Basket League: Με Ρέθυμνο για το 22-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται σήμερα (9/12, 17:00) το Ρέθυμνο, από το οποίο δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην Basket League. Σημαντικό παιχνίδι με τρία νέα πρόσωπα στην Χαλκίδα μεταξύ της Κύμης και του Χολαργού (9/12, 17:00).

Δύο νικηφόρα σερί θα επιδιώξει να επεκτείνει σήμερα (9/12, 17:00) ο Ολυμπιακός με αντίπαλο το Ρέθυμνο για την 8η αγωνιστική της Basket League στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Αφενός το 16-0 που έχει στο γήπεδό του σε επίπεδο πρωταθλήματος και αφετέρου το 21-0 στις αναμετρήσεις με το Ρέθυμνο στην Basket League, αφού οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχουν ηττηθεί ποτέ στο παρελθόν από την κρητική ομάδα.

Το τάιμινγκ για να σπάσει αυτή την αρνητική παράδοση που έχει κόντρα στον Ολυμπιακό, δεν είναι βέβαια και το πλέον κατάλληλο για το Ρέθυμνο, το οποίο διανύει το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του στηνBasket League και παράλληλα μετράει 10 διαδοχικές ήττες εκτός έδρας. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, από την άλλη, επέστρεψε στις νίκες πριν από την διακοπή του πρωταθλήματος με το 98-72 επί του Πανιωνίου, κι ενώ προερχόταν από την πρώτη φετινή της ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Την ίδια ώρα ένα άλλο μεγάλο σερί ηττών θα επιχειρήσει να σπάσει η Κύμη, η οποία προέρχεται από 6 ήττες στη σειρά. Η ομάδα της Εύβοιας θα υποδεχτεί τον Χολαργό (9/12, 17:00) έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Ισίδωρο Κουτσό, ο οποίος ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή μετά την παραίτηση του Γιάννη Καστρίτη. Την πρώτη του εμφάνιση με την Κύμη θα κάνει και ο νεοφερμένος Τζεκουάν Λιούις, που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος. Ένα νέο πρόσωπο θα έχει και ο Χολαργός στην προσπάθειά του να σπάσει ένα σερί τριών ηττών, καθώς πρόσθεσε στο ρόστερ του στις αρχές της εβδομάδας τον Γκάρι Τάλτον.

Από εκεί και πέρα, δράση θα υπάρξει σήμερα σε όλες τις υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες πλην Α2. Στην Β’ Εθνική ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Δάφνη Δαφνίου - Τρίτωνας (Νότος) και Αγρίνιο - Φάρσαλα (Βορράς), ενώ στην Γ’ Εθνική οι πιο σημαντικοί αγώνες θα γίνουν στο κλειστό "Στ. Βενέτης" (Αιγάλεω - Ηλυσιακός, αλλά κεκλεισμένων των θυρών), στην περιοχή του Ζωγράφου (ΕΦΑΟΖ - ΟΦΗ), Πολύκαστρο (Εύαθλος - ΠΑΣ Γιάννινα) και Κομοτηνή (ΓΑΣ Κομοτηνής – Πολύγυρος).

Στην Α1 Γυναικών το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής περιλαμβάνει τέσσερα παιχνίδια, με δύο εξ αυτών να ξεχωρίζουν (Νίκη Λευκάδας - Εσπερίδες και ΠΑΟΚ - Δάφνη Αγ. Δημητρίου), ενώ στην Α2 τα μεγάλα ματς θα γίνουν σε Αγιο Δημήτριο (Κρόνος – ΕΦΑΟΖ) και Πυλαία (Πυλαία - ΠΑΣ Γιάννινα).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας (9/12):

BASKET LEAGUE

(8η αγωνιστική)

Τ. Καμπούρης 17:00 Κύμη - Χολαργός (Σχινάς-Παναγιώτου-Τζιοπάνος Ν.)

