STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Αγκαλιά με την παραμονή ο Φάρος, βυθίστηκαν τα Τρίκαλα

BASKET LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΓΣΛ - Φάρος πέρασε θριαμβευτικά από τα Τρίκαλα, νίκησε με 74-65 και έκανε τεράστιο βήμα για την παραμονή του στην Stoiximan.gr BasketLeague. Πολύ δύσκολα πλέον τα πράγματα για τους γηπεδούχους.

Στο πιο κρίσιμο ραντεβού της χρονιάς και για τους δύο, ο Γυμναστικός - Φάρος πέρασε από τα Τρίκαλα και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής στην Stoiximan.gr BasketLeague. Νίκησε με 74-65 και έστειλε την ίδια στιγμή τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά στην Α2.

Ο ΓΣΛ - Φάρος κυριάρχησε από τη δεύτερη περίοδο και μετά, δεν κοίταξε ποτέ πίσω από τη στιγμή που προηγήθηκε και με κορυφαίο τον Σάαφτεναρ, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οσο για Τρίκαλα, παρέμειναν στην τελευταία θέση και πλέον χρειάζονται μια σειρα από θαύματα για να μείνουν στην κατηγορία των μεγάλων.

Κι όλα αυτά, παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ξεκίνησαν εντυπωσιακά. Τάλτον και Μόρις έκαναν ό,τι ήθελαν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-8 στο 7' και 21-14 στο 8'.

Κάπου εκεί, όμως, ο Σάαφτεναρ το πήρε προσωπικά και ο Γυμναστικός - Φάρος άρχισε να γυρίζει το ματς. Στο 10' το σκορ έγινε 23-20 και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, τρία συνεχόμενα τρίποντα (Μπάντερ, Πένερ, Παπαντωνίου) έγραψαν το 23-29 στο 12'.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν θάρρος, έλεγξαν το ρυθμό και στο 18' έγινε το 28-40, με τον Σάαφτεναρ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Το τρίποντο του Παπαμακάριου έφερε τη διαφορά στους 13 (35-48) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-48.

Τα Τρίκαλα μπήκαν αποφασισμένα στο δεύτερο μέρος και αμέσως μείωσαν σε 43-48 (22'), αλλά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου ανέκοψε το ρυθμό τους. Ο Σάαφτερναρ και ο Παπαμακάριος ανέλαβαν δράση στα δύσκολα και ο Γυμναστικός - Φάρος απάντησε αμέσως για το 43-57 στπο 24'. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ως το τέλος της τρίτης περιόδου, με τα Τρίκαλα να προσπαθούν να μειώσουν και τους φιλοξενούμενους να αντέχουν (54-64).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις και τα Τρίκαλα μπήκαν στην διεκδίκηση του ματς, έστω κι αν δεν έφτασαν με ευκολία στο καλάθι. Μείωσαν σε 60-64 στο 35' και οι πρώτοι πόντοι για τον Γυμναστικό στην τελευταία περίοδο ήρθαν από τον Μουράτο στο 36' με γκολ φάουλ (62-67). Ο Παπαντωνίου στο 38' έγραψε το 62-70, ο Φένερ το 62-72, για να έρθει το τελικό 65-74

Ο MVP

Ο Ρόλαντ Σάαφτεναρ τα έκανε όλα για τον Γυμναστκό - Φάρο. Ο Ολλανδός σέντερ είχε 19 πόντους με 4/4 βολές, 6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και οδήγησε την ομάδα του σε όλα τα κρίσιμα σημεία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Γυμναστικός - Φάρος ήταν πιο συγκεντρωμένος και δεν είχε την ίδια πίεση με τους γηπεδούχους. Φάνηκε αυτό από τις βολές. Πέτυχαν και οι δύο ομάδες από 15 πόντους από τη γραμμή του φάουλ, με τη διαφοτά ότι τα Τρίκαλα σούταραν 23 βολές και οι φιλοξενούμενοι 16... Αν ήταν πιο εύστοχοι, ίσως να ήταν διαφορετική η κατάσταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δύο λεπτά πριν από το τέλος, τα πάντα κρέμονταν σε μια κλωστή. Ο Σάαφτεναρ αστόχησε σε τρίποντο, όμως με αυτοθυσία έκανε τη βουτιά, έσωσε την κατοχή για τον Γυμναστικό - Φάρο και στη συνέχεια με τρίποντο ο Παπαντωνίου έγραψε το 62-70... Εκεί τα Τρίκαλα έχασαν κάθε ελπίδα για να επιστρέψουν στο ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης, δεν γέμισε το κλειστό των Τρικάλων. Περίπου 800 φίλοι των γηπεδούχων βρέθηκαν στις εξέδρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Διαμαντής, Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τέιμς 11 (1/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 11, Τάλτον 15 (2), Μόρις 13 (1), Φιλντς 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Τέγιτς 7.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 7 (0/5 τρίποντα), Σάφτενααρ 19 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 16 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κίλι 8, Παπαμακάριος 8 (2), Μπάντερ 3 (1), Μαραγκός, Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος 4, Φένερ 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Τρίκαλα BC Aries: 19/40 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 15/23 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 12 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Γυμναστικός Λάρισας: 19/38 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 15/16 βολές, 38 ριμπάουντ (22+16), 10 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, τα Τρίκαλα BC Aries δοκιμάζονται στο "Δημήτρης Τόφαλος" από τον Προμηθέα Πάτρας (17/3, 16:30), ενώ ο Γυμναστικός Λάρισας δίνει πολύ κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη (17/3, 16:30).