STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 84-83: Τσάλμερς - Τολιόπουλος έκριναν το θρίλερ

BASKETLEAGUE / ΑΕΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKETLEAGUE / ΑΕΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με βολές του Βασίλη Τολιόπουλου στα 3.2", η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και νίκησε το Ρέθυμνο με 84-83 σε έναν πραγματικά συγκλονιστικό αγώνα στο ΟΑΚΑ. Στο 13-0 το σερί των κιτρινόμαυρων (VIDEO).

Νίκος Γκίκας, Νίκος Ζήσης, Κέντρικ Ρέι, Κιθ Λάνγκφορντ έμειναν εκτός αγώνα εξαιτίας πυρετού και τραυματισμών, ο Τζεράι Γκραντ πήρε χρόνο συμμετοχής αν και ανέτοιμος και η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα μέχρι να λυγίσει την αντίσταση του Ρεθύμνου (84-83) που ήταν πραγματικά εξαιρετικό στο παρκέ του ΟΑΚΑ το απόγευμα της Τετάρτης (26/2).

Αήττητη από τις 27 Οκτωβρίου κι έπειτα, η ΑΕΚ δεν έχει γνωρίσει αρνητικό αποτέλεσμα από το ματς του πρώτου γύρου στο Μελίνα Μερκούρη. Πλέον το σερί της είναι στο 13-0, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να σκοράρει τις κρίσιμες βολές στα 3.2" και τον Ραμόν Χάρις να είναι ο μοιραίος για την ομάδα του. Ο Αμερικανός είχε 0/9 βολές στο πρωτάθλημα, ο προπονητής του τον κράτησε στο παρκέ για την κρίσιμη επίθεση, οι γηπεδούχοι του έκαναν φάουλ και τον είδαν να πετάει στα σκουπίδια και τις δύο βολές, με αποτέλεσμα ο Τολιόπουλος να διασχίσει το γήπεδο, να κερδίσει το φάουλ και να κρίνει την αναμέτρηση.

Εβραζε με τους διαιτητές ο Βαγγέλης Ζιάγκος

Ο MVP

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάριο Τσάλμερς (26 πόντοι από 3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 11/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής), σε αυτόν πρέπει να πάει το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης κι ας έβαλε ο Βασίλης Τολιόπουλος τις κρίσιμες βολές. Ο Αμερικανός κάλυψε το κενό που άφησαν με τις απουσίες τους οι Γκίκας - Ζήσης - Ρέι και ήταν ηγέτης και με το παραπάνω.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις 6/8 σουτ είχε στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, που μετρούσε έξι λάθη και κανέναν πόντο στον αιφνιδιασμό. Το Ρέθυμνο από την άλλη είχε έξι ασίστ, ενώ στο ημίχρονο είχε ήδη πάρει εννέα επιθετικά ριμπάουντ για να βάλει 12 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και είχε εκτελέσει 11 περισσότερες προσπάθειες από τους γηπεδούχους. Στο φινάλε της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 26/28 βολές, οι φιλοξενούμενοι 15/23 και αυτοί οι οκτώ πόντοι που σπαταλήθηκαν έκαναν τη διαφορά, έγειραν τη ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς έδειξε ανταγωνιστικό το Ρέθυμνο, από νωρίς ήταν κακή στην άμυνα η ΑΕΚ. Δύο καρφώματα και δύο φλότερ του Φράνκαμπ έγραψαν το 10-17 στο έκτο λεπτό, με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει τους δέκα πόντους για το 12-20 και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-22 υπέρ των Κρητικών που μπήκαν με ένα γρήγορο σερί 0-7 στη δεύτερη και με πέντε σερί πόντους από τον Τζος Κάρτερ έχτισαν προβάδισμα 13 πόντων (16-29 στο 12'). Με τον Χρυσικόπουλο να ηγείται οι γηπεδούχοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά στους τέσσερις (27-31 στο 16'), ωστόσο ο Λι κράτησε την ομάδα του μπροστά με δυναμικά τελειώματα και ο Φράνκαμπ έκλεισε με τρελό τρίποντο το πρώτο μέρος (33-43).

Οι παίκτες του Ζιάγκου ήταν ακόμη πιο αποφασιστικοί στην έναρξη της τρίτης περιόδου, έστειλαν τη διαφορά στους 15 (35-50) και προβλημάτισαν ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους, που έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη ρακέτα. Με φθορά των αντιπάλων και βολές, με τρίποντο του Τσάλμερς (48-53) και καλή άμυνα στον Φράνκαμπ η ΑΕΚ πήρε το momentum στα μέσα του δεκαλέπτου, πέρασε μπροστά (55-54) με γκολ-φάουλ του Σλότερ στο 28' αλλά δεν κατάφερε και να ξεφύγει. Το ματς ήταν ντέρμπι, Φράνκαμπ και Χρυσικόπουλος αντάλλαξαν τρίποντα για το 67-70 στο 35', όμως μεγάλα σουτ των Τσάλμερς - Ματσιούλις (80-83) κράτησαν ζωντανή την ΑΕΚ με τον Αμερικανό να βάζει 2/3 βολές για το 82-83 στα 14.1".

Το Ρέθυμνο είχε την κατοχή, ο Χάρις κέρδισε το φάουλ και είχε 0/2 βολές (είχε 0/9 στο πρωτάθλημα), ο Τολιόπουλος πήρε φάουλ στα 3.2" και έβαλε τις βολές για το τελικό 84-83 μέσα σε αποθέωση.

"Το τελευταίο δεκαήμερο μοιάζαμε με σκόρπια διαδήλωση" ήταν η ατάκα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, για να γιορτάσει την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας με τους παίκτες της ΑΕΚ και να τιμήσει τη μνήμη του Κώστα Βουτσά με ενός λεπτού σιγή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ξενικάκης, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 26 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 11/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 7 (1), Γιαννόπουλος, Σλότερ 7, Γκραντ 6

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 9, Καμπερίδης 8, Κάρτερ 19 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 5 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 25 (4/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Χριστοδούλου 5 (1), Χότον 6 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Λαναράς, Γαρέζος, Χάρις 3 (1/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Ραζής 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 26/28 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 16/31 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 15/23 βολές, 34 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει το Σάββατο (29/2 στις 15:30) με τον Πανιώνιο στο Φάληρο, ενώ το Ρέθυμνο έχει ήδη δώσει το ματς της 19ης αγωνιστικής, καθώς ηττήθηκε στην έδρα του από το Λαύριο.