Basket League: Ο ΠΑΟΚ απειλεί το αήττητο του Παναθηναϊκού

Στην Θεσσαλονίκη θα γίνει το μεγάλο ματς της 9ης αγωνιστικής στην Basket League, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον αήττητο Παναθηναϊκό (16/12, 17:00).

Το... καλύτερο για το τέλος μας κράτησε ο ΕΣΑΚΕ για την 9η αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί στην Θεσσαλονίκη τον Παναθηναϊκό (16/12, 17:00) στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της αγωνιστικής, αλλά και το σπουδαιότερο όλων. Πολύ απλά διότι πρόκειται για την αναμέτρηση της μοναδικής αήττητης ομάδας στο πρωτάθλημα (Παναθηναϊκός) με τον πάντα υπολογίσιμο ΠΑΟΚ, που δεν έχει υποστεί ακόμα ήττα στο γήπεδό του (4-0).

Αυτό θα είναι το 87ο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο επαγγελματικού πρωταθλήματος (από τη σεζόν 1992/93 και ύστερα), με τον Παναθηναϊκό να μετράει 13 σερί νίκες επί του ΠΑΟΚ, συμπεριλαμβανομένων και των playoffs. Το σημερινό ματς ενδέχεται να συνοδευτεί και από μία σημαντική στατιστική επίδοση για τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος σύμφωνα με τον ΕΣΑΚΕ χρειάζεται μόνο τρεις πόντους για να φτάσει τους 1.400 στην Basket League και να γίνει ο 5ος ξένος παίκτης του Παναθηναϊκού που θα κάνει κάτι τέτοιο μετά τους Μάικ Μπατίστ, Ντέγιαν Μποντιρόγκα, Γιάκα Λάκοβιτς και Στόγιαν Βράνκοβιτς.

Το ορεκτικό της ημέρας για την Basket League θα... σερβιριστεί δύο ώρες νωρίτερα στον Χολαργό, εκεί όπου η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα υποδεχτεί την ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος, τον Ήφαιστο Λήμνου (16/12, 15:00). Ο μεν Χολαργός έχει απολογισμό 2-1 έως τώρα εντός έδρας, ο δε Ήφαιστος είναι η μοναδική ομάδα της Basket League που παραμένει αήττητος στο γήπεδό του (4-0) και δεν έχει ούτε μία νίκη μακριά από αυτό (0-4).

Η ΔΡΑΣΗ ΣΕ Β' - Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ Α1 - Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στις υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες θα διεξαχθούν συνολικά 59 αγώνες σε επίπεδο ανδρών και γυναικών. Στην Β' Εθνική το ματς της ημέρας θα γίνει στο Μετς και πρόκειται για την κόντρα του ισχυρού Παγκρατίου με την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου. Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα παιχνίδια που παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία είναι το Οίακας - Έσπερος και το Μανδραϊκός - Τρίτωνας στον νότιο όμιλο και οι αναμετρήσεις Φαίακας Κέρκυρας - Ανατόλια, Νίκη Βόλου - ΧΑΝΘ και Αγρίνιο - Ίκαροι Σερρών στον Βορρά.

Στην Γ' Εθνική τα σπουδαιότερα παιχνίδια της ημέρας είναι το Αχαγιά 82 - Αιγάλεω στον 1ο όμιλο και το ΟΦΗ - ΚΑΟ Μελισσίων στον 2ο, ενώ στην Α1 Γυναικών ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Εσπερίδες - Πρωτέας Βούλας και Καλύβια - ΠΑΟΚ. Τέλος, στην Α2 Γυναικών τα περισσότερα βλέμματα θα είναι σήμερα στραμμένα στους αγώνες Φάρος Κερατσινίου - Παναθηναϊκός και Μελίσσια - ΕΦΑΟΖ στον 1ο όμιλο, καθώς και στο ματς Αναγέννηση Ν. Ρύσιου - Πυλαία στον 2ο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας (16/12):

BASKET LEAGUE

(9η αγωνιστική)

Αντ. Τρίτσης 15:00 Χολαργός - Ήφαιστος Λήμνου (Παπαπέτρου-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας)

ΠΑΟΚ 17:00 ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κορομηλάς-Ψαριανός-Μαλαμάς)

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(10η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Δαΐς 17:00 Δούκας - Πρωτέας Βούλας (Γιακείμη-Φασόλης)

2ο Ελευσίνας 17:00 Πανελευσινιακός - Πεντέλη (Ζακεστίδης-Ουσταμπασίδης)

Ιλίου Β' 17:00 Ένωση Ιλίου - Γλαύκος (Μακρής-Χριστινάκης)

Μετς 17:00 Παγκράτι - Δάφνη Δαφνίου (Αποστολίδης-Καλογερόπουλος Φ.)

