FOOTBALL LEAGUE

Νίκη-ανάσα για την Αναγέννηση

Καβάλα - Ηλυσιακός

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Καρδίτσας απέναντι στο Διαγόρα, ενώ Ιωνικός, Καβάλα και ΠΑΣ πέτυχαν εύκολες νίκες

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της Κυριακής για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα, εντός έδρας έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Αστέρα με γκολ του Σαϊτιώτη στο 33' και ήδη ετοιμάζει τα σχέδια του για του χρόνου στη Super League.

Η Καβάλα κινείται στα χνάρια των Ηπειρωτών, αφού δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Ηλυσιακού στο "Ανθή Καραγιάννη" με δύο τέρματα του Αλεξάντροβιτς.

Ο Ιωνικός δύσκολα θα προλάβει το τρένο της ανόδου, παρά την εύκολη νίκη με 2-0 απέναντι στην αδύναμη Καστοριά που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, η Καλαμάτα επικράτησε με 2-0 απέναντι στην Καλλιθέα, σε μία σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες που ήθελαν βαθμούς για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε με 2-1 το Διαγόρα Ρόδου με σούπερ ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα παιχνίδι... ζωής και θανάτου για τους Καρδιτσιώτες.

Ο Πιερικός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, όπως το ίδιο συνέβη και στη Βέροια με την τοπική ομάδα να αναδεικνύεται ισόπαλη με τον Αγροτικό Αστέρα.

* Η 28η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση της Δευτέρας ανάμεσα σε Ατρόμητο και Κέρκυρα.

Σάββατο (28/03)

Εθνικός - ΑΣΚ Ολυμπιακός 1-0 (22' Ζαπρόπουλος)

Κυριακή (29/03)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Διαγόρας Ρόδου 2-1 (86' , 90'+3 Μπουντούρης - 24' Σπάρταλης)
Ιωνικός - Καστοριά 2-0 (44' Φαμπίνιο, 78' Γκόγκας)
Βέροια - Αγροτικός Αστέρας 1-1 (47' Βασιλακάκης, 69' Μπλαζέφσκι)
Καβάλα - Ηλυσιακός 2-0 (33', 51' Αλεξάντροβιτς)
Πιερικός - Απόλλων Καλαμαριάς 1-1 (11' Μακρής, 50' Λεοζίνιο)
Καλαμάτα - Καλλιθέα 2-0 (7' Μπριλάκης, 36' Περέιρα)
ΠΑΣ Γιάννινα - Εθνικός Αστέρας 1-0 (29' Σαϊτιώτης)