Basket League: Για το 9/9 ο Ολυμπιακός, σύγκρουση με φόντο την τετράδα στο Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Κύμη (27/1, 17:00) και το Περιστέρι τον Προμηθέα (27/1, 17:00) στα παιχνίδια της ημέρας για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου θα στραφούν σήμερα (27/1,17:00) οι προβολείς της Basket League. Στο μεν ΣΕΦ ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί την Κύμη, φιλοδοξώντας να σημειώσει την 9η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, κόντρα σε μία ομάδα που εμφανίζει πολύ βελτιωμένο πρόσωπο το τελευταίο διάστημα και βρίσκεται πλέον πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η παράδοση είναι φυσικά υπέρ των "ερυθρόλευκων", οι οποίοι μετρούν 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες με την Κύμη, κι ας δεινοπάθησαν στον πρώτο γύρο μέχρι να την καταβάλουν με 77-74.

Το πιο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας θα διεξαχθεί πάντως στο Περιστέρι, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη θα υποδεχτεί τον Προμηθέα (27/1, 17:00), επιδιώκοντας να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα της (7-0) και μείνει μόνη της στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά την χθεσινή ήττα της ΑΕΚ. Η ομάδα της Πάτρας, από την άλλη, έχει άλλες βλέψεις, καθώς με διπλό στο Περιστέρι μπορεί να το πιάσει στην βαθμολογία, δημιουργώντας μάλιστα τετραπλή ισοβαθμία στην 3η θέση! Παράλληλα, θέλει να πάρει και την ρεβάνς για την ήττα στην Πάτρα στον πρώτο γύρο με 73-76, οπότε σε αυτή την περίπτωση ακόμα και η διαφορά θα παίξει ρόλο.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΣΤΗΝ Β' ΕΘΝΙΚΗ

Όσον αφορά στις υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες, το ντέρμπι κορυφής μεταξύ του Ανατόλια και του Αγρινίου δεσπόζει στον βόρειο όμιλο της Β' Εθνικής, όπου συγκρούονται επίσης και δύο από τις πλέον φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας, η Ελευθερούπολη και ο Φίλιππος Βέροιας. Μεγάλο παιχνίδι γίνεται και στον 2ο όμιλο της Γ' Εθνικής, όπου ο πρωτοπόρος ΚΑΟ Μελισσίων δοκιμάζεται στην έδρα του (4ου και ένα βαθμό πιο πίσω) Λοκρού Αταλάντης, ενώ στον 4ο όμιλο θα αναμετρηθούν οι τέσσερις πρώτοι της βαθμολογίας σε Ευκαρπία (Ευκαρπία - Πολύγυρος) και Καλαμαριά (Απόλλωνας Καλαμαριάς - ΓΑΣ Κομοτηνή).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

BASKET LEAGUE

(15η αγωνιστική)

Α. Παπανδρέου 17:00 Περιστέρι - Προμηθέας (Μάνος-Μαγκλογιάννης-Καλδίρης)

ΣΕΦ 17:00 Ολυμπιακός - Κύμη (Παφίλης-Κατραχούρας-Λόρτος)

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(15η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Γ. Γεννηματάς 17:00 Πρωτέας Βούλας - Πεντέλη (Σπυρόπουλος-Ορφανός Ιορδ.)

Χρ. Αγγουράκης 17:00 Δάφνη Δαφνίου - ΚΑΟ Κορίνθου (Φάκαρος-Τσιμπούρης)

Στ. Καλαϊτζής 17:00 Πανερυθραϊκός - Γλαύκος (Κοντίλης-Νάστος)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Παγκράτι (Παπαθανασίου-Σκουλαρίκης)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος - Ένωση Ιλίου (Ουσταμπασίδης-Ζιώγας)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας - Πανελευσινιακός (Μπίκας-Γιακείμη)

1ο Κλ. Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός - Δούκας (Καλογερόπουλος Φ.-Τηγάνης)

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου - Παπάγος (Καμήτσος-Σταθόπουλος)

2ος όμιλος

Μπ. Τσίκινας 19:00 ΧΑΝΘ - Γέφυρα (Τσιρτσιμάλης-Γραικός)

Σερρών 15:00 Ίκαροι Σερρών – Φαίακας Κέρκυρας (Θεοδώρου-Τζιοπάνος Γ.)

Ελευθερούπολης 17:00 Ελευθερούπολη - Φίλιππος Βέροιας (Ταρενίδης Κ.-Σιταρίδης)

Ανατόλια 17:00 Ανατόλια - Αγρίνιο (Ξέρας-Παζώλης)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά - Φάρσαλα (Ντούρας-Δημάδης)

Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα - Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας - Νίκη Βόλου (Πολυχρόνης-Φασόλης)

Αρναίας 17:00 Στρατώνι - Μακεδονικός (Ελευθεριάδης-Εκιζόγλου)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(13η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντα 17:00 Καλαμάτα - Αχαγιά (Λύρας-Καλογριάς)

Αλ. Σάλτας 17:00 ΝΕ Μεγαρίδας - ΑΕΝ Κηφισιάς (Γρίβα-Μελισσάρης)

Αιγίου 17:00 Κεραυνός Αιγίου - Ηλυσιακός (Λεκατσάς-Ασημακάκη)

Ζ. Αλεξάνδρου 12:00 Ιωνικός Ν.Φ. - Νέο Ληξούριο (Κουτσοδήμος-Πίπλιος)

ΚΓ Κορίνθου 17:00 Λέοντας 2014 - Αιγάλεω (Κρεσταινίτης-Ντάσης)

Βυζαντινό ΑΚ 17:00 Πέρα - Ακράτα (Μαρίγλη-Ροδίτης)

Παν. Αλεξιώτισσας 17:00 Έσπερος ΑΟΠΑ - Άρης Νίκαιας (Κοτσίμπος-Καββαδάς)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ - ΟΦΗ (Τσακαλογιάννης-Ελ Ανύ)

Χίου 16:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου - Ερμής Σχηματαρίου (Τσάτσης-Νερομυλιώτης)

Καλλιθέας Ρόδου 17:00 Καλλιθέα Ρόδου - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Μακρόπουλος-Ασλανίδης)

Θήβας 17:00 Άρης Θήβας - Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Κανελλόπουλος-Μαρινάκης)

Αταλάντης 17:00 Λοκρός Αταλάντης - ΚΑΟ Μελισσίων (Καρακάσης-Λογοθέτης)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17:00 Έξω Παναγίτσα - ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καρακωνσταντόπουλος-Πετράκης Γ.)

