Basket League: Παράδοση 22 ετών στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (7/4, 17:30) στον έναν από τους δύο αγώνες που θα διεξαχθούν σήμερα για την 22η αγωνιστική Basket League, μετά την αναβολή του Ολυμπιακός - Κολοσσός.

Η αναβολή του αγώνα Ολυμπιακός - Κολοσσός λόγω αδυναμίας των Ρόδιων να ταξιδέψουν στην Αθήνα, άφησε λειψή την 22η αγωνιστική της Basket League που επρόκειτο να ολοκληρωθεί σήμερα (7/4). Ούτως ή άλλως, βέβαια, το ματς που θα συγκεντρώσει πάνω του σχεδόν όλα τα βλέμματα, θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ (17:30), μία εβδομάδα μετά την πρώτη του ήττα στην κανονική περίοδο έπειτα από 70 σερί νίκες.

Οι "πράσινοι" διατηρούν βέβαια ένα άλλο νικηφόρο σερί. Πρόκειται για αυτό που έχουν εντός έδρας, όπου μετρούν 50 συνεχόμενες νίκες στην κανονική περίοδο και έχουν να χάσουν από τις 2 Μαΐου 2015 -από τον Ολυμπιακό με 66-77. Φέτος το ρεκόρ τους είναι 10-0 στο ΟΑΚΑ, ενώ επικράτησαν του ΠΑΟΚ και στο παιχνίδι του 1ου γύρου με 93-83 στην Θεσσαλονίκη, φτάνοντας τις 69 νίκες στις 87 αναμετρήσεις των δύο ομάδων στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος.

Στην Αθήνα, δε, η τελευταία φορά που ο "δικέφαλος" κέρδισε αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, ήταν την σεζόν 1997/98. Έκτοτε έφυγε ηττημένος στις τελευταίες 35 επισκέψεις του, συνυπολογίζοντας και τα playoffs. Προβλήματα της τελευταίας στιγμής δεν υπάρχουν για τις δύο ομάδες. Ίσα ίσα που ο Παναθηναϊκός θα έχει σήμερα έπειτα από καιρό σε αγώνα της Basket League και τον Ματ Λοτζέσκι, που δηλώθηκε ξανά στο πρωτάθλημα.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της ημέρας θα αναμετρηθούν οι δύο ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος, ο Ήφαιστος και ο Χολαργός (7/4, 17:00). Δύο ομάδες, που αν και νεοφώτιστες, ετοιμάζονται να παίξουν στα playoffs και επιδιώκουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Με τον Ήφαιστο και τον Χολαργό να απέχουν μόνο έναν βαθμό ο ένας από τον άλλον, το αποτέλεσμα στο σημερινό ματς δεν αποκλείεται να καθορίσει ακόμα και την τελική τους κατάταξη. Ειδικά αν νικήτρια είναι η ομάδα της Λήμνου, η οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο με τρεις πόντους διαφορά (65-62).

Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας σε όλες τις κατηγορίες, καθώς δράση δεν υπάρχει μόνο στην Basket League, αλλά και σε Β’ - Γ’ Εθνική και Α1, Α2 Γυναικών, με τους αγώνες Δάφνη Δαφνίου - Παγκράτι, Έσπερος - Οίακας Ναυπλίου (Β' Εθνική), Μελίσσια - ΟΦΗ (Γ' Εθνική) να έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Στο μεταξύ, στην Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός πάει για το 20-0 κόντρα στον Πανιώνιο, ενώ στην Α2 συγκρούονται Μελίσσια και Κρόνος Αγ. Δημητρίου στον 1ο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας (7/4):

BASKET LEAGUE

(22η αγωνιστική)

Κ.Γ. Ν. Σαμαράς 17:00 Ήφαιστος Λήμνου - Χολαργός (Κορομηλάς-Πουρσανίδης Κ.-Παντελίδης)

ΟΑΚΑ 17:30 Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ (Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός-Καλδίρης)

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Basket League

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(25η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Γ. Γεννηματάς 17:00 Πρωτέας Βούλας - Δούκας (Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης)

Νέας Πεντέλης 17:00 Πεντέλη - Πανελευσινιακός (Αποστολίδης)

Γλαύκου 17:00 Γλαύκος - Ένωση Ιλίου (Μαλαμάς-Νάστος)

Χρ. Αγγουράκης 17:00 Δάφνη Δαφνίου - Παγκράτι (Ραχιώτης-Σκαλτσής)

Στ. Καλαϊτζής 17:00 Πανερυθραϊκός - Παπάγος (Παπαθανασίου-Ορφανός Ιορδ.)

