STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Ιωνικός Νικαίας 72-77: Θρίαμβος με ελληνοαμερικανική συμμαχία

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:  MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Στιβ Μπαρτ ήταν ο κορυφαίος, οι Χαραλαμπόπουλος - Μαυροκεφαλίδης ακολούθησαν κι ο Ιωνικός Νικαίας πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Άρη.

Ο Νίκος Βετούλας είναι ένας ευτυχισμένος προπονητής. Πως να μην είναι όταν έχει στην ομάδα του παίκτες όπως ο Στιβ Μπαρτ, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος κι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης; Αυτοί οι τρεις ηγήθηκαν του Ιωνικού Νικαίας, που νίκησε εκτός έδρας τον Άρη (77-72) και πήγε στο 2-2, αφήνοντας τους κιτρινόμαυρους στο 1-3 μετά από το φινάλε της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League 2019/20 . Πάλεψαν όσο μπορούσαν ο Γκάρι Τάλτον κι ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς για τους Θεσσαλονικείς, όμως η απουσία του τραυματία Λευτέρη Μποχωρίδη είναι πολύ σοβαρή και δεν μπορεί να καλυφθεί, όπως αποδεικνύεται πλέον, εκ των έσω με τον Σούλη Μαρκόπουλο να το γνωρίζει πρώτος απ' όλους.

O MVP

Μεγάλο ματς από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, σπουδαία εμφάνιση από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που έχει βρει τα πατήματά του, κορυφαίος όλων ήταν όμως ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ που στα μπασκετικά του... γεράματα συνεχίζει να δείχνει τι σημαίνει σκόρερ. Ο Αμερικανός είχε 24 πόντους από 6/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 6/8 βολές, με τον Άρη να μη μπορεί να τον περιορίσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

38 πόντους πέτυχε στη ρακέτα ο Άρης, πήγαν όμως στράφι καθώς η περιφερειακή άμυνα του Ιωνικού ήταν όχι απλά καλή, αλλά εντυπωσιακή. 5/14 τρίποντα είχαν οι κιτρινόμαυροι, μόλις 1/4 ο Γκετσεβίτσιους που έπαιξε 35 λεπτά, την ώρα που ο Ιωνικός έβαζε 16 πόντους από τα λάθη των γηπεδούχων και άλλους 11 στον αιφνιδιασμό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στο ματς ο Άρης, που έγραψε το 9-3 στο δεύτερο λεπτό. Δεν είχε όμως και την ανάλογη συνέχεια. Ο Ιωνικός απάντησε με ένα δικό του ξέσπασμα για να περάσει μπροστά (13-14) στο έκτο λεπτό με τον Χαραλαμπόπουλο να δίνει πνοή στην ομάδα του ερχόμενος από τον πάγκο, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-24, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα τρομερό σερί 13-0 για το 36-29 στα μέσα του δεύτερου. Ο σπουδαίος στο ξεκίνημα Ντραγκίσεβιτς έδωσε τη σκυτάλη στον -υπ' ατμόν- Τάλτον και εκείνος έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με την ομάδα του μπροστά (44-43), σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε ακριβώς όπως τον περιμέναμε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταλάβει ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έδωσαν το δικό τους τέμπο στο ματς, με τον Άρη να στέκεται όρθιος και το 60-61 του δεκαλέπτου να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς και υποσχέσεις για θρίλερ στο φινάλε. Πέντε σερί του Χαραλαμπόπουλου για το 62-69 πάγωσαν τον κόσμο στο Αλεξάνδρειο, με τον Μπαρτ να κάνει το 68-75 και να κρίνει το ματς στο 37' μιας και ο Άρης δεν είχε ούτε την ποιότητα, ούτε το "καθαρό" μυαλό για να ανατρέψει το σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε κόσμο το Αλεξάνδρειο, οι φίλοι του Άρη στηρίζουν την ομάδα τους σε αυτή την αν μη τι άλλο αμήχανη κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δεν γέμισε όμως.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Διαμαντής, Σταματόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Σλαφτσάκης 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκετσεβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 17 (7/12 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 1, Τάλτον 16 (7/10 δίποντα, 4 ασίστ), Γκάγκιτς 7, Σιδηροηλίας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 16 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Μπαρτ 24 (6/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές), Τζόουνς 4, Λόρενς 5, Χαραλαμπόπουλος 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Σάφτεναρ, Μπατής 6 (2), Δημάκος, Κατούφας, Στιθ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/48 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 11/18 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 19/33 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 15/20 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκο στο ΟΑΚΑ (26/10 στις 19:00), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί στο Φάληρο τη Λάρισα (26/10 στις 15:45).