Λίντο 17:00 Δειλινό - Κορωπί (Ντάνος-Χαϊνά)

3ος όμιλος

ΔΑΚ Βικέλας 17:00 ΑΟΚ Βέροιας - ΑΟ Καλαμπάκας (Ηλιόπουλος-Τσάνταλη)

ΔΑΚ Λευκάδας 17:00 Δόξα Λευκάδας - Μελίκη (Γεωργούλης-Γκέκας)

Πρέβεζας 17:00 Νικόπολη Πρέβεζας - ΑΓΣ Ιωαννίνων (Καρακώστας-Μπούγλος Π.)

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 17:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Τιτάνες Παλαμά (Σαρακενίδης-Χατζηκώστας)

Πολυκάστρου 17:00 Εύαθλος - Πρωτέας Γρεβενών (Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας)

Εκπ. Μαντουλίδη 17:00 Μαντουλίδης - Ίκαροι Τρικάλων (Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ - Αστέρας Σίνδου (Κουκουλεκίδης-Αναστασιάδης)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος - Δέκα (Φουτζήλας-Πράττος)

ΔΑΚ Ευκαρπίας 17:00 Ευκαρπία - Πολύγυρος (Τσιαπλής-Παπανικολάου)

Φ. Αμοιρίδης 18:00 Λεύκιππος Ξάνθης - ΒΑΟ (Λαδάς-Τοπαλίδης)

ΔΑΚ Καλαμαριάς 18:00 Απόλλωνας Καλαμαριάς - ΓΑΣ Κομοτηνή (Δολγύρας-Κοντογιάννης)

Αλεξάνδρειο 18:00 Μακαμπή - Αίας Ευόσμου (Σελεβός-Κολοκυθάς)

Χ. Χριστοδούλου 15:30 Ασπίδα Ξάνθης - Ν. Μουδανιά (Ισιγώνης-Λάλλα)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(11η αγωνιστική)

Καλυβίων 17:30 Καλύβια - Αθηναϊκός (Μαγκουνής-Γαρινή)

Ιβανώφειο 14:00 Ηρακλής - Σπόρτιγκ (Ντόγκας-Χατζηχαρίσης)

Αγ. Δημητρίου (Π) 16:45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Πανιώνιος (Αποστολίδης-Πλιάκας)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ - Πρωτέας Βούλας (Τσουμαχίδης-Κατωτικίδης)

Μοσχάτου 13:00 Ελευθερία Μοσχάτου - Νίκη Λευκάδας (Κωνσταντινίδου-Καρανικόλα Αλ.)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(11η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Μ. Μερκούρη 13:00 Αρκάδι Ρεθύμνου - Πελασγός (Κιουλάφας-Βελέντζας)

Κλ. Αγίου Δημητρίου (Ν.) 13:15 Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Τερψιθέα Γλυφάδας (Λαζόγκα-Τούσης)

Π. Γιαννακόπουλος 14:30 Παναθηναϊκός - Αμύντας (Παπαδόπουλος Χ.-Νικολοπούλου)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΓΣ Αγ. Παρασκευής (Γεράνιος-Αγγελής)

Μελισσίων 14:00 ΚΑΟ Μελισσίων - Φάρος Κερατσινίου (Μαυρέλης-Καλογεράκης)

2ος όμιλος

Δ. Κραχτίδης 12:00 Τιτάνες Δράμας - Απόλλωνας Καλαμαριάς (Γιαννούλης Αν.-Νέδογλου)

Αλεξάνδρειο 15:00 Άρης - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Τσαρδούλιας-Παπαθανασίου)

ΕΑΚ Βόλου 14:00 Ολυμπιακός Βόλου - Πανσερραϊκός (Γιατρόπουλος-Γκαρτζονίκας)

ΔΑΚ Πυλαίας 13:30 ΑΕ Πυλαίας - Παναθλητικός (Βασιλόπουλος-Θρασυβουλίδης (Α)

Νεάπολης 14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - Αστέρας Ιπποδρομίου (Μπουγλός Ι.-Τσάλλας)

Νέο Κ.Γ. Ιωαννίνων 14:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Πιερικός Αρχέλαος (Λυγούρας-Παπαδόπουλος Γρ.)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Ρεμούτσικο, η αυλή με τα πιο λαχταριστά παϊδάκια στα νότια

Μια ταβέρνα διαμάντι, δυο αδέλφια-ιδιοκτητές μάλαμα και κρεατικά βγαλμένα από τη χρυσή βίβλο του ψησίματος.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

"ΦΡΕΣΚΟ" ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΑ NBA PLAYOFFS

Πόσο θα αντέξει ο Λέοναρντ;

Οι Ράπτορς επιβίωσαν, αλλά πόσο θα αντέξουν; Χάρης Σταύρου και Δημήτρης Σκούρτας έχουν την απάντηση στο 11ο επεισόδιο του I Pod This Game: όσο αντέξει ο Λέοναρντ.