ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Ότι πάρεις 100

Μπλάκνεϊ

Με ακόμα μία κατοστάρα στο ενεργητικό του, ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 106-84, του Κολοσσού Ρόδου

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλλαν άμεσα τον ρυθμό τους και πήραν στο πεντάλεπτο διαφορά 11 πόντων (28-17), με τον Μπλέικνι να οδηγεί άριστα την επίθεση της ομάδας τόσο οργανωτικά, όσο και από πλευράς σκοραρίσματος (11 πόντοι μέχρι εκείνο το σημείο). Τα 6/8 τρίποντα της ομάδας του Γκέρσον έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ... ημιχρόνου, 39-24.
Η εντυπωσιακή επιθετική συγκομιδή των γηπεδούχων, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Τεόντοσιτς, διατήρησε τον υψηλό ρυθμό του Ολυμπιακού. Ο Σέρβος γκαρντ, ξεκίνησε με δύο τρίποντα που έκαναν το 50-28 και ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, παρότι έπαιρνε το ένα τάιμ άουτ μετά το άλλο, δεν μπόρεσε να ανακόψει το παιχνίδι των "Πειραιωτών", παρά μόνο να μειώσει στους 15 (58-43), χάρη στα καλάθια των Πίνοκ και Στίνσον.

Το 61-43 του ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Ματσιγιάουσκας, με την επάνοδό του στο τερέν, ενώ είναι χαρακτηριστικό, ότι μόνο ο Τσακαλίδης, δεν είχε σκοράρει στο εικοσάλεπτο, από πλευράς των δευτεραθλητών Ελλάδας.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός, κατάφερε με ένα μίνι-σερί 2-8 να μειώσει στους 14 (63-49), αλλά κάπου εκεί αφυπνίσθηκε ο Ολυμπιακός, που ανέβασε και πάλι τη διαφορά (72-53) αναγκάζοντας τον "Τίγρη" να πάρει για πολλοστή φορά στο ματς τάιμ άουτ και να... τα πει ένα χεράκι στους παίκτες του. Αφού και ο Τσακαλίδης, σκόραρε από πλευράς "ερυθρολεύκων" (μόνο αυτός δεν είχε πόντο μέχρι εκείνο το σημείο), ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος, με 80-62 και παρά τον πιο χαμηλό ρυθμό του ματς σε αυτό το δεκάλεπτο, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα.

Αποκλειστικά διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος και το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες των δύο ομάδων, ήταν να εκνευρίσουν ακόμα περισσότερο τον Βαγγέλη Αλεξανδρή, ο οποίος τα είχε βάλει με τους αθλητές του, που δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά. Σιγά-σιγά η ομάδα του Πειραιά, "άνοιγαν" όλο και περισσότερο την ψαλίδα και τρία λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 99-70. Αυτό που κατάφεραν οι "Ροδίτες" ήταν να τη μειώσουν στους 22, για να διαμορφωθεί το τελικό 106-84 και να φτάσουν οι γηπεδούχοι σε μία από τις πιο άνετες νίκες τους φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 39-24, 61-43, 80-62, 106-84

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλέικνι 18 (4), Παπαμακάριος 6, Πρίντεζης 14, Ματσιγιάουσκας 12 (1), Καυκής 7, Μπουρούσης 10 (1), Τσακαλίδης 6, Τεόντοσιτς 9 (3), Τζάκσον 5 (1), Βασιλόπουλος 5, Βασιλειάδης 14 (2)

Κολοσσός (Αλεξανδρής): Στίνσον 15, Ασημακόπουλος 1, Πίνοκ 14, Γιοσίποβιτς 14 (3), Τσέσκοβιτς 3 (1), Παναγιωταράκος 2, Διαμαντόπουλος 14 (2), Κουνούνης 2, Τζιγκάνοβιτς 12, Σκορδάλης 2, Τόντιτς 2, Τσαμάτος 3

Γκέρσον: "Αν είναι να κερδίζουμε ας μην παίζει ο Γκριρ
Στις πολλές ασίστ του Ολυμπιακού, αλλά και στο ροτέισον που έκανε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, μίλησε ο Πίνι Γκέρσον.

" Ηταν ένα καλό παιχνίδι. Δεν ξέρω πόσες τελικά πάσες είχαμε τελικά, αλλά στο πρώτο μέρος είχαμε 19 ασίστ και αυτό είναι σημαντικό. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να κερδίζεις ενα παιχνίδι με 40 πόντους ή δύο με 20".