ΣΕΦ 17:00 Ολυμπιακός - Ρέθυμνο (Διαμαντής-Παγώνης-Σιμητόπουλος)

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(9η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Γ. Γεννηματάς 17:00 Πρωτέας Βούλας - Παπάγος (Σκούτας-Σκαλτσής)

Νέας Πεντέλης 17:00 Πεντέλη - Δούκας (Στρέμπας-Παπαφωτίου)

Γλαύκου 17:00 Γλαύκος - Πανελευσινιακός (Κοντίλης-Καββαδάς)

Μετς 17:00 Παγκράτι - Ένωση Ιλίου (Ραχιώτης-Σιδέρης)

Χρ. Αγγουράκης 17:00 Δάφνη Δαφνίου - Τρίτωνας (Θεοδωρόπουλος Ρ.-Γιακείμη)

Στ. Καλαϊτζής 17:00 Πανερυθραϊκός - ΚΑΟ Κορίνθου (Μπανασάκης-Καρπάνος)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Οίακας Ναυπλίου (Τσιμπούρης-Καρανικόλα Α.)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος - Μανδραϊκός (Ορφανός Εμ.-Πλιάκας)

2ος όμιλος

Μ. Τσίκινας 17:00 ΧΑΝΘ - Μακεδονικός (Κοϊμτζόγλου-Πράττος)

Γέφυρας 17:00 Γέφυρα - Νίκη Βόλου (Παπαγερίδης-Ντόγκας)

Βικέλας 17:00 Φίλιππος Βέροιας - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Ντούρας-Ζαχαριάδης)

Αγρινίου 17:00 Αγρίνιο - Φάρσαλα (Δαρλαμήτσος-Σοφιανόπουλος)

Σερρών 17:00 Ίκαροι Σερρών - Χαλκηδόνα (Κατωτικίδης-Παπανικολάου)

Ελευθερούπολης 14:00 Ελευθερούπολη - Φαίακας Κέρκυρας (Θεοδώρου-Αγραφιώτης Ιωάν.)

Ανατόλια 17:00 Ανατόλια - Στρατώνι (Τσουμαχίδης-Παζώλης)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά - Έσπερος Λαμίας (Ελευθεριάδης-Καλέσης)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(8η αγωνιστική)

1ος όμιλος

ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17:00 Άρης Νίκαιας - Καλαμάτα (Κοτσίμπος-Χατζημάρκος)

Ακράτας 17:00 Ακράτα - Αχαγιά 82 (Αργυρούδης-Καλογριάς)

Στ. Βενέτης (κ.θ.) 18:00 Αιγάλεω - Ηλυσιακός (Ζακεστίδης-Τηγάνης)

Ληξουρίου 14:00 Νέο Ληξούριο - ΝΕ Μεγαρίδας (Νάστος-Ντάσης)

Δ. Βικέλας 17:00 ΑΕΝ Κηφισιάς - Κεραυνός Αιγίου (Μακρής-Πίπλιος)

Παν. Αλεξιώτισσας 17:00 Έσπερος ΑΟΠΑ - Ιωνικός Ν. Φ. (Σταθόπουλος-Ασημακάκη)

Βυζαντινό ΑΚ 17:00 Πέρα - Λέοντας 2014 (Ξυλάς-Αντωνίου Γ.)

2ος όμιλος

Γ. Παπασιδέρης 17:00 Κορωπί - ΚΑΠ (Γεράνιος-Αντωνιάδης)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ - ΟΦΗ (Καμήτσος-Φάκαρος)

Μελισσίων 17:00 ΚΑΟ Μελισσίων - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Παπαδόπουλος Χ.-Κοτσώνης)

Ραφήνας 15:00 Αργοναύτης Τριγλίας - Βούρειος ΑΟΛ Χίου (Κουτσοδήμος-Μπακετέα)

Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου - Καλλιθέα Ρόδου (Ελ Ανύ-Παπαδημητρόπουλος)

Λίντο 17:00 Δειλινό - Άρης Θήβας (Μπούκας-Μαρτινάκος)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17:00 Έξω Παναγίτσα - Λοκρός Αταλάντης (Τσάτσης-Μελισσάρης)

3ος όμιλος

Μπάρας 17:00 Ίκαροι Τρικάλων - ΑΟΚ Βέροιας (Παπαθανασίου-Κολοκυθάς)

