STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Ηρακλής 86-61: Ασταμάτητη και εντυπωσιακή

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με τον Κέντρικ Ρέι να ξεκινάει εντυπωσιακά και την επίθεση να λειτουργεί υποδειγματικά σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε εντός έδρας του Ηρακλή (86-61) για να φτάσει τις δεκαπέντε (15) σερί νίκες στην ΕΚΟ Basket League.

Για ακόμη ένα βράδυ, η επίθεση της ΑΕΚ λειτούργησε υποδειγματικά κι έκανε τη διαφορά, την ώρα που η άμυνά της είχε σπουδαία διαστήματα μέσα στο σαραντάλεπτο. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν εντός έδρας του Ηρακλή (86-61) για να φτάσουν τις δεκαπέντε (15) σερί νίκες στην ΕΚΟ Basket League και να πάνε με ιδανική ψυχολογία στη Γερμανία για τον δεύτερο αγώνα με τη Βόννη στους "16" του Basketball Champions League.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Ρέι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, είχε 13/16 πόντους του στην πρώτη περίοδο, αλλά αυτός που ήταν "εκεί" όταν χρειάστηκε σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις. Ο αρχηγός της Ένωσης μπορεί να μην είχε εντυπωσιακή στατιστική (11 πόντοι με 0/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος), αλλά έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, πάνω στο σημείο που ο Ηρακλής έκανε την τελική προσπάθειά του για ανατροπή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί από τα 6μ75 καθ' όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου. Ξεκίνησαν με 6/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, για να βάλουν γρήγορα τις βάσεις της επικράτησής τους. Τελείωσαν τον αγώνα με 51% από την περιφέρεια (15/29), τιμωρώντας κάθε φορά τον Ηρακλή, που επέλεγε να γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι με τον Νίκο Ζήση και τον Κέντρικ Ρέι να σκοράρουν κατά ριπάς. Οι δυο τους έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ, που πίεσε την μπάλα, έτρεξε το γήπεδο και έβαλε όλα τα περιφερειακά σουτ. Ειδικά ο δεύτερος έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα του Ηρακλή, δεδομένου ότι είχε 5/5 σουτ (τα τέσσερα εξ αυτών ήταν τρίποντα). Πολύ γρήγορα, οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +18 (30-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου, δίχως όμως αυτό να σημάνει την... παράδοση των φιλοξενούμενων.

Σταδιακά, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Με τον Βασίλη Καββαδά να ξεχωρίζει και τον Τζαμάλ Σούλερ να συμπράττει από την περιφέρεια, ο Ηρακλής κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Το -12 (44-32) του ημιχρόνου ήταν μεν μεγάλο, από την άλλη όμως κατέδειξε τη βελτίωση των κυανόλευκων στο πίσω μέρος του παρκέ, την ώρα που είχαν 2/9 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ διαφορετικό, κι αυτό γιατί το περιφερειακό σουτ αποδείχθηκε το μεγαλύτερο όπλο του Ηρακλή. Με τρία σερί τρίποντα σε δύο λεπτά, ο Ηρακλής κατάφερε να αυξήσει την πίεσή του στην ΑΕΚ. Πολύ γρήγορα το +15 των κιτρινόμαυρων έγινε +6 (66-59 στο 28'), σε ένα σημείο που ο Κέντρικ Ρέι άρχισε να σημαδεύει το σίδερο. Ο Άλεξ Ντέιβις επανέφερε τον Γηραιό στο -6 (60-54) στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα, η Ένωση έλεγξε απόλυτα την κατάσταση. Με τον Γιόνας Ματσιούλις να ηγείται σε άμυνα και επίθεση και τον Ηρακλή να έχει άσχημα ποσοστά, η διαφορά άνοιξε πάλι για να φτάσει στο +17 (76-59) στο 37ο λεπτό και κάπου εκεί να γραφτεί ο επίλογος.

Η ΑΕΚ πήρε ακόμη μία νίκη, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, που κρατάει για δεκαπέντε (15) σερί αγώνες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος στο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Συμεωνίδης - Στρέμπας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσάλμερς 3 (5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (3/4 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (3/4 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Σότερ 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μανωλόπουλος 6 (2), Κακαρούδης 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 14/41 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (25+17), 20 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 14/31 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 18/26 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 13 ασίστ, 20 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η ΑΕΚ παίζει εντός έδρας με το Λαύριο (14/3, 17:00), ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (15/3, 19:00). Πριν από αυτό βέβαια, η Ένωση θα δώσει τον δεύτερο αγώνα με τη Βόννη για τους "16" του Basketball Champions League με στόχο τη νίκη - πρόκριση στα προημιτελικά.

Photo Credits: Eurokinissi