Basket League: Για το restart και το 21-0 ο Ολυμπιακός

Ο Πανιώνιος υποδέχεται για την 20ή αγωνιστική της Basket League τον Ολυμπιακό (24/3, 17:00), που ψάχνει ένα νέο ξεκίνημα μετά την συντριβή από την Γκραν Κανάρια.

Με την βαριά ήττα από την Γκραν Κανάρια στην EuroLeague να είναι ακόμα νωπή και το κρίσιμο παιχνίδι-τελικό με την Ζάλγκιρις να έπεται, ο Ολυμπιακός θα πρέπει πρώτα να βγάλει από τη μέση τον Πανιώνιο (24/3, 17:00). Αυτός είναι ο σημερινός αντίπαλος των "ερυθρόλευκων" στο κλειστό "Σοφία Μπεφόν" στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League, η οποία συνεχίζεται σήμερα με μόνο ένα παιχνίδι.

Αυτό είναι επίσης το πρώτο ματς στην Basket League για τον Ολυμπιακό μετά την επικύρωση της ποινής αφαίρεσης έξι βαθμών από τον αθλητικό δικαστή του ΕΣΑΚΕ, για την απόφασή του να μην κατέβει στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Κάπως έτσι, η ομάδα του Πειραιά παρότι προέρχεται από 6 σερί εκτός έδρας νίκες, βρίσκεται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και αλλάζει πλέον στόχους στο υπόλοιπο της κανονικής περιόδου.

Ο Πανιώνιος, από την άλλη, σημείωσε την προηγούμενη εβδομάδα την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα έπειτα από εννέα ήττες και ανέβηκε δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κόντρα στον Ολυμπιακό, πάντως, δεν έχει και πολλή τύχη τα τελευταία 9,5 χρόνια. Ο "ιστορικός" μετράει 20 σερί ήττες από τον Ολυμπιακό, τον οποίο νίκησε για τελευταία φορά στις 20/12/2009. Στον αγώνα του πρώτου γύρου οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 98-72 στο ΣΕΦ.

Πέρα από Basket League, το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας εμπεριέχει ακόμα δράση σε άλλες δύο εθνικές κατηγορίες. Στην Β' Εθνική το ματς που ξεχωρίζει είναι το Εσπερος - Τρίτωνας και στην Γ' Εθνική η αναμέτρηση ΚΑΟ Μελισσίων - Αργοναύτης Τριγλίας για τον 2ο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

BASKET LEAGUE

(20ή αγωνιστική)

Σοφία Μπεφόν 17:00 Πανιώνιος - Ολυμπιακός (Σώμος-Καλδίρης-Ζαχαρής)

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(23η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Γ. Γεννηματάς 17:00 Πρωτέας Βούλας - ΚΑΟ Κορίνθου (Tσακαλογιάννης-Μαρινάκης)

Νέας Πεντέλης 17:00 Πεντέλη - Παπάγος (Στρέμπας-Ορφανός Εμ.)

Γλαύκου 17:00 Γλαύκος - Δούκας (Κατραχούρας-Καββαδάς)

Μετς 17:00 Παγκράτι - Πανελευσινιακός (Πόντας-Λύρας)

Χρ. Αγγουράκης 17:00 Δάφνη Δαφνίου - Ένωση Ιλίου (Παυλόπουλος-Τζίμης)

Στ. Καλαϊτζής 17:00 Πανερυθραϊκός - Οίακας Ναυπλίου (Φάκαρος-Καρακωνσταντόπουλος)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Μανδραϊκός (Μπούκας-Φασόλης)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος - Τρίτωνας (Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης)

2ος όμιλος

Μ. Τσίκινας 17:00 ΧΑΝΘ - Φαίακας Κέρκυρας (Ελευθεριάδης-Δημάδης)

Γέφυρας 17:00 Γέφυρα - Μακεδονικός (Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης Ιωάν.)