Παπάγου 17:00 Παπάγος - Πανερυθραϊκός (Μπίκας-Τσολάκος)

Κορίνθου 17:00 ΚΑΟ Κορίνθου - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Μαντήλας-Τσακαλογιάννης)

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου - Έσπερος (Δαρλαμήτσος-Κανελλόπουλος)

1ο Κλ. Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός - Τρίτωνας (Στρέμπας-Σκαλτσής)

2ος όμιλος

Ν. Ιωνίας Βόλου 17:00 Νίκη Βόλου - ΧΑΝΘ (Ταρενίδης Κ.-Χατζηχαρίσης)

Πεύκων 17:00 Μαχητές Πειραματικού Πεύκων - Γέφυρα (Τσιρτσιμάλης-Θεοδώρου)

Φαρσάλων 17:00 Φάρσαλα - Φίλιππος Βέροιας (Φουτζήλας-Κοϊμτζόγλου)

Αγρινίου 17:00 Αγρίνιο - Ίκαροι Σερρών (Καρακάσης-Κρεσταινίτης)

Μακεδονικού 17:00 Μακεδονικός - Ελευθερούπολη (Παπαγεωργίου-Εκίζογλου)

Κέρκυρας 17:00 Φαίακας Κέρκυρας - Ανατόλια (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Αρναίας 17:00 Στρατώνι - Ερμής Λαγκαδά (Ντούρας-Μπακάλης)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας - Χαλκηδόνα (Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(9η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντας 17:00 Καλαμάτα - Ακράτα (Ραχιώτης-Τηγάνης)

Κάτω Αχαγιάς 17:00 Αχαγιά 82 - Αιγάλεω (Κυριακόπουλος-Τσιμπούρης)

Αντ. Φώτσης 12:00 Ηλυσιακός - Νέο Ληξούριο (Φάκαρος-Μαρίγλη)

Αλ. Σάλτας 17:00 Μεγαρίδα - Πέρα (Αργυρούδης-Μπιτσιντζάνος)

Αιγίου 17:00 Κεραυνός Αιγίου - Άρης Νίκαιας (Λεκατσάς-Καββαδάς)

Ζ. Αλεξάνδρου 17:00 Ιωνικός Ν.Φ. - ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος)

Λεχαίου 17:00 Λέοντας 2014 - Έσπερος ΑΟΠΑ (Χριστοδουλάκης-Δελαγραμμάτικας)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ - ΕΦΑΟΖ (Πόντας-Τεφτίκης)

Βαρδινογιάννειο 17:00 ΟΦΗ - ΚΑΟ Μελισσίων (Κοτσίμπος-Ντάνος)

Βοηθητικό ΣΕΦ 20:00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Αργοναύτης Τριγλίας (Ζιώγας-Σιδέρης)

Χίου 17:00 Βούρειος - Έξω Παναγίτσα (Αντωνιάδης-Νερομυλιώτης)

Θήβας 17:00 Άρης Θήβας - Ερμής Σχηματαρίου (Καλογριάς-Μελισσάρης)

Αταλάντης 15:00 Λοκρός - Δειλινό (Μαρινάκης-Τσακιράκη)

3ος όμιλος

Δημ. Βικέλας 17:00 ΑΟΚ Βέροιας - Πρωτέας Γρεβενών (Λουλουδιάδης-Θρασυβουλίδης)

Βλαχάβειο 17:00 Καλαμπάκα - Τιτάνες Παλαμά (Αγραφιώτης Γρ.-Κουκουλεκίδης)

Μελίκης 17:00 Μελίκη - ΑΓΣ Ιωαννίνων (Γαζέτας-Παπαθανασίου)

Λευκάδας 17:00 Δόξα Λευκάδας - Ίκαροι Τρικάλων (Ντόγκας-Χατζηκώστας)

Πρέβεζας 17:00 Νικόπολη - Ολυμπιακός Βόλου (Παπανικολάου-Λυγούρας)