Κλ. Αγ. Δημητρίου Ν. 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - ΚΑΟ Κορίνθου (Δημόπουλος-Μακρόπουλος)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος - Οίακας Ναυπλίου (Κοντίλης-Καμήτσος)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας - Μανδραϊκός (Λύρας-Τεφτίκης)

2ος όμιλος

Μ. Τσίκινας 17:00 ΧΑΝΘ - Νίκη Βόλου (Ντούρας-Ζαχαριάδης)

Γέφυρας 17:00 Γέφυρα - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Θεοδώρου-Λουλουλιάδης)

ΔΑΚ Βικέλας 17:00 Φίλιππος Βέροιας - Φάρσαλα (Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.)

Ομόνοιας 17:00 Ίκαροι Σερρών - Αγρίνιο (Φουτζήλας-Τζιοπάνος Γ.)

ΔΑΚ Ελευθερούπολης 17:00 Ελευθερούπολη - Μακεδονικός (Δημάδης-Παπαγερίδης)

Ανατόλια 17:00 Ανατόλια - Φαίακας Κέρκυρας (Φακίτσας-Χατζημπαλίδης)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά - Στρατώνι (Ταρενίδης Κ.-Καρακώστας)

ΔΑΚ Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα - Έσπερος Λαμίας (Κατωτικίδης-Παπανικολάου)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(22η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Ακράτας 17:00 Ακράτα - Καλαμάτα (Πολυχρόνης-Καλογριάς)

Στ. Βενέτης 18:00 Αιγάλεω - Αχαγιά (Μαραγκάκης-Σκανδαλάκης)

Ληξουρίου 14:00 Νέο Ληξούριο - Ηλυσιακός (Σταθόπουλος-Ασημακάκη)

Βυζαντινό 17:00 Πέρα - ΝΕ Μεγαρίδας (Ορφανός Εμ.-Χρηστίδης Π.)

ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17:00 Άρης Νίκαιας - Κεραυνός Αιγίου (Φάκαρος-Κατσαπρακάκης)

Δ. Βικέλας 17:00 ΑΕΝ Κηφισιάς - Ιωνικός Ν.Φ. (Χρηστίδης Ηλ.-Χριστοδουλάκης)

Παν. Αλεξιώτισσας 17:00 Έσπερος ΑΟΠΑ - Λέοντας 2014 (Ντάνος-Καββαδάς)

2ος όμιλος

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ - ΚΑΠ (Πλιάκος-Αγγελής)

Μελισσίων 17:00 Μελίσσια - ΟΦΗ (Καρπάνος-Τσακαλογιάννης)

Ραφήνας 17:00 Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Πόντας-Κηπώσης)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 14:00 Έξω Παναγίτσα - Βούρειος ΑΟΛ Χίου (Λαζαρίδης-Κούλης Χαρ.)

Γ. Παπασιδέρης 13:00 Κορωπί - Καλλιθέα Ρόδου (Τσακιράκη-Λάμπος)

Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου - Άρης Θήβας (Κοτσώνης-Ναστούλης)

Λίντο 17:00 Δειλινό - Λοκρός Αταλάντης (Σιδέρης-Βελέντζα)

3ος όμιλος

ΔΑΚ Γρεβενών 17:00 Πρωτέας Γρεβενών - ΑΟΚ Βέροιας (Κουκουλεκίδης-Τσαντάλη)

Παλαμά 17:00 Τιτάνες Παλαμά - Καλαμπάκα (Τσουμαχίδης-Κοντογιάννης)

Νέο Κ.Γ. Ιωαννίνων 17:00 ΑΓΣ Ιωαννίνων - Μελίκη (Παπαθανασίου-Θρασυβουλίδης)

Μπάρας 17:00 Ίκαροι Τρικάλων - Δόξα Λευκάδας (Αγραφιώτης Ιωαν.-Βασιλόπουλος)

