STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Πανιώνιος 79-56: "Κίτρινη" γιορτή στο Αλεξάνδρειο

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός στο Αλεξάνδρειο και νίκησε πολύ εύκολα τον Πανιώνιο 79-56 σε αγώνα-γιορτή, καθώς στο ημίχρονο τίμησε την πρωταθλήτρια ομάδα της σεζόν 1978/79.

Μετά το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του στην Basket League ο Άρης έχει πάρει για τα καλά μπροστά. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε πολύ εύκολα του Πανιωνίου με 79-56 για την 16η αγωνιστική της Basket League , σημειώνοντας την 6η φετινή νίκη του, την 4η στους τελευταίους 5 αγώνες και την 3η στη σειρά εντός έδρας.

Οι Μποχωρίδης (15 πόντοι), Χάρις (11 πόντοι) και Κάιζερ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Άρη, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο, ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η 8η σερί ήττα για τον Πανιώνιο, ο οποίος παρέμεινε χωρίς νίκη εκτός έδρας (0-8) και έχει πλέον 1-20 μακριά από το γήπεδό του την τελευταία διετία, από τότε που επέστρεψε στην Basket League. Οι "κυανέρυθροι" έχουν πλέον ρεκόρ 3-13 και αγνοούν το ροζ φύλλο αγώνα από τις 8 Δεκεμβρίου, όταν είχαν νικήσει τον Κολοσσό.

ΟMVP

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν ο παίκτης που έδωσε εξ αρχής το στίγμα στον Άρη. Ο νεαρός γκαρντ έκανε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν σημείωσε 14 από τους 15 πόντους του και ολοκλήρωσε το ματς με 4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στα 26'51'' που αγωνίστηκε. Ο αρχηγός των "κίτρινων" ήταν επίσης και ο παίκτης που είχε το καλύτερο νούμερο στον δείκτη "+/-" με +22.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Πανιώνιος κατέρρευσε από την στιγμή που αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο καλύτερος παίκτης του, ο Ντέβιον Μπέρι, κάτι που φαίνεται και από τον αριθμό των λαθών που έκανε στο ματς: 24! Ο Οστιν έκανε 7 από αυτά και ο Ελ-Αμίν είχε άλλα 5. Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου δέχτηκε 28 πόντους από τα λάθη που έκανε!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Την πιο επιβλητική φετινή εμφάνισή του έκανε ο Αρης στο Αλεξάνδρειο. Οι "κίτρινοι" έβαλαν τους πρώτους έξι πόντους στο ματς και με εξαίρεση το διάστημα που είδαν για λίγα δευτερόλεπτα την πλάτη του Πανιωνίου (10-11 στο 4' και 16-17 στο 5'), δεν ανησύχησαν ουσιαστικά ποτέ. Με ηγέτη τον Μποχωρίδη και τους Κάιζερ, Χάρις, Τζόουνς να κάνουν πολύ καλή δουλειά, ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (30-24), στο 11' ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (36-24) και έλεγξε με άνεση το ματς από εκεί και πέρα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στα ριμπάουντ (μάζεψε 19 επιθετικά και έβαλε 23 πόντους από αυτά) και παρότι ήταν πολύ άστοχη πίσω από τα 6,75μ. (7/37 τρίποντα) και σούταρε συνολικά με ποσοστό 37%, έκανε συνολικά 23 σουτ παραπάνω (!) και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάπως έτσι διατήρησε την διαφορά μεταξύ των εννέα και των 17 πόντων σε όλη την τρίτη περίοδο και στην τέταρτη "καθάρισε" το ματς. Ο Άρης μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 10-0, ξέφυγε με 73-53 στο 36' και δύο λεπτά αργότερα έφτασε την διαφορά και στη μέγιστη τιμή της, το +25 (79-54).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν κατάμεστο ήταν το Αλεξάνδρειο, όπου βρέθηκαν περίπου 5.000 θεατές για την αναμέτρηση, δημιουργώντας μάλιστα εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Στο ημίχρονο του αγώνα η ΚΑΕ Άρης τίμησε την ομάδα της σεζόν 1978/79, με αφορμή την συμπλήρωση 40 ετών από την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου και δεύτερου μεταπολεμικά, έπειτα από εκείνο του 1930.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56.

ΆΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 9, Κάιζερ 11 (9 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 5 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φλιώνης 7 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, Μπελ 8 (2), Νταλό 5 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκι 2, Χάρις 11 (1), Αγγέλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 8, Τέιλορ, Μπέρι 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 5 (1), Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Οστιν 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ελ-Αμίν 5 (1), Δημητρακόπουλος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/33 δίποντα, 7/37 τρίποντα, 20/31 βολές, 46 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά τουΠανιωνίου: 11/28 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 16/25 βολές, 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 24 λάθη, 4 κλεψίματα, - κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:Σε ένα μήνα (2/3) θα διεξαχθεί η 17η αγωνιστική της Basket Leagueλόγω τουAll-Star Game(9 και 10/2),του Κυπέλλου Ελλάδας (13 και 17/2) και των υποχρεώσεων της εθνικής ομάδας στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου (21 και 24/2). Ο Άρης θα αντιμετωπίσει τότε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό και ο Πανιώνιος θα υποδεχτεί το Λαύριο.

Photo credits: Eurokinissi