STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Δεν χάνει ο Παναθηναϊκός, 91-74 τον ΠΑΟΚ

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Παρά την κούραση από το παιχνίδι με την Μπάμπεργκ, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε καλή εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη και νίκησε τον ΠΑΟΚ (91-74) για να κάνει το 15/15 στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άφησε πίσω την κούραση και την απογοήτευση από τη βαριά ήττα από την Μπάμπεργκ, αντέδρασε απέναντι στον ΠΑΟΚ και πήρε μία ακόμη νίκη (91-74) στη Stoiximan.gr Basket League. Οι "πράσινοι" έκαναν το 15/15 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα, στρέφοντας την προσοχή τους πλέον στη μονομαχία με την Μπασκόνια (8/2), την ώρα που ο "δικέφαλος" έμεινε εκτός της τετράδας και ετοιμάζεται για τον "τελικό" με τη Βέντσπιλς (6/2) για το Basketball Champions League.

Παρεμπιπτόντως, ο Τσάβι Πασκουάλ δεν χρησιμοποίησε τον Κρις Σίνγκλετον, με τον Κένι Γκάμπριελ και τον Ντίνο Μήτογλου να μοιράζονται τον χρόνο συμμετοχής στο "4" -με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία των Αντώνη Κόνιαρη και Νταρνέλ Τζάκσον ήταν αυτή που έδωσε από νωρίς το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορούν να νικήσουν τον Παναθηναϊκό Superfoods. Οι δυο τους αποτέλεσαν τις αιχμές του δόρατος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέχρι το +9 (32-23 στο 13'), το οποίο βέβαια απώλεσαν πολύ γρήγορα οι παίκτες του "δικεφάλου".

Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο, ο Κέι Σι Ρίβερς έβαλε δύο τρίποντα αμέσως μετά και κάπως έτσι ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που το "τριφύλλι" πήγε στα αποδυτήρια έχοντας αυτό το προβάδισμα (38-42) με τα υψηλά ποσοστά του σε δίποντα (62%) και τρίποντα (40%) να κάνουν... τη δουλειά τους.

Στην εκκίνηση της γ' περιόδου, οι "πράσινοι" έκαναν τη δουλειά τους από τα 6μ75, η διαφορά πήγε στο +15 (41-56) στο 24ο λεπτό και κάπου εκεί μπήκαν επί της ουσίας οι βάσεις για την εκτός έδρας επικράτηση. Ακόμη κι όταν ο Φιλ Γκος πήρε το όπλο του και έβαλε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, το μομέντουμ δεν άλλαξε, με τον Μάρκους Ντένμον να βάζει... φρένο στις ορέξεις ανατροπής των γηπεδούχων.

Με την ενέργεια να μην περισσεύει πλέον, ο ΠΑΟΚ έχασε την επαφή του με το σκορ στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε να παίζει στην ίδια ταχύτητα (σε άμυνα και επίθεση), για να φτάσουμε στο τελικό +17 (91-74) για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο MVP

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε αυτό που ήθελε από την PAOK Sports Arena χάρη στην δράση των δύο παικτών που μοιράστηκαν τον χρόνο στο "4". Ο Κένι Γκάμπριελ είχε 14 πόντους (με 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 τάπας σε 18'39'' συμμετοχής, ενώ ο Ντίνος Μήτολου προσέφερε 7 πόντους (με 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 2 τάπες σε 21'20'' συμμετοχής. Οι δύο τους μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά επιθετικά προβλήματα από το 14ο λεπτό του αγώνα κι έπειτα, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως είχαν περισσότερα λάθη (13) απ' ότι ασίστ (12).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μόλις ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +9 (32-23) στο 13ο λεπτό, ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ. Η αντίδραση της ομάδας του ήταν η ενδεδειγμένη. Οι "πράσινοι" ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πήγαν στα αποδυτήρια όντες στο +4 (38-42), ενώ στο 24ο λεπτό του αγώνα το προβάδισμά τους πήγε μέχρι το +15 (41-56).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 38-42, 56-68, 74-91.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2 (0/4 σουτ), Κατσίβελης 2 (6 ασίστ), Τζάκσον 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκος 18 (3), Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 12 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 2 (1/5 σουτ), Τζόουνς 1 (0/3 σουτ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 11 (3/7 τρίποντα), Γκάμπριελ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Όγκαστ (3 ασίστ), Καλάθης 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 13, Ρίβερς 9 (2), Παππάς 10 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 5 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 9 (1), Μήτογλου 7 (10 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 19/28 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 12 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 23/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/22 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 19 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Τόσο για τον ΠΑΟΚ όσο και για τον Παναθηναϊκό Superfoods, το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι είναι... μισή χρονιά. Ο "δικέφαλος" ψάχνει τη νίκη - πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League απέναντι στη Βέντσπιλς (6/2, 21:30), ενώ το "τριφύλλι" υποδέχεται την Μπασκόνια (8/2, 21:15) με στόχο το θετικό αποτέλεσμα που θα τον διατηρήσει εντός της πρώτης τετράδας στην EuroLeague.