Τα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής

ΑΕΚ-ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

Το αυτογκόλ του Κατσιαμπή κι ο νεαρός Σιμάο, έφταναν στον ΠΑΟ που νίκησε τον Ηρακλή (1-0) και παραμένει κοντά στην κορυφή. Νέα νίκη του Αστέρα Τρίπολης με σκόρερ τον Φιλομένο (vids)

Σπουδαία νίκη για τη Λάρισα, επί του Άρη, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Πάρα στις καθυστερήσεις. Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε και τον Πανιώνιο (1-0) με σκόρερ, πάλι, τον Φιλομένο και συνεχίζει την καταπληκτική του πορεία
Νίκη και την Ξάνθη, που επικράτησε του ΟΦΗ με 1-0, ενώ Εργοτέλης και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. Το Σάββατο, ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, νίκησε 4-0 τον Λεβαδειακό και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με την Βέρντερ Βρέμης, ενώ ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με 2-0 κόντρα στη Βέροια

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2007

ΠΑΟΚ-Βέροια: 2-0

Διαιτητής: Γιάννης Σταυρίδης (Πιερίας)
Γήπεδο: Τούμπας

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης νίκησε 2-0 την Βέροια και έφθασε τους 16 βαθμούς μετά απο 11 αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ είχε μέτρια απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Γκονζάλες στο τρίτο λεπτό εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία των αμυντικών της Βέροιας και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 26' με τον Μπικόφσκι, όμως στο 52' δέχθηκαν δεύτερο γκολ όταν ο Σάλμον εκμεταλλεύθηκε λάθος του Τέρολ.

Απο εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Γεωργιάδη, κυριάρχησε και θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα τέρματα, αν οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος ήταν προσεκτικοί στο τελείωμα των φάσεων.
Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 4-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικά απολαυστικός και πρόσφερε όμορφο θέαμα στους φιλάθλους του, στον τελευταίο αγώνα του πριν από το κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι με τη Βέρντερ Βρέμης, την προσεχή Τρίτη (11/12). Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, ο πρωταθλητής Ελλάδας διέλυσε τον Λεβαδειακό, επικρατώντας με 4-0 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και έφτασε τους 24 βαθμούς στη Super League.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν... καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Βοιωτούς. Τα γκολ των νικητών, που πέτυχαν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια, σημείωσαν οι Στολτίδης (23'), Κοβάτσεβιτς (35'), Τζόρτζεβιτς (52' πεν.), Μήτρογλου (63'). Στο 82' έχασε πέναλτι ο Πάντος, που εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών ύστερα από... απαίτηση των φιλάθλων της πειραϊκής ομάδας!

Κυριακή, 9 Δεκεμβρίου 2007

Σκόντα Ξάνθη-ΟΦΗ 1-0

Διαιτητής:Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Με "προίκα" το 0-0 με τον Παναθηναϊκό στη "Λεωφόρο" το περασμένο Σάββατο, η Skoda Ξάνθη συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών και στην 11η αγωνιστική της Super League, καθώς επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ παίρνοντας την πρώτη της νίκη μετά από οκτώ αγωνιστικές (η προηγούμενη νίκη της ήταν κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής).

Σκόρερ του νικητήριου τέρματος για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά ήταν ο Ζουέλα στο 62', με το "τρίποντο" αυτό να διατηρεί τους Ακρίτες πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και να τους δίνει μία βαθιά τονωτική ένεση ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στον αντίποδα, οι Κρητικοί έμειναν για 8ο συνεχόμενο ματς μακριά από τη νίκη (η τελευταία τους επιτυχία ήταν το 4-1 επί του Εργοτέλη για την 3η αγωνιστική), γεγονός που τους αφήνει αναπόφευκτα κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Ξάνθη επί του ΟΦΗ ανεξάρτητα έδρας, με τους Ακρίτες να παραμένουν αήττητοι στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις τους με τους Κρητικούς, αλλά και να φτάνουν τις 11 επιτυχίες στα 19 ματς που έχουν φιλοξενήσει τον συγκεκριμένο αντίπαλο.
Εργοτέλης-Ατρόμητος 0-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Ο Εργοτέλης παρέμεινε δίχως εντός έδρας νίκη, όμως κατάφερε να πάρει ένα βαθμό στο Παγκρήτιο Στάδιο. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League, η κρητική ομάδα ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Ατρόμητο, που είχε τον Λουτσιάνο σε καλή μέρα, αλλά δεν κατάφερε να... ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.
Λάρισα-Αρης 1-0

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθηνών)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Η Λάρισα με κεφαλιά του Φακούντο Πάρα στο 90' πήρε μεγάλη νίκη, στην έδρα της κόντρα στον Άρη ο οποίος έφτασε τις 3 σερί ήττες.

Οι "χρυσές" αλλαγές του Γιώργου Δώνη, Κατσιαρός και Φακούντο Πάρα, ήταν αυτές που χάρισαν τη μεγάλη νίκη στη Λάρισα, όταν στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης ο πρώτος βρήκε με εξαιρετική σέντρα τον δεύτερο και ο Αργεντίνος επιθετικός, με πολύ όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά.

Η Λάρισα παραμένει αήττητη στις τελευταίες τρείς αγωνιστικές καθώς έχει δύο ισοπαλίες και μία νίκη, κάτι που συνεπάγεται βαθιά βαθμολογική "ανάσα" για τους "βυσσινί" έπειτα από το άσχημο ξεκίνημα τους.
ΑΕΚ-Απ. Καλαμαριάς 4-0

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Προσφέροντας πολύ καλό θέαμα η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 4-0 του Απόλλωα Καλαμαριάς στο ΟΑΚΑ, με δύο γκολ του Λυμπερόπουλου (4', 86') και ένα των Μπλάνκο (40') και Ριβάλντο (16').

Η Ένωση πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, απέδωσε σπουδαίο ποδόσφαιρο και αφήνοντας ικανοποιημένους του φιλάθλους της, κατέκτησε μια εύκολη νίκη με 4-0 κόντρα στην Καλαμαριά.

Αστέρας Τρ.-Πανιώνιος 1-0

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο, Λούσιο Φιλομένο, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και τον Πανιώνιο (1-0) στο γήπεδο του και συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία. Εκτός του Αργεντίνου επιθετικού που σκοράρει ανελλιπώς τον τελευταίο καιρό μεγάλο μερίδιο της νίκης ανήκει στον Ζαϊρί που έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους με την είσοδό του στην επανάληψη.
Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-1

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Πολύτιμη βαθμολογικά νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στο Καυτανζόγλειο από τον "ψυχομένο" Ηρακλή με 0-1, χωρίς μάλιστα να σκοράρει. Με το αυτογκόλ του Κατσαμπή στο 27' (στην προσπάθεια για προβολή του Σαλπιγγίδη) οι "πράσινοι" πέρασαν νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη και επιστρέφοντας στις νίκες είναι και πάλι σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και με αρκετές απουσίες ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Καυτανζόγλειο νικηφόρα εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του από τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ιβαν Γιοβάνοβιτς πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν ένα γκολ αλλά δεν μέτρησε αφού θεωρήθηκε από τον βοηθό του Παμπορίδη οφ σάιντ ο Νικολόπουλος με τον Χλωρό τελικά να σκοράρει με κεφαλιά στο φάουλ του Γκαρσία.