ΒΕΛΓΙΟ

Συνεχίζει ακάθεκτη η Σταντάρ Λιέγης

New Image

Η Σταντάρ Λιέγης συνέχισε την καταπληκτική της έως τώρα πορεία στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε της Μπριζ με 2-1

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για να κρίνουν το αποτέλεσμα στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις με το τελικό 0-0 να είναι χαρακτηριστικό της αποτελεσματικότητας των δύο ομάδων.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο που με 3 γκολ ήταν σαφέστατα πιο χορταστικό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 65', στο 66' δέχθηκαν την άμεση ισοφάριση με τον Εμποκανί να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 69ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Άντερλεχτ πήρε πολύ δύσκολα την νίκη μέσα στην έδρα της Μουσκρόν αφού επικράτησε με 1-2 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Η ισοφάριση ήρθε στο 15 και το "χρυσό" γκολ 3 λεπτά πριν την λήξη με τον Βαν Ντάμε.

Συντριβή για την Γάνδη

Την νίκη της αγωνιστικής ημέρας (1/9) πέτυχε η Σέρκλ Μπρίζ που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-1 επί της ομάδας του Σόλιντ. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι και εκμεταλλεύτηκαν τα μεγάλα αμυντικά κενά της Γάνδης. Η Γάνδη παρέμεινε για δεύτερη αγωνιστική χωρίς το τρίποντο της νίκης και πλεόν ετοιμάζεται για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με την Σταντάρ Λιέγης.

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Γκενκ που επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 1-0 της Βέστερλο. Η περσινή δευτεραθλήτρια δείχνει να συνέρχεται μετά την κακή της εκκίνηση και έφτασε τους 10 βαθμούς σε 5 αγώνες. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ο Μπόσνιακ, που συνεχίζει τις περσινές τους έξοχες εμφανίσεις.