 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS(Πασκουάλ): Ντένμον 15 (3), Λοτζέσκι 9 (3), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίνγκλετον 4 (1), Βουγιούκας 6, Μποχωρίδης 5 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους 6 (6 ασίστ), Όγκαστ 6, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6

Ομαδικά στατιστικά - ΓΣΛ: 16/43 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 14/21 βολές, 33 ριμπάουντ (11+22), 8 ασίστ,14 λάθη,10 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 20/36 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 10/17 βολές, 44 ριμπάουντ (33+11), 27 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός έχει δύο σερί αγώνες για την EuroLeague, αρχικά με την ΤΣΣΚΑ στην Ρωσία (25/10) και ακολούθως με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ (27/10), ενώ στην συνέχεια θα υποδεχθεί τον Προμηθέα για την Stoiximan.gr Basket League (30/10). Ο ΓΣΛ δοκιμάζεται εκτός έδρας με την Κύμη για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League (28/10).