CHAMPIONS LEAGUE

Σούπερ έκπληξη στο Άνφιλντ, "2" η Πόρτο

λιβερπουλ-μαρσειγ

Μεγάλη νίκη για την Μαρσέιγ που κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ. Διπλό η Πόρτο που νίκησε 1-0 την Μπεσίκτας

Λίβερπουλ-Μαρσέιγ 0-1

Απόλυτα διαβασμένοι, κλείνοντας με επιτυχία τους δρόμους στους επιθετικούς της Λίβερπουλ, η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, παγώνοντας τον Άνφιλντ και βάζοντας σε μπελάδες του "κόκκινους".

Απο το ξεκίνημα του αγώνα οι Μασσαλοί κοίταξαν στα μάτια τους παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ που έμοιαζαν πραγματικά "υπνωτισμένοι". Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τους Γάλλους με τον Νιάνγκ στο 12ο λεπτό να κάνει ένα δεξί σουτ μέσα απο την περιοχή, όμως ο Ρέινα αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Στο 25ο λεπτό ο Σεϊρού, εξαπέλυσε ένα σουτ απο τα αριστερά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η απάντηση απο τους κόκκινους ήρθε επτά λεπτά αργότερα (32') όταν ο Στίβεν Τζέραρντ επιχείρησε ένα δεξί σουτ, όμως ο Μαντάντα κατέφερε να σώσει την εστία του και το 0-0 έμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση και στο 51' έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της στα καρέ της Λίβερπουλ, όταν ο Νιάνγκ έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Ρέινα ήταν πάλι παρών.

Οι Μασσαλοί απείλησαν και πάλι την εστία του Ρέινα με έναν πρώην παίκτη της Λίβερπουλ, τον Ζέντεν να κάνει ένα αριστερό σουτ στο 62' αλλά η μπάλα κατέληξε δεξιά απο την εστία του Ισπανού πορτιέρο.

Στο 64ο λεπτό ο αρχηγός των κόκκινων, Στίβεν Τζέραρντ, θέλησε να παραβιάσει την εστία του Μαντάντα κάνοντας ένα σουτ απο τα αριστερά η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι, καθώς πέρασε άουτ.

Στο 73' ο Τζιμπρίλ Σισέ, λίγο έλειψε να σκοράρει κόντρα στην παλία του ομάδα όταν το δεξί σουτ του πέρασε έξω απο την εστία του Ρέινα.

Τρια λεπτά αργότερα (76') ο ίδιος παίκτης (Σισέ) έκανε αριστερό σουτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή, όμως ο Ρέινα έσωσε και πάλι την εστία του.

Το γκολ για τους Μασσαλούς ήρθε στο 77' όταν ύστερα απο λάθος του Σισόκο οι παίκτες της Μαρσέιγ συνδυάστηκαν άψογα, η μπάλα κατέληξε στον Βαλμπουένα που με ένα τεχνικό σουτ κατάφερε να νικήσει τον Ρέινα και να βάλει μπροστά τους Γάλλους, παγώνοντας το Άνφιλντ.

Οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ, όταν στο 84' το σουτ του Κανά απέκρουσε ο Ρέινα.

Ένα λεπτό πριν απο την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Ορούμα έκανε το σουτ απο τα δεξιά, όμως ο Ρέινα και πάλι έσωσε την εστία του απο δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι "κόκκινοι" έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν το σουτ του Φερνάντο Τόρες στάματησε στο δοκάρι και οι Γάλλοι πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη, σκαρφαλώνοντας παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής: Κόνραντ Πλάουτς (Αυστρία)
Κίτρινες: Τζέραρντ, Σισόκο, Κάραγκερ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ:

Ρέινα, Φίναν, Κάραγκερ, Χίπια, Αουρέλιο (70΄ Βορονίν), Μπεναγιούν, Σισόκο, Τζέραρντ, Λέτο (52΄ Ρίισε), Κράουτς (75΄ Κούιτ), Τόρες.

Μαρσέιγ: Μαντάντα, Μπονάρ, Ζιβέ, Ροντριγκές, Ταϊβο, Τσάνα, Σεϊρού, Βαλμπουένα (84΄ Ορούμα), Ζιανί, Ζέντεν (88΄ Αράς), Νιανγκ (70΄ Σισέ)

Διπλό στο "παρά ένα" για την Πόρτο
Δραματικό φινάλε είχε ο άλλος αγώνας του πρώτου ομίλου ανάμεσα στην Μπεσίκτας και την Πόρτο στην Τουρκία.

Οι "Δράκοι του Ντα Λουζ" κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Τούρκων στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κουαρέσμα να καταφέρνει απο πλάγια θέση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να δίνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην Πόρτο.

Μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη, η Πόρτο πέρασε πλέον μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου, ενώ οι Τούρκοι παραμένουν χωρίς βαθμό.

Διαιτητής: Πίτερ Φίνκ (Ολλανδία)

Κίτρινες: Μάρτσιο Νόμπρε, Αλί Ταντογκάν/Λούτσο Γκονζάλες, Μπρούνο Αλβες