Basket League: Στο Περιστέρι για το 71-0 ο Παναθηναϊκός

Στο άδειο (λόγω τιμωρίας) κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" δοκιμάζεται το αήττητο του Παναθηναϊκού κόντρα στο Περιστέρι (31/3, 17:00) για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Η Μπουντούτσνοστ και ο τελικός πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague μπορούν να περιμένουν μερικές ημέρες ακόμα για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ίσως έχει το μυαλό της στον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (4/4, 21:00), προηγουμένως όμως θα πρέπει πρώτα να ξεμπερδέψει με το Περιστέρι, το οποίο θα αντιμετωπίσει σήμερα (31/3, 17:00) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο στόχος για τους "πράσινους" δεν είναι φυσικά άλλος από το να κάνουν το 21-0 και να επεκτείνουν παράλληλα το αήττητο σερί τους στην κανονική περίοδο, όπου μετρούν 70 συνεχόμενες νίκες και αγνοούν την ήττα από τις 17 Οκτωβρίου 2016 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Το Περιστέρι, βέβαια, μόνο ευκαταφρόνητος αντίπαλος δεν είναι, κι ας μην έχει σήμερα τον κόσμο στο πλευρό του, καθώς το παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων για τα επεισόδια που έγιναν στο πρόσφατο ματς με τον Άρη.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ανταγωνιστική και στον αγώνα του πρώτου γύρου, τον οποίον ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει με 80-75 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 37-6 στις αναμετρήσεις των δύο συλλόγων στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, δηλαδή από την σεζόν 1992/93 και μετά. Εκείνη ήταν επίσης η 15η σερί νίκη των "πράσινων" επί του Περιστερίου, το οποίο έχει πάντως ρεκόρ 9-1 φέτος στο γήπεδό του. Μόνο ο Προμηθέας έχει φύγει με το "διπλό" από εκεί μέσα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο...

Από εκεί και πέρα, δράση υπάρχει σήμερα σε Β' και Γ' Εθνική, καθώς και σε Α1, Α2 Γυναικών. Στην Β' Εθνική δεσπόζει το ντέρμπι κορυφής μεταξύ του Τρίτωνα και της Δάφνης Δαφνίου, ενώ στην Γ' ξεχωρίζει η αναμέτρηση του του 3ου Πολύγυρου με τον 2ο ΓΑΣ Κομοτηνή στον 4ο όμιλο. Το 19-0 θα είναι ο στόχος του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον Πρωτέα Βούλας στην Α1 Γυναικών, ενώ στην Α2 το πιο ενδιαφέρων παιχνίδι θα διεξαχθεί στον βόρειο όμιλο, εκεί όπου η 2η Πυλαία θα υποδεχτεί την 3η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

BASKET LEAGUE

(21η αγωνιστική)

Α. Παπανδρέου (κ.θ.) 17:00 Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Αναστόπουλος Π.-Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.)

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Basket League

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(24η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Παπάγου 17:00 Παπάγος - Πρωτέας Βούλας (Θεοδωρόπουλος Ρ.-Πολυχρόνης)

Δαΐς 17:00 Δούκας - Πεντέλη (Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.)

2ο Ελευσίνας 17:00 Πανελευσινιακός - Γλαύκος (Κοντίλης-Φάκαρος)

Ιλίου Β’ "Γ. Κακούρης" 17:00 Ένωση Ιλίου - Παγκράτι (Σπυρόπουλος-Γαρινή)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας - Δάφνη Δαφνίου (Ανδρικόπουλος-Καλογερόπουλος Φ.)

Κορίνθου 17:00 ΚΑΟ Κορίνθου - Πανερυθραϊκός (Αναστόπουλος Αντ.-Κοτσιμπος)

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ασημακάκη-Μαρινάκης)

1ο Κλ. Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός - Έσπερος (Στρέμπας-Γρίβα)

2ος όμιλος

Μακεδονικού 17:00 Μακεδονικός - ΧΑΝΘ (Σιμητόπουλος-Γραικός)

Ν. Ιωνίας 17:00 Νίκη Βόλου - Γέφυρα (Ταρενίδης Κ.-Ελευθεριάδης)

Πεύκων 17:00 Μαχητές Πειραματικού Πεύκων - Φίλιππος Βέροιας (Τσουμαχίδης-Δολγύρας)

Φαρσάλων 17:00 Φάρσαλα - Αγρίνιο (Τσιρτσιμάλης-Κοϊμτζόγλου)

Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα - Ίκαροι Σερρών (Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου)

Κέρκυρας 17:00 Φαίακας - Ελευθερούπολη (Θεοδώρου-Λουλουδιάδης)

Αρναίας 17:00 Στρατώνι - Ανατόλια (Γερακίνης-Δημάδης)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας - Ερμής Λαγκαδά (Φακίτσας-Παζώλης)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(21η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντα 17:30 Καλαμάτα - Άρης Νίκαιας (Καμήτσος-Ασλανίδης)

Κάτω Αχαγιάς 17:00 Αχαγιά ’82 - Ακράτα (Ζιώγας-Τηγάνης)

Ιλισίων "Α. Φώτσης" 17:00 Ηλυσιακός – Αιγάλεω (Τσολάκος-Αναστασίου)

Αλ. Σάλτας Μέγαρα 12:00 ΝΕ Μεγαρίδας - Νέο Ληξούριο (Ντάνος-Μαρουδιάς)

