STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Δεύτερο σερί "διπλό" για την Κύμη

BASKET LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Χάρη στο ξέσπασμά της στο γ' δεκάλεπτο, η Κύμη πήρε δεύτερο σερί "διπλό", αυτή τη φορά απέναντι στα Τρίκαλα (71-60), που βρίσκονται πλέον κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Μπορεί να μην είχε στη σύνθεσή του τον Κάμερον Τζόουνς, μπορεί ο Θαντ ΜακΦάντεν να ήταν πολύ άστοχος (με 3/15 σουτ), αλλά ακόμη κι έτσι η Κύμη πανηγύρισε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη. Θύμα της τα Τρίκαλα (71-60), που έδειξαν πολύ μακριά από την καλή τους εικόνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν από το β' δεκάλεπτο κι έπειτα να διεκδικήσουν τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για μία (και κάτι) περίοδο, πριν οι φιλοξενούμενοι βελτιώσουν αισθητά τα ποσοστά τους και πάνε στα αποδυτήρια, όντες στο +10 (35-45). Κι εκεί όπου όλοι ανέμεναν την αντεπίθεση των Τρικάλων, αυτό που είδαν ήταν η κατάρρευσή τους. Με παράλληλη αγωνιστική εκτόξευση των παικτών του Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του.

Οι παίκτες της Κύμης κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι, οι δύο βασικοί ψηλοί της (Γκάρι ΜακΓκι και Μίκαλ Κάιζερ) δεν είχαν αντίπαλο στη ρακέτα και σε συνδυασμό με τη συνέπεια του Λένζελ Σμιθ, έφτασαν στο +22 (40-62) στο τέλος της γ' περιόδου, για να τελειώσει κάπου εκεί το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα. Έτσι, η νίκη πήγε στα χέρια των παικτών της Κύμης, οι οποίοι ανέβηκαν για πρώτη φορά φέτος πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού -έστω και με ισοβαθμία. Κάτω από αυτή βρίσκονται πλέον τα Τρίκαλα.

Ο MVP

Ο Λένζελ Σμιθ πήρε την μπαγκέτα από τον Θαντ ΜακΦάντεν, όντας ο παίκτης που ξεχώρισε στις τρεις πρώτες περιόδους. Χάρη στη δική του επιθετική συνέπεια, η Κύμη ξέφυγε στο σκορ και πήρε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη. Στα 34'40'' που αγωνίστηκε, είχε 21 πόντους (με 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 8/11 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Την προηγούμενη εβδομάδα, το δίδυμο των Κάμερον Τζόουνς και Θαντ ΜακΦάντεν οδήγησε την Κύμη στο "διπλό". Απόψε ο πρώτος δεν αγωνίστηκε, ο δεύτερος είχε 3/15 σουτ, κι όμως η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε τη νίκη. Κι αυτό γιατί οι δύο σέντερ της, Γκάρι ΜακΓκι (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Μίκαλ Κάιζερ (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ) είχαν νταμπλ νταμπλ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη γ' περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στην ομάδα του Κώστα Μέξα. Η διαφορά ξέφυγε σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους να "καθαρίζουν" το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο. Η διαφορά στα ποσοστά των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη άλλωστε. Οι γηπεδούχοι είχαν 1/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές και 4 κλεψίματα!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.000 φίλοι των Τρικάλων βρέθηκαν στο γήπεδο, δεν μπόρεσαν όμως να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδας τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μαγκλογιάννης, Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Μέξας): Τζόουνς 18 (6/17 σουτ, 6 ασίστ), Λούντζης 5 (1), Χέιλ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φέισι 6 (7 ριμπάουντ), Μάρεϊ 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 6, Ρος, Τέγιτς 7, Καλογιαννίδης 6 (1), Τάταρης.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Οκερεάφορ 13 (1), ΜακΓκι 11 (12 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 6 (3/15 σουτ), Σμιθ 21 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου, Κάιζερ 10 (12 ριμπάουντ), Μπάρλος 2.

Ομαδικά στατιστικά - Τρίκαλα BC Aries: 13/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 16/23 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 13 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 24/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/16 βολές, 50 ριμπάουντ (34+16), 8 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα τα Τρίκαλα BC Aries δοκιμάζονται εκτός έδρας από τον Πανιώνιο Βίκος Cola (16/12, 18:30), ενώ η Κύμη υποδέχεται τον Άρη (16/12, 18:30).