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 17:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Μαντουλίδης (Κοντογιάννης-Γκέκας)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ - Αίας Ευόσμου (Αγραφιώτης Ιωάν.-Δέλλας)

Σίνδου 18:00 Αστέρας Σίνδου - Κομοτηνή (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Πολυγύρου 18:00 Πολύγυρος - ΒΑΟ (Δημάδης-Γιαννούλης Α.)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος 02 - Μακαμπή (Σιταρίδης-Πράττος)

Ευκαρπίας 17:00 Ευκαρπία - Ν. Μουδανιά (Λάλλα-Νέδολου)

Φ. Αμοιρίδης 18:00 Λεύκιππος Ξάνθης - Δέκα (Καλέσης-Χρυσάφης)

Καλαμαριάς 18:00 Απόλλωνας Καλαμαριάς - Ασπίδα Ξάνθης (Παζώλης-Γεωργούλης)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(7η αγωνιστική)

Εσπέρου 12:30 Εσπερίδες - Πρωτέας Βούλας (Πολυχρόνης-Μηλαπίδης)

Σπόρτιγκ 18:30 Σπόρτιγκ - Πανιώνιος (Μαραμής-Τσάτσης)

Καλυβίων 17:30 Καλύβια - ΠΑΟΚ (Σοφιανόπουλος-Ροδίτης)

Ιβανώφειο 14:00 Ηρακλής - Αθηναϊκός (Ελευθεριάδης-Παπαγερίδης)

Αγ. Δημητρίου 16:45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Ελευθερία Μοσχάτου (Λύρας-Πλιάκας)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(8η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Κοντόπευκου 13:30 Αγ. Παρασκευή - Αρκάδι (Ασλανίδης-Καραμπιτσάκος)

Α' Ηλιούπολης 12:00 Ηλιούπολη - Πελασγός (Σκανδαλάκης-Πετράκης)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Αμύντας (Γρίβα-Αγγελής)

Π. Νικολαΐδης 17:30 Φάρος Κερατσινίου - Παναθηναϊκός (Αυγερινός-Σκουλαρίκης)

Γ. Γεννηματάς 16:30 Τερψιθέα - ΟΑ Χανίων (Μπακετέα-Ξηροκώστας)

Μελισσίων 14:30 Μελίσσια - ΕΦΑΟΖ (Γαρινή-Μαυρέλης)

2ος όμιλος

Μαντουλίδη 12:00 Αστέρας Ιπποδρομίου - Τιτάνες Δράμας (Μπούγλος Ι.-Μπούγλος Π.)

Επταπυργίου 12:45 Παναθλητικός Συκεών - Απόλλωνας Καλαμαριάς (Κολοκυθάς-Λαϊδης)

Σερρών 13:00 Πανσερραϊκός - Άρης (Τοπαλίδης-Παπαδόπουλος)

ΣΣ Κατερίνης 13:00 Πιερικός Αρχέλαος - Ολυμπιακός Βόλου (Κομνηνόπουλος-Παπαδόπουλος Κ.)

Ν. Ρύσιου 13:00 Αναγέννηση Ν. Ρύσιου - Πυλαία (Βασιλόπουλος-Αναστασιάδης)

Νέο ΚΓ Ιωαννίνων 14:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Σπυριάδης-Μπαχτσεβανόπουλος)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

9+1 βιβλία για την Ημέρα του Πατέρα

Η σχέση πατέρα-παιδιών και οι μπαμπάδες ως κινητήρια δύναμη σε μια εορταστική αναγνωστική λίστα.

Η ιστορία του νεότερου Αμερικανού που καταδικάστηκε σε θάνατο

Ο George Stinney ήταν μόλις 14 όταν εκτελέστηκε στην ηλεκτρική καρέκλα. 70 χρόνια μετά, αθωώθηκε.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

Η ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΒΑ ΣΕ 24 ΛΕΠΤΑ

Στη σκιά του Ντουράντ και του Ντέιβις

Ο σοβαρός τραυματισμός του Ντουράντ, η επερχόμενη ανταλλαγή του Ντέιβις, η σύνταξη του Πάρκερ κι ο Μεσίνα που γύρισε στην Ευρώπη. Χάρης Σταύρου και Δημήτρης Σκούρτας συζητούν τις εξελίξεις στο I Pod This Game.