ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η κριτική των πρωταθλητών

παίκτες

Το SPORT 24 σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού στην επική εκτός έδρας νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης (3-1)

ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ: 9

Άγγιξε το άριστα, με εκπληκτικές επεμβάσεις σε ένα βαρύ στίβο. Μεταξύ άλλων κράτησε σε δύο καθοριστικά σημεία τον Ολυμπιακό. Η απόκρουση στο 42’ ήταν όλα τα λεφτά, αφού αν πήγαιναν οι «ερυθρόλευκοι» με 0-2 στο ημίχρονο θα είχαν απολέσει ουσιαστικά το παιχνίδι. Επίσης έκανε εκπληκτική απόκρουση στο 75’, διατηρώντας τους Πειραιώτες και πάλι στο ματς.

ΑΝΤΖΑΣ: 9

Σχεδόν αλάνθαστος. Αρχοντικός κάλυπτε όλο το κέντρο και έδινε τη σιγουριά που χρειαζόταν για να ξεκινήσει ο Ολυμπιακός την αντεπίθεση.

ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ: 8

Το γκολ που σημείωσε στο 73’ ήταν η απαρχή για τον μεγάλο θρίαμβο. Προωθήθηκε αρκετές φορές και δημιούργησε ρήγματα, ενώ παράλληλα ήταν άψογος και στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

ΡΑΟΥΛ ΜΠΡΑΒΟ: 7

Σαφώς έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες. Αλλά έστω και έτσι η εμπειρία του αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα. Στη φάση του γκολ των Γερμανών, αδράνησε στιγμιαία, αλλά ήταν και άτυχος αφού από λάθος πάσα των γηπεδούχων, έφτασε η μπάλα στην περιοχή για να σκοράρει ο Αλμέιδα.
Πάντως από αυτόν ξεκίνησαν το 2ο και 3ο γκολ του Ολυμπιακού.

ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ: 8

Έτρεξε ατέλειωτα χιλιόμετρα και ήταν παρών όποτε χρειάστηκε. Στο δεύτερο μέρος μετά και την εντολή του προπονητή του, ανέβηκε προς την αντίπαλη περιοχή και βοήθησε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

ΠΑΤΣΑΤΖΟΓΛΟΥ: 8

Η «φωτοβολίδα» του ήταν το κλου της βραδιάς. Είχε μια ανάλογη πριν από λίγους μήνες με την εθνική ομάδα στη Βοσνία, αλλά αυτή είχε τεράστια αξία, αφού από αυτό το γκολ ξεκίνησε το «σπάσιμο» της κατάρας των εκτός έδρας ματς του Ολυμπιακού.

ΝΤΟΜΙ: -

Ο άτυχος της βραδιάς, αφού τραυματίστηκε νωρίς. Σαφώς όμως στο τέλος αποζημιώθηκε και αυτός από το θρίαμβο της ομάδας του.

ΛΕΝΤΕΣΜΑ: 7

Ο ρόλος του ήταν άχαρος, αφού στις περισσότερες φάσεις είχε το δύσκολο έργο να επιτηρεί τον Ντιέγκο (στον οποίο δεν υπήρχε ουσιαστικά μαν του μαν, αλλά συνολική δουλειά) Τα κατάφερε πολύ καλά, απλά δεν φάνηκε τόσο στον οργανωτικό τομέα.

ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ: 8

Σαν το παλιό καλό κρασί. Από τα πόδια του δημιουργήθηκαν αρκετές από τις ευκαιρίες και οι γνωστές «φαρμακερές» σέντρες του έκαναν δύσκολο το έργο των αμυντικών της Βέρντερ.

ΓΚΑΛΕΤΙ: 7

Ηταν και πάλι αυτός που άνοιξε πρώτος την αντίπαλη άμυνα. Απλά αυτή τη φορά δεν σκόραρε, αλλά ίσως αυτό να ήταν γούρικο για τον Ολυμπιακό αφού στις δυο προηγούμενες φορές που άνοιξε το σκορ (με Λάτσιο και Αρη) η ομάδα του έμεινε στο «Χ». Δικαιολογημένα αντικαταστάθηκε γιατί φάνηκε να κουράζεται περισσότερο και από το βαρύ αγωνιστικό χώρο.

ΛΟΥΑ ΛΟΥΑ: 8

Απομονωμένος μεν στην επίθεση (ως συνήθως), από την άλλη πλευρά κρατούσε απασχολημένους τουλάχιστον δύο αντιπάλους. Η εκπληκτική ταχύτητά του, ήταν ο λόγος που του στέρησε το γκολ, αφού για λίγα εκατοστά βγήκε οφ σάιντ, στη φάση που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΚΟΒΑΣΕΒΙΤΣ: 9

Μπήκε «φρέσκος» και έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του, βάζοντας τη σφραγίδα του στην μεγάλη ανατροπή. Από το δικό του σουτ ξεκίνησε η ισοφάριση (πήρε το ριμπάουντ ο Στολτίδης), ενώ ήταν μέσα στις φάσεις με αποκορύφωμα το 3ο γκολ, όπου ακολουθήσε τη μπάλα μετά το σούτ του Ραούλ Μπράβο.

ΣΕΖΑΡ: 8

Μπήκε χωρίς καθόλου ζέσταμα, αναγκαστικά στη θέση του Ντομί αλλά έδωσε λύσεις και είχε γενικά σίγουρες τοποθετήσεις στην άμυνα.

ΠΑΝΤΟΣ: -

Δεν πρόλαβε να παίξει πολλά λεπτά, αλλά έστω και όσο πρόλαβε έδωσε τον καλύτερο του εαυτό.

Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

ΛΕΜΟΝΗΣ: 10

Ο Τάκης Λεμονής έκανε το τέλειο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και είχε κάθε δικαίωμα να δακρύσει, αφού επί των ημερών του ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία. Ισως το έχει η μοίρα του με τις γερμανικές ομάδες, αφού θυμίζουμε ότι κόντρα στη Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε πετύχει το εκπληκτικό 6-2.

Ξεκίνησε λογικά με 4-5-1, αλλά δεν δίστασε στο δεύτερο ημίχρονο να ανεβάσει όλη την ομάδα ψηλά. Μάλιστα το όνειρό του, να ακολουθούν όλες οι γραμμές έγινε πραγματικότητα και οι «ερυθρόλευκοι» θύμιζαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Κόντρα σε μια μεγάλη γερμανική ομάδα, στην έδρα της και με βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο κόουτς δεν φοβήθηκε και το μετέδωσε και στους παίκτες του.

Η υπερβολική (άδικη και πρόωρη) κριτική που έχει δεχτεί κάποιες φορές από το καλοκαίρι, τον είχε κάνει πιο ευάλωτο και πιο επιφυλακτικό, ειδάλλως δεν αποκλείεται οι «ερυθρόλευκοι» να είχαν το απόλυτο των βαθμών σε Ελλάδα και Ευρώπη.