ΕΑΚ Βόλου 17:00 Ολυμπιακός Βόλου - Νικόπολη Πρέβεζας (Γκέκας-Ιατρόπουλος)

Εκπ. Μαντουλίδη 17:00 Μαντουλίδης - ΠΑΣ Γιάννινα (Ελευθεριάδης-Εκίζογλου)

4ος όμιλος

ΔΑΚ Ευόσμου 18:00 Αίας Ευόσμου - ΜΕΝΤ (Σελεβός-Αναστασιάδης)

ΔΑΚ Κομοτηνής 18:00 ΓΑΣ Κομοτηνή - Αστέρας Σίνδου (Λαδάς-Γιαννούλης Α.)

Μ. Γκράτσιος 18:00 ΒΑΟ - Πολύγυρος (Παζώλης-Γεωργούλης)

Αλεξάνδρειο 18:00 Μακαμπή - Ζέφυρος 02 (Πράττος-Τσαρδούλιας)

Ν. Μουδανιών 18:00 Ν. Μουδανιά - Ευκαρπία (Χατζηκώστας-Λυγούρας)

11ο Δημ. Σχ. Ευόσμου 18:00 ΔΕΚΑ - Λεύκιππος Ξάνθης (Ντόγκας-Χατζηχαρίσης)

Χ. Χριστοδούλου 18:00 Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Σαρακενίδης-Χρυσάφης)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(20ή αγωνιστική)

Μίλωνα 14:00 Πανιώνιος - Ολυμπιακός (Παυλόπουλος-Φραγκούλη)

Σπόρτιγκ 14:00 Σπόρτιγκ - Εσπερίδες (Μπούκας-Καλογερόπουλος Φ.)

Μοσχάτου 14:00 Ελευθερία Μοσχάτου - Καλύβια (Καραβίτης-Τσολάκος)

Γ. Γεννηματάς 14:00 Πρωτέας Βούλας - Ηρακλής (Μαρίγλη-Μαρινάκης)

ΔΑΚ Λευκάδας 14:00 Νίκη Λευκάδας - Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης)

Δ. Καλτσάς 14:00 Αθηναϊκός - ΠΑΟΚ (Καρανικόλα Αλ.-Μπακετέα)

Δείτε εδώ την βαθμολογία της Α1 Γυναικών

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(20ή αγωνιστική)

1ος όμιλος

Α' Ηλιούπολης 13:00 Ηλιούπολη - Αρκάδι (Αντωνίου Γιωργ.-Καννής)

Υμηττού 13:00 Αμύντας - Πελασγός (Χαίνα-Πετράκης Γ.)

Μελισσίων 13:00 Μελίσσια - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Κονταράτος-Γεράνιος)

Κοντόπευκου 13:00 Αγ. Παρασκευή - Παναθηναϊκός (Γρίβα-Καλογεράκης)

Π. Νικολαΐδης 13:00 Φάρος Κερατσινίου - ΟΑ Χανίων (Μπιστιντζάνος-Ξηροκώστας)

ΔΑΚ Γλυφάδας 13:00 Τερψιθέα Γλυφάδας - ΕΦΑΟΖ (Μαρτινάκος-Πετράκης Ιωαν.)

2ος όμιλος

Επταπυργίου 13:00 Παναθλητικός Συκεών - Τιτάνες Δράμας (Μπούγλος Π.-Τσάλλας)

Ομόνοια 13:00 Πανσερραϊκός – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Ισιγώνης-Λάλλα)

Νέο Κ.Γ. Ιωαννίνων 13:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης (Γιαννούλης Στ.- Μπούγλος Ιωαν.)

Εκπ. Μαντουλίδη 13:00 Αστέρας Ιπποδρομίου - Ολυμπιακός Βόλου (Δικταπανίδης-Παπαδόπουλος Κ.)

Σιδ. Σταθμού 13:00 Πιερικός Αρχέλαος - ΑΕ Πυλαίας (Δημουλάς-Αγαγιώτου)

Ν. Ρυσίου 13:00 Αναγέννηση Ν. Ρυσίου - Ολύμπια Λάρισας (Τοπαλίδης-Παπαδόπουλος Γρ.)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS

equalizer