Αιγίου 17:00 Κεραυνός Αιγίου - ΑΕΝ Κηφισιάς (Καρανικόλα Αλ.-Ξυλάς)

Ζαχ. Αλεξάνδρου 17:00 Ιωνικός Ν.Φ. - Έσπερος ΑΟΠΑ (Ρίζος-Χριστινάκης)

Λεχαίου 17:00 Λέοντας 2014 - Πέρα (Μαρίγλη-Ροδίτης)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ - Κορωπί (Γιακείμη-Μελισσάρης)

Δύο Αοράκια 17:00 ΟΦΗ - ΕΦΑΟΖ (Κουτσοδήμος-Καραμπίτσακος)

Βοηθητικό ΣΕΦ 17:00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης - ΚΑΟ Μελισσίων (Μαραμής-Μαγκουνής)

Χίου 16:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου - Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Χουγιάζος-Λεβεντάκος)

Καλλιθέας Ρόδου 12:00 Καλλιθέα Ρόδου - Ερμής Σχηματαρίου (Φραγκούλη-Καλογριάς)

Θήβας 15:30 Άρης Θήβας - Δειλινό (Παπαφωτίου-Κιουλαφάς)

Αταλάντης 17:00 Λοκρός Αταλάντης - Έξω Παναγίτσα (Μηλαπίδης-Νικολοπούλου)

3ος όμιλος

Βικέλας 17:00 ΑΟΚ Βέροιας - Ίκαροι Τρικάλων (Πράττος-Σελεβός)

Βλαχάβειο 17:00 Καλαμπάκα - Πρωτέας Γρεβενών (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Μελίκης 17:00 Μελίκη - Τιτάνες Παλαμά (Τζιοπάνος Γ.-Τσαρδούλιας)

Λευκάδας 17:00 Δόξα Λευκάδας - Ολυμπιακός Βόλου (Παπανικολάου-Λυγούρας)

Πρέβεζας 17:00 Νικόπολη - Μαντουλίδης (Γκέκας-Γεωργούλης)

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 17:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Εύαθλος (Χατζηχαρίσης-Χρυσάφης)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ - Ν. Μουδανιά (Γιαννούλης Α.-Νέδογλου)

Σίνδου 18:00 Αστέρας Σίνδου - Αίας Ευόσμου (Παπαθανασίου-Θρασυβουλίδης)

Πολύγυρου 18:00 Πολύγυρος - ΓΑΣ Κομοτηνή (Αγραφιώτης Ιωάν.-Αγραφιώτης Γρ.)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος 02 - ΒΑΟ (Σιταρίδης-Τσάνταλη)

Eυκαρπίας 17:00 Ευκαρπία - ΔΕΚΑ (Βασιλόπουλος-Ηλιόπουλος)

Φ. Αμοιρίδης 18:00 Λεύκιππος Ξάνθης - Ασπίδα Ξάνθης (Ντούρας-Λάλλα)

Καλαμαριάς 18:00 Απόλλωνας Καλαμαριάς - Μακαμπή (Κουκουλεκίδης-Δέλλας)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(19η αγωνιστική)

Μ. Λιούγκας 15:00 Ολυμπιακός - Πρωτέας Βούλας (Αποστολίδης-Ραχιώτης)

Εσπέρου 12:30 Εσπερίδες - Πανιώνιος (Καραβίτης-Φασόλης)

Καλυβίων 17:30 Καλύβια - Σπόρτιγκ (Αργυρούδης-Κοτσώνης)

Ιβανώφειο 14:00 Ηρακλής - Νίκη Λευκάδας (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Αγ. Δημητρίου (Π) 16:45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Αθηναϊκός (Μπούκας-Τσάτσης)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ - Ελευθερία Μοσχάτου (Ξέρας-Εκίζογλου)

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Α1 Γυναικών

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(19η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Μεγαλόπολης 13:00 Πελασγός - Ηλιούπολη (Λαμπίρης-Κοντογιαννόπουλος)

Υμηττού 18:00 Αμύντας - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαζόγκα-Σκουλαρίκης)

Π. Γιαννακόπουλος 14:30 Παναθηναϊκός - Φάρος Κερατσινίου (Αντωνιάδης-Αναστασόπουλος)

Κλαδισού 13:00 ΟΑ Χανίων - Τερψιθέα (Μαυρέλης-Ζαγούρης)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ - ΚΑΟ Μελισσίων (Παπαδόπουλος Χρ.-Δαγκλής)

2ος όμιλος

Δ. Κραχτίδης 12:00 Τιτάνες Δράμας - Αστέρας Ιπποδρομίου (Ισιγώνης-Λάλλα)

Καλαμαριάς 12:00 Απόλλωνας Καλαμαριάς - Παναθλητικός (Καντερές-Κώνης)

Αλεξάνδρειο 13:00 Άρης - Πανσερραϊκός (Τοπαλίδης-Παπαδόπουλος Γρ.)

Βόλου 12:00 Ολυμπιακός Βόλου - Πιερικός Αρχέλαος (Γιαννούλης Στ.-Μπούγλος Παν.)

Πυλαίας 13:30 Πυλαία - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Αναστασιάδης-Παπαδοπούλου Κυρ.)

Νεάπολης 14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - ΠΑΣ Γιάννινα (Μπούγλος Ιωάν.-Τσάλλας)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS

equalizer