STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Αν έχεις Λουκά, διάβαινε!

Η ΑΕΚ επικράτησε των Τρικάλων με 82-65 και συνεχίζει αήττητη τις υποχρεώσεις της στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το ματς με 26 πόντους (οι 24 στο πρώτο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ!

Η ΑΕΚ πέτυχε νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας, επικρατώντας των Τρικάλων με 82-65 στο ΟΑΚΑ και δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Θεσσαλών.

Η "Ένωση" παρατάχθηκε χωρίς τους Ντούσαν Σάκοτα (ίωση), O.D. Ανοσίκε (διάστρεμμα). Αντίθετα ο Κατσίβελης, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από οξεία σκωληκοειδίτιδα τις προηγούμενες ημέρες, πήρε χρόνο συμμετοχής απέναντι στα Τρίκαλα. Από 'κει και πέρα, ο Κρις Ουόρεν έκανε double-double με 10 πόντους και 14 ασίστ ενώ ο Μίλαν Μιλόσεβιτς κατέβασε 11 ριμπάουντ.

Ο MVP

Ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο Έλληνας σέντερ ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους (5/6 βολές, 9/11 δίποντα, 1/1 τρίπ.). Παρεμπιπτόντως, σημείωσε τους 24 στο πρώτο ημίχρονο! Επίσης, είχε 6 ριμπάουντ (4 αμ. - 2 επιθ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 28'55" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η τριπλέτα των Μαυροκεφαλίδη, Χέρστον, Ουόρεν πέτυχε τους 50 από τους 82 πόντους της ΑΕΚ που "κατέβασε" 39 ριμπάουντ, αντί 31 των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Καλαμπόκης, Ουόρεν και Χέρστον με τρία συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου (59-44) για την ΑΕΚ που κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η ΑΕΚ στο α' ημίχρονο της αναμέτρησης με τα Τρίκαλα. Ο Έλληνας σέντερ της "Ένωσης" βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στους Θεσσαλούς, έχοντας 24 πόντους με 5/6 βολ., 8/8 δίπ., 1/1 τρίπ. και 4 ριμπάουντ σε 16'05" συμμετοχής σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, οι Θεσσαλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-23 ωστόσο η ΑΕΚ "έτρεξε" σερί 12-0 και προηγήθηκε 32-23 (15'20") με 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς, διατηρώντας το προβάδισμα (44-34, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 50-40 με τον Σόκο όμως η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 9-2, προηγήθηκε με +17 (59-42, 25'54") ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 66-50. Η αντίδραση των Τρικάλων δεν ήλθε ποτέ, ο Σαρικόπουλος εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+21, 71-50) στα 7'55" για τη λήξη ενώ η "Ένωση" επιβλήθηκε με 82-65 και έκανε το 3-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Σκραμπ 2, Μαυροκεφαλίδης 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (3/3), Oυόρεν 10 (14 ασίστ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 7, Κόνγκερ 22, Κουκουλάς 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6 (6 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.