Στη συνέχεια, μίλησε και για την όχι και τόσο καλή άμυνα, ενώ έκανε και... πλάκα στον Γκριρ: " Σήμερα μοιράσαμε τον χρόνο μας. Ειμαι ευχαριστημένος από την επίθεση, όχι όμως από την άμυνα. Βέβαια, όταν έχεις τόση διαφορά δεν σκέφτεσαι τόσο την αμυνα. Αν είναι να κερδίζουμε τότε ίσως είναι καλύτερα να μην παίξει ο Γκριρ στην συνέχεια και δεν θα έχει πρόβλημα"!

Ο εκνευρισμός που είχε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, κατά τη διάρκεια του αγώνα, συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, με τον "Τίγρη", να δηλώνει: " Η ομάδα μου σέβεται τους θεσμούς. Δεχθήκαμε την αλλαγη ωρας για να κερδίσει ο Ολυμπιακός αυτά που του αναλογούν από τα τηλεοπτικά δικαιώματα. Δεν αγωνιστήκαμε ποτέ ούτε θα αγωνιστούμε τέτοια ωρα".

Ο τεχνικός του Κολοσσού, μίλησε και για την καλή επίθεση της ομάδας του και ευχήθηκε τα καλύτερα και στον Ολυμπιακό: " Ήρθαμε και παιξαμε το παιχνίδι μας και δεν κρυφτήκαμε. Στην επίθεση πηγαμε πολύ καλά απέναντι σε μια ομάδα οπως ο Ολυμπιακός. Κάναμε μόλις 8 λάθη και αυτό δείχνει ότι είμαστε συγκεντρωμένοι. Στην αμυνα θέλουμε περισσότερη προσπάθεια και γι αυτό ήμουν νευρικος με τους παίκτες μου. Ευχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στην συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (2-0)
1' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (4-0)
2' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (7-0)
2' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τόντιτς (7-2)
3' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (10-2)
3' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (10-5)
3' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (12-5)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (14-5)
4' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (14-7)
5' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (17-11)
5' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (20-11)
6' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (20-13)
6' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Αλεξανδρής
6' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (22-13)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (24-13)
Για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο η διαφορά
7' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (26-17)
8' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (28-17)
8' Τρίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (31-17)
9' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (33-22)
10' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (36-22)
10' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τζιγκάνοβιτς (36-24)
10' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (39-24)
10' Λήξη 1ης περιόδου 39-24
Με σκορ... ημιχρόνου κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που έχει ήδη 6 στα 8 τρίποντα
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (42-24)
14' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (45-25)
15' Δύο βολές Ολυμπιακός Παπαμακάριος (47-28)
15' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (50-28)
16' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (50-30)
16' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (52-30)
16' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (54-30)
17' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Αλεξανδρής
Ακόμα ένα τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή που βλέπει τους παίκτες του να τα έχουν παρατήσει
17' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (54-32)
17' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (54-34)
18' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (56-34)
18' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (56-37)
18' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσαμάτος (56-39)
19' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (58-43)
20' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (61-43)
20' Λήξη ημιχρόνου 61-41
Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, έχει εγκλωβίσει τον Κολοσσό και τον πυροβολεί διαρκώς έξω από τα 6.25
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Παναγιωταράκος (63-49)
Μειώνει στους 14 ο Κολοσσός
25' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (65-51)
28' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (72-53)
28' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Αλεξανδρής
Ο Κολοσσός είχε μειώσει αλλά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 19 και ο "Τίγρης" πήρε τάιμ άουτ
29' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (74-56)
29' Δίποντο Ολυμπιακός Τσκαλίδης (76-56)
Το πρώτο καλάθι του ψηλού που ήταν ο μόναδικός παίκτης ο οποίος δεν είχε σκοράρει μέχρι στιγμής
30' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (78-59)
30' Δίποντο Ολυμπιακός Τσακαλίδης (80-59)
30' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέσκοβιτς (80-62)
30' Λήξη 4ης περιόδου 80-62
Αν και έχει πέσει λίγο ο ρυθμός του Ολυμπιακού, η διαφορά συνεχίζει να βρίσκεται σε μεγάλο επίπεδο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τζιγκάνοβιτς (80-64)
32' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (82-64)
32' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Κουνούνης (82-66)
32' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (85-66)
33' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (88-66)
33' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Αλεξανδρής
33' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (90-66)
34' Δίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (92-66)
Ολοένα και ανεβαίνει η διαφορά στο ΣΕΦ
34' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σκρδαλής (92-68)
Σκόραρε ο μοναδικός παίκτης κι από τις δύο ομάδες που δεν είχε πόντο
34' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Μπουρούσης (95-68)
35' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (95-70)
36' Δίποντο Ολυμπιακός Καυκής (87-70)
37' Δίποντο Ολυμπιακός Καυκής (99-70)
39' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (101-77)
39' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (101-79)
40' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (104-79)
40' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (104-81)
40' Δύο βολές Ολυμπιακός Παπαμακάριος (106-81)
40' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (106-84)
40' Λήξη αγώνα 106-84