Δ. Βικέλας 17:00 Φίλιππος Βέροιας - Νίκη Βόλου (Ντούρας-Ζαχαριάδης)

Αγρινίου 17:00 Αγρίνιο - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Δημόπουλος-Ασλανίδης)

Σερρών 17:00 Ίκαροι Σερρών - Φάρσαλα (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Ελευθερούπολης 17:00 Ελευθερούπολη - Στρατώνι (Φουτζήλας-Πράττος)

Ανατόλια 17:00 Ανατόλια - Έσπερος Λαμίας (Παπαγεωργίου-Εκίζογλου)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά - Χαλκηδόνα (Τσιρτσιμάλης-Σιταρίδης)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(20ή αγωνιστική)

1ος όμιλος

Δ. Βικέλας 17:00 ΑΕΝ Κηφισιάς - Καλαμάτα (Κοτσίμπος-Ντάνος)

Νίκαιας Πλατ. 17:30 Άρης Νίκαιας - Αχαγιά ’82 (Κώτσου-Μαραγκάκης)

Ακράτας 17:00 Ακράτα - Ηλυσιακός (Κοντίλης-Τσιμπούρης)

Στ. Βενέτης 12:00 Αιγάλεω - Νέο Ληξούριο (Μαρίγλη-Καραμπιτσάκος)

Λεχαίου 17:00 Λέοντας 2014 - ΝΕ Μεγαρίδας (Λογοθέτης-Διαμαντής)

Παν. Αλεξιώτισσας 17:00 Έσπερος ΑΟΠΑ - Κεραυνός Αιγίου (Ζακεστίδης-Καλογερόπουλος Φ.)

Βυζαντινό ΑΚ 17:00 Πέρα - Ιωνικός Ν.Φ. (Αποστολίδης Β.-Κούλης Κ.)

2ος όμιλος

Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου - ΚΑΠ (Σταθόπουλος-Κανελλόπουλος)

Γ. Παπασιδέρης 17:00 Κορωπί - ΟΦΗ (Καρακάσης-Καμήτσος)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Δελαγραμμάτικας-Λαζόγκα)

Μελισσίων 17:00 ΚΑΟ Μελισσίων - Αργοναύτης Τριγλίας (Ορφανός Ιορδ.-Γεράνιος)

Αταλάντης 13:30 Λοκρός Αταλάντης - Βούρειος ΑΟΛ Χίου (Μακρόπουλος-Λαμπίρης)

Λίντο 13:00 Δειλινό - Καλλιθέα Ρόδου (Τεφτίκης-Μαρτινάκος)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17:00 Έξω Παναγίτσα - Άρης Θήβας (Κουτσοδήμος-Ελ Ανύ)

3ος όμιλος

Βόλου 17:00 Ολυμπιακός Βόλου - ΑΟΚ Βέροιας (Γραικός-Κουκουλεκίδης)

Μπάρας 17:00 Ίκαροι Τρικάλων - Καλαμπάκα (Τσουμαχίδης-Μπούγλος Π.)

Γρεβενών 17:00 Πρωτέας Γρεβενών- Μελίκη (Γκέκας-Γεωργούλης)

Παλαμά 17:00 Τιτάνες Παλαμά - ΑΓΣ Ιωαννίνων (Βασιλόπουλος-Δέλλας)

Εκπ. Μαντουλίδη 17:00 Μαντουλίδης - Δόξα Λευκάδας (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Πολυκάστρου 17:00 Εύαθλος - Νικόπολη (Ισιγώνης-Λάλλα)

4ος όμιλος

11ο Δημ. Σχ. Ευόσμου 18:00 ΔΕΚΑ - ΜΕΝΤ (Αγραφιώτης Γρ.-Αναστασιάδης)

Ν. Μουδανιών 18:00 Ν. Μουδανιά - Αστέρας Σίνδου (Κολοκυθάς-Λαδάς)

Ευόσμου 18:00 Αίας Ευόσμου - Πολύγυρος (Γερακίνης-Κοντογιάννης)

Κομοτηνής 18:00 ΓΑΣ Κομοτηνή - ΒΑΟ (Ντόγκας-Χατζηχαρίσης)

Καλαμαριάς 18:00 Απόλλωνας Καλαμαριάς - Ζέφυρος 02 (Λουλουδιάδης-Θρασυβουλίδης)

Χ. Χριστοδούλου 18:00 Ασπίδα Ξάνθης - Ευκαρπία (Καρακώστας-Παζώλης)

Αλεξάνδρειο 18:00 Μακαμπή - Λεύκιππος Ξάνθης (Μπούγλος Ιωάν.-Τσάλας)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Η πρώτη φωτογραφία της Jennifer Aniston στο Instagram μάλλον θα σε συγκινήσει

Επίσης, σε περίπτωση που νιώθεις γνωστός, έχει μέσα σε μια ώρα πάνω από 150.000 followers.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS