CHAMPIONS LEAGUE

Λεμονής: "Βάσεις για μια σοβαρή ομάδα"

Για Ηλία

Λεμονής: "Όποιος γνωρίζει από μπάλα, βλέπει". Πάτσα: "Κάναμε όσα είπε ο προπονητής". Όλες οι δηλώσεις

Τάκης Λεμονής: " Ο στόχος ήταν η νίκη. Δουλέψαμε πολύ καλά και στα δύο ημίχρονα και πιστεύω πως ήταν μία δίκαιη νίκη όπως εξελίχθηκε. Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να τους δώσουμε μία τέτοια χαρά στον κόσμο μας.

Ο σχηματισμός στην επανάληψη παράμεινε ίδιος απλά ανεβάσαμε την πίεση και κερδίσαμε χώρο στο γήπεδο. Στο πρώτο δεν αλλάξαμε σωστά την μπάλα.

Ο Γκαλέτι είχε κουραστεί δεν μπορούσε να ακολουθήσει είχε χάσει αρκετές δυνάμεις. Ο Τζόλε από εκεί ήταν πιο δημιουργικός και αλλάξαμε σωστά την μπάλα από τη μία πλευρά στην άλλη, ενώ μας βοήθησε πολύ και ο Ντάρκο.

Θα δούμε το επόμενο ματς με τη Ρεάλ όταν έρθει η ώρα. Τώρα έχουμε δύο μερες να ξεκουραστούμε για τον αγώνα με την Καλαμαριά.

Ο Ολυμπιακός έχει βάλει τις βάσεις για να φτιάξει μία σοβαρή ομάδα, όποιος καταλαβαίνει ποδόσφαιρο βλέπει.

Έχει πολλή δρόμο ακόμα η ομάδα χτίζεται και στο εληνικό ποδόσφαιρο δεν υπάρχει ηρεμία έτσι είναι η ζωή και η ζωή συνεχίζεται.

Ο κόσμος χειροκρότησε τη Βέρντερ παρά την ήττα. Και ο πρόεδρος στήριξε την ομάδα. Εδώ προφανώς ξέρουν να χάνουν. Δεν έχουμε φτάσει πουθενά. Χρειάζεται δουλειά και χρόνος. Η νίκη θα μας δώσει ηρεμία. Οφείλεται στην ομαδική δουλειά. Κοιτάμε μπροστά και συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι.

Ιστορική μέρα αλλά από εδώ και πέρα κοιτάμε την Καλαμαρια. Έχουμε δύο μέρες να ξεκουραστούμε για να είμαστε έτοιμοι".

Ο αμυντικός μέσος των πρωταθλητών τόνισε πως το σημερινό αποτέλεσμα είναι μόνο μία νίκη, το πρώτο διπλό αλλά έρχεται και συνέχεια.

Χρήστος Πατσατζόγλου: " Κερδίσαμε αλλά ακόμα είναι αρχή έχουμε πολλά παιχνίδια. Πρέπει να συνεχίσουμε με πάθος. Δεν αλλάξαμε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο, πήραμε τις οδηγίες από τον προπονητή μας, τις τηρήσαμε, κάναμε τις ευκαιρίες γκολ και κερδίσαμε. Είναι αρχή ακόμα στον όμιλο δεν είναι για πανηγύρια. Είναι μόνο μία νίκη.

Πάντα παίζουμε για να κερδίσουμε απλά σήμερα ήταν η πρώτη νίκη εκτός έδρας και έρχεται συνέχεια. Κοιτάζουμε κάθε ματς ξεχωριστά.

Συνεχίζουμε έχουμε δύσκολο πρόγραμμα με δύο παιχνίδια με την Ρεάλ και πρέπει να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Χρειαζόμαστε χρόνο σαν ομάδα. Θα δέσουμε και παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι

".

Λούα Λούα: " Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα. Δείξαμε ομαδικό πνέυμα και μας βοήθησε πολύ ο κόσμος. Είναι μία καινούργια περίοδος για τον Ολυμπιακό. Στο αεροδρόμιο ένα οπαδός μου ζήτησε τη νίκη και το είχα αυτό στο μυαλό μου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατεβάσαμε το κεφάλι πιέσαμε και καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι".

Ιεροκλής Στολτίδης: " Σημαντικό διπλό σπάσαμε αυτή την κακή παράδοση. Πάντα το σκεφτόμασταν πριν από καθε ματς.

Έγινε ένα πολύ ωραίο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο σεβαστήκασμε πολύ τον αντίπαλο στο δέυτερο βγήκαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να χάσουμε και να κερδίσουμε.

Είδαμε πως δεν είναι ομάδα φόβητρο. Είναι καλή αλλά όχι ανίκητη αυτό είδαμε και είπαμε πως μπορούμε να γυρίσουμε το παιχνίδι.

Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάτι καλό και από την Ρεάλ. Είναι ένας πολύ δύσκολος όμιλος και κάθε ματς θα έχει την δική του χρησιμότητα".

Τάσος Πάντος: " Δεν θα σταθώ στο διπλό. Θα σταθώ στη μεγάλη νίκη για τη συνέχεια της φετινής μας προσπάθειας. Δώσαμε μεγάλη χαρά στον κόσμο μας και μας ικανοποιεί"

Βασίλης Τοροσίδης: " Έχουμε την τάση να βιαζόμαστε οι Έλληνες. Να κάνουν υπομονή οι φίλαθλοι, ο Ολυμπιακός θα γίνει ακόμα καλύτερος. Για εμάς ήταν μια νίκη και τώρα προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι"

Λουτσιάνο Γκαλέτι: " Ηταν ένας δύσκολος αγώνας. Τελικά καταφέραμε να γυρίσουμε σε 1-3 ένα παιχνίδι στο οποίο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Μετά από καιρό, κατορθώσαμε να κάνουμε ένα διπλό που έδωσε χαρά στον κόσμο μας".

Ντάρκο Κοβάσεβιτς: " Σήμερα είναι μια μεγάλη μέρα. Γράψαμε ιστορία κάνοντας αυτό το διπλό εκτός έδρας. Ευελπιστώ να βρούμε ακόμα καλύτερο ρυθμό".

Τόμας Σαφ: " Αν και προηγηθήκαμε στο πρώτο ημίχρονο στο δέυτερο η απόδοση μας έπεσε ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και κέρδισε για έκλεισε τόσο έξυπνα τους διαδρόμους. Εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα και χάσαμε.

Για τον Ολυμπιακό σήμερα όλα είναι θαυμάσια. Εμείς δεν έχουμε κανένα βαθμό και πρέπει να κερδίσουμε τη Λάτσιο. Ο Ολυμπιακός είναι σε καλύτερο δρόμο".