ΣΤΗΛΕΣ

Σλοβενία - Ισπανία για μια θέση στον... ήλιο

Ο πρώτος ημιτελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 έφτασε. Σλοβενία και Ισπανία διασταυρώνουν απόψε τα ξίφη τους, με φόντο την πρόκριση στον Τελικό της Κυριακής 17 Σεπτεμβρίου.

Μπορεί και να σας έχουμε κουράσει, όμως θα συνεχίσουμε να σας το λέμε. Η Σλοβενία δεν είναι μικρή ομάδα. Δεν είναι μικρή ομάδα. Δεν είναι μικρή ομάδα. Γι' αυτό έφτασε στα ημιτελικά, γι' αυτό θα αντιμετωπίσει απόψε (21:30, ΕΡΤ1) την Ισπανία με φόντο την πρόκριση στον Τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Γι' αυτό δεν θα την υποτιμήσει κανείς από εδώ και στο εξής και ειδικά οι Ίβηρες που προκρίθηκαν για δέκατη σερί διοργάνωση στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες.

Σλοβενία και Ισπανία έφτασαν λοιπόν στα ημιτελικά και έφτασαν εκεί χωρίς να γνωρίσουν ήττα. Βρίσκονται 40 λεπτά μακριά από το μετάλλιο ή 80 μακριά από την κορυφή της Ευρώπης. Άλλωστε όποιος χάσει, θα έχει άλλη μια ευκαιρία, στον μικρό τελικό του τουρνουά. Δεν περιμένουμε απόψε περίπατο είτε της μίας, είτε της άλλης ομάδας. Μπορεί οι Ισπανοί να έχουν την εμπειρία, οι Σλοβένοι έχουν όμως τα νιάτα, την ενέργεια και τη δίψα για διάκριση.

Γκόραν Ντράγκιτς (21.9 πόντοι, 3.9 ριμπάουντ, 5.4 ασίστ, 1.7 κλεψίματα ανά 27.9 λεπτά), Λούκα Ντόντσιτς (15.7 πόντοι, 7.7 ριμπάουντ, 3.1 ασίστ, 1 κλέψιμο ανά 29.1 λεπτά), Άντονι Ράντολφ (11.3 πόντοι, 5.7 ριμπάουντ) και Γκάσπερ Βίντμαρ (9 πόντοι, 4.4 ριμπάουντ, 2.4 ασίστ, 1.4 κοψίματα) συνθέτουν μια σπουδαία τετράδα για τους Σλοβένους, με τους Πρέπελιτς (12.9 πόντοι με 39% στα τρίποντα), Μπλάζιτς, Μούριτς να έρχονται από τον πάγκο και να προσφέρουν λύσεις σε άμυνα, περιφερειακό σουτ και ενέργεια.

Πάου Γκασόλ (16.2 πόντοι, 7.7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1.2 κοψίματα ανά 24.8 λεπτά), Μαρκ Γκασόλ (12.1 πόντοι, 7.3 ριμπάουντ, 2.3 ασίστ ανά 23.8 λεπτά), Σέρχιο Ροντρίγκεθ (9.7 πόντοι, 7 ασίστ ανά 21.9 λεπτά), Ρίκι Ρούμπιο (9.7 πόντοι, 4.7 ασίστ ανά 21.5 λεπτά) Χουάντσο (9.3 πόντοι, 6.3 ριμπάουντ) και Βίλι Ερνανγκόμεθ (8.9 πόντοι, 7 ριμπάουντ) είναι αυτοί που ξεχωρίζουν από τους Ισπανούς, που δείχνει να έχουν φτάσει στα ημιτελικά χωρίς να πιεστούν πολύ, αλλά γνωρίζουν ότι η αποψινή τους αντίπαλος ΔΕΝ παίζει και ΔΕΝ αστειεύεται.

Στο olagiatokalathi.gr θα βρεις όλα τα SOS για τη φετινή κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.