ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ - Χολαργός 73-63: Σοβαρεύτηκε και πήρε άνετα τη νίκη η Βασίλισσα

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ  ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Δεν εντυπωσίασε, ήταν καταπονημένη, μπήκε άσχημα στο ματς, όμως η ΑΕΚ επικράτησε του "σκληρού" Χολαργού στο ΟΑΚΑ (73-63) και έκανε το 3-2 στη Basket League.

Την τρίτη νίκη της σε πέντε αγώνες πανηγύρισε η ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου (11/10), καθώς επικράτησε του Χολαργού (73-63) στο ΟΑΚΑ. Σε ένα αρκετά σκληρό ματς στο πρώτο μέρος, με άσχημα ποσοστά από τις δύο ομάδες, εύκολα λάθη, αλλά και τρομερό πείσμα στις δύο άκρες του παρκέ, οι δύο ομάδες κράτησαν το σασπένς σε κάθε γωνιά του γηπέδου, όμως ένα ξέσπασμα των κιτρινόμαυρων που πέτυχαν 19 πόντους σε επτά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο τους έδωσε αέρα 16 πόντων (50-34) για να μην κοιτάξουν ποτέ ξανά πίσω.

Τσαλμπούρης και Γκρίφιν έκαναν καλή δουλειά, ο Χάντερ τους ακολούθησε, η άμυνα ήταν όμως αυτή που έδωσε τη νίκη στην Κυπελλούχο Ελλάδας. Ο νεοφώτιστος Χολαργός, από την άλλη, είχε καλά, είχε εντυπωσιακά, είχε και απογητευτικά διαστήματα, άφησε τους πάντες με την εντύπωση ότι μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή ήττα.

Ο MVP

Ευκαιρίες χρειάζεται ο νεαρός Γιώργος Τσαλμπούρης για να δείξει ότι μπορεί να προσφέρει και απέναντι στον Κολοσσό έκανε εξαιρετική δουλειά. Σε 14 λεπτά σκόραρε 11 πόντους με 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα, μάζεψε πέντε ριμπάουντ και ξεχώρισε σε ένα απόγευμα που δεν υπήρξε πραγματικός MVP πέρα από τη συνολική αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα έξι λάθη της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο οδήγησαν στους επτά από τους 18 πόντους του Χολαργού σε αυτό το διάστημα, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να έχει στο ημίχρονο 4/15 δίποντα και 4/15 τρίποντα την ώρα που οι κιτρινόμαυροι έβρισκαν μόλις ένα εύστοχο τρίποντο στο πρώτο μέρος σε οκτώ προσπάθειες. 8/39 σουτ πισω από τη γραμμή των 6μ.75 είχαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν 27 πόντους από τον πάγκο και τους αντιπάλους τους μόλις 13.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Τσαλμπούρη ξανά στην αρχική πεντάδα, στη θέση του τραυματία Σάκοτα, η ΑΕΚ στηρίχθηκε στα πρώτα λεπτά στην άμυνά της, χωρίς ωστόσο να χτίζει μια διαφορά. Ο Χάντερ έκοβε τους πάντες και τα πάντα, όμως κι ο Χολαργός βρήκε γρήγορα ισορροπία. Με τρίποντο του Λοβ πήρε το προβάδισμα (11-12 στο 6'), πριν ο Χόκινς κλέψει, καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 15-18 στο 8' και αναγκάσει τον Μπάνκι να καλέσει timeout. Από αυτό δεν προέκυψε κάτι καλό για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το δεκάλεπτο με έξι λάθη, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία κλεψίματα και τον Λοβ στους εννέα πόντους.

Ένα τρίποντο του πρώην κιτρινόμαυρου Καμπερίδη έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον Χολαργό (15-23 στο 12'), η ΑΕΚ δεν έβρισκε ρυθμό στην επίθεση, έφτασε τα δέκα λάθη στο 15', είχε και έξι άστοχα τρίποντα μέχρι ο Γιαννόπουλος να βάλει το πρώτο και ο Ρατάν-Μέις να πετύχει μια βολή για το 25-25 στο 16'. Το ματς έγινε ντέρμπι, έγινε ακόμη πιο φίζικαλ, οι παίκτες του Μπάνκι άντεξαν και με ένα επί μέρους 16-2 πήγαν στο 31-25 με λέι-απ του Γκρίφιν. Δεν είχε απαντήσεις ο Χολαργός στην πιο δυναμική άμυνα των αντιπάλων του και το γεγονός ότι πέτυχε μόλις οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν αποτέλεσμα της πιο δυναμικής αντιμετώπισης του παιχνιδιού του από την ΑΕΚ.

Μια ΑΕΚ που μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, για το 35-26 αρχικά και για το 41-30 στο 24'. Ήταν ένα σημείο στο οποίο ο Χολαργός δεν είχε αποτελεσματικότητα, όμως και η ΑΕΚ έχασε κάτι. Τον Ρατάν-Μέις, που τραυματίστηκε στον ώμο σε ένα σκριν του Αγκμπελέζε για να πάει στα αποδυτήρια. Ένα κάρφωμα κι ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη έκαναν το 50-34 στο 27' και κάπου εκεί το ματς άρχισε να γέρνει προς το μέρος των κιτρινόμαυρων παρά το 0-6 των φιλοξενούμενων που προσπάθησαν να μείνουν όρθιοι και το κατάφεραν με τον Τζαβόντε Χόκινς να κάνει το φινάλε της περιόδου το κάρφωμα της χρονιάς για το 54-44 .

Ο Αμερικανός αναθάρρησε, κράτησε τη διαφορά σε... νορμάλ επίπεδα, μείωσε και στους οκτώ (64-56 στο 37') όταν η ΑΕΚ πίστεψε πως καθάρισε τον αγώνα, δεν κατάφερε όμως κάτι περισσότερο από αυτό καθώς οι γηπεδούχοι ήταν σοβαροί, έσπασαν την πίεση του Χολαργού σε όλο το γήπεδο και δεν αντιμετώπισαν άλλα προβλήματα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Με το εισιτήριο να ισχύει και για τον αγώνα της ερχόμενης Τρίτης με τη Λιετκαμπέλις, οι παράγοντες της ΑΕΚ έκαναν ένα αρκετά καλό τρικ για να βρεθούν στο ΟΑΚΑ περίπου 3000 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Πουρσανίδης Κ., Ραχιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-26, 54-44, 73-63

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 11 (1), Χάντερ 13 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 15 (1), Σαντ-Ρος 4, Ράταν-Μέις 3, Μωραϊτης 2, Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος 6 (1), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 3

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ, Αγκμπελέζε 5, Λοβ 11 (3), Χόκινς 20, Ντόρσεϊ 9 (1), Κώττας 5, Καμπερίδης 5 (1), Σπυριδωνίδης, Γιάνκοβιτς 6, Σκουλίδας, Οκερέαφορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/34 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 23/29 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 14/28 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 20/25 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 19 λάθη

Οι επομενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει στις 17/11 με την Κύμη στη Χαλκίδα (18:00), ενώ ο Χολαργός θα υποδεχθεί τον Προμηθέα στο γήπεδό του την ίδια μέρα στις 15:45.