ΔΑΚ Γρεβενών 17:00 Πρωτέας Γρεβενών - Καλαμπάκα (Σελεβός-Πλατέλλα)

Παλαμά 17:00 Τιτάνες Παλαμά - Μελίκη (Φουτζήλας-Λαϊδης)

ΕΑΚ Βόλου 17:00 Ολυμπιακός Βόλου - Δόξα Λευκάδας (Λαδάς-Χατζηχαρίσης)

Εκπ. Μαντουλίδη 17:00 Μαντουλίδης - Νικόπολη (Σαρακενίδης-Χρυσάφης)

Πολυκάστρου 17:00 Εύαθλος - ΠΑΣ Γιάννινα (Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.)

4ος όμιλος

Ν. Μουδανιών 18:00 Ν. Μουδανιά - ΜΕΝΤ (Χατζημπαλίδης-Χατζηκώστας)

ΔΑΚ Ευόσμου 18:00 Αίας Ευόσμου - Αστέρας Σίνδου (Τσιρτσιμάλης-Τσάνταλη)

ΔΑΚ Κομοτηνής 18:00 ΓΑΣ Κομοτηνής - Πολύγυρος (Λουλουδιάδης-Βασιλόπουλος)

Μ. Γκράτσιος 18:00 ΒΑΟ - Ζέφυρος (Τζιοπάνος Γ.-Ανστασιάδης)

11ο Δημοτικό Ευόσμου 18:00 ΔΕΚΑ - Ευκαρπία (Γαζέτας-Κουκουλεκίδης)

Χ. Χριστοδούλου 18:00 Ασπίδα Ξάνθης - Λεύκιππος Ξάνθης (Τσαρδούλιας-Καντερές)

Σταυρούπολης 17:30 Μακαμπή - Απόλλωνας Καλαμαριάς (Γραικός-Δέλλας)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(6η αγωνιστική)

Λευκάδας 14:00 Νίκη Λευκάδας - Εσπερίδες (Δημόπουλος-Λογοθέτης)

Γ. Γεννηματάς 13:00 Πρωτέας Βούλας - Σπόρτιγκ (Λύρας-Κονταράτος)

Μοσχάτου 13:00 Ελευθερία Μοσχάτου - Ηρακλής (Μαρίγλη-Δολγύρας)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ - Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Παπαγεωργίου-Εκίζογλου)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(7η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Μ. Μερκούρη 13:00 Αρκάδι - Φάρος Κερατσινίου (Ασλανίδης-Λάμπος)

Μεγαλόπολης 13:00 Πελασγός - Αγ. Παρασκευή (Κρεσταινίτης-Καραμπιτσάκος)

Α’ ΚΓ Ηλιούπολης 12:00 Ηλιούπολη - Αμύντας (Κούλης Χ.-Νικολοπούλου)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 13:15 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - ΕΦΑΟΖ (Χριστοδουλάκης-Ναστούλης)

Π. Γιαννακόπουλος 14:30 Παναθηναϊκός - Τερψιθέα (Τζίμης-Τούσης)

Κλαδισού 13:00 ΟΑ Χανίων - ΚΑΟ Μελισσίων (Λαμπίρης-Λεβεντάκος)

2ος όμιλος

Δ. Κραχτίδης 12:00 Τιτάνες Δράμας - Πιερικός Αρχέλαος (Κωνσταντινέλλης-Παπαδόπουλος Κ.)

Καλαμαριάς 12:00 Απόλλων Καλ. - Αστέρας Ιπποδρομίου (Θρασυβουλίδης-Παπαδόπουλος Κυρ.)

Σερρών 13:00 Πανσερραϊκός - Παναθλητικός (Λάλλα-Λαζαρίδης Κ.)

Μίκρας 12:00 Άρης - Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Τοπαλίδης-Παπαδόπουλος Γρ.)

Βόλου (κ.θ.) 12:00 Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Δημουλάς-Γκαρτζονίκας)

Πυλαίας 13:30 Πυλαία - ΠΑΣ Γιάννινα (Γκέκας-Γεωργούλης)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS