CHAMPIONS LEAGUE

Άπιαστη η "Μπάρτσα"

μπαρτσελόνα

H Mπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην αναμέτρηση με την Λυών καθώς νίκησε της Γαλλική ομάδα με 3-0

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ρέϊντζερς αν και βρέθηκε να χάνει στο 57΄με 0-1 από την Στουτγκάρδη, βρήκε την δύναμη και ξεκίνησε με νίκη στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα 13 λεπτών.
Γκολ και θέαμα στην Βαρκελώνη

Η διάθεση της Μπαρτσελόνα να παίξει επιθετικά φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Φρανκ Ραϊκαρντ έδειξαν "φουριόζοι" και πίεσαν την Λυών ψάχνοντας το γρήγορο γκολ της νίκης. Οι "Λιονέλ" με αμυντικούς προσανατολισμούς και σύστημα 4-5-1, προσπάθησαν να μην παρασυρθούν στον ρυθμό της "Μπάρτσα", αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό αφού οι "μπλαουγκράνα" ήταν ανώτεροι και με απαράμμιλη φαντασία δημιούργησαν επικύνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Βερκούτρ.

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας το παιχνίδι της με κάθετες μπαλιές και τα αστέρια της ομάδας να κάνουν την διαφορά, κατάφερε να βρει ανοιχτό πεδίο στον χώρο άμυνας της Λυών.

Το ξεκίνημα ήταν το αναμενόμενο για τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα αφού μόλις στο 6' ο Ανρί δεν κατάφερε να προλάβει την μπαλιά στην μικρή περιοχή του πρώην παίκτη της Λυών Αμπιντάλ από τα αριστερά, που έφυγε άουτ.

Στο 12' ο Μέσι με σουτ από την περιοχή απέκρουσε ο Βερκούτρ σε κόρνερ και στην εξέλιξη ο Ροναλντίνιο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, καθώς το σουτ που επιχείρησε έφυγε και πάλι κόρνερ από τα σώματα των αμυντικών της Λυών.

Η ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα στέφθηκε με επιτυχία στο 21' με τον καλύτερο παίκτη της αναμέτρησης των Αργεντίνο Μέσι που με προσωπική ενέργεια από τα αριστερά πραγματοποίησε συρτή σέντρα προς την μικρή περιοχή και ο Κλερκ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η αντίδραση της Λυών στην επιθετικότητα της Μπαρτσελόνα ήταν μηδαμινή, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν μπορούσαν να προβληματίσουν την "Μπάρτσα", αφενός του αμυντικού συστήματος που παρατάχθηκαν, αφετέρου της αδυναμίας των μέσω να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ευκαρία του Μέσι. Μετά από μπαλιά του Ροναλντίνιο ο Αργεντίνος διεθνής μόνος από στην περιοχή πέρασε με περίτεχνή ενέργεια τον Μποντμέρ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε ο Κλερκ πριν η μπάλα καταλήξει στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Βερκούτρ.

Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε για την "Μπάρτσα" και στο 2ο ημίχρονο που έψαξε το δεύτερο γκολ, με τον Μέσι στο 47΄μόνο στην περιοχή να στέλνει την μπάλα άουτ. Η Λυών συνέχιζε να δείχνει αδύναμη επιθετικά, δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή στο 57΄ όταν ο Γκοβού με "άτσαλη" κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Ανρί στο 69' δεν κατάφερε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία των Γαλλών, καθώς το σουτ που επιχείρησε έδιωξε με τα πόδια ο Βερκούτρ.

Η πτώση της Μπαρτσελόνα έδωσε ελπίδες στην Λυών να αντιστρέψει την εικόνα του παιχνιδιού αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο σοβαροί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα, από το τελικό σκορ του αγώνα.

Αξιοσημείωτη ήταν η προσφορά του Γιάγια Τουρέ. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο κυρίαρχος στον χώρο του κέντρου για την "Μπάρτσα", δίνοντας παράλληλα ρυθμό στο παιχνίδι της ομάδας του και βγάζοντας εκτός ρυθμού τον κινητήριο μοχλό της Λυών τον Ζουνίνιο.

Οι αλλαγές του Ραϊκαρντ μετά το 65' διατήρησαν την υπεροχή της "Μπαρτσελόνα" στον αγώνα. Στο 72' ο Ντέκο με σουτ απείλησε χωρίς αποτέλεσμα την εστία των Γάλλων.

Το επιστέγασμα της ανωτερότητας της Μπαρτσελόνα και του Μέσι ήρθε στο 82' μετά από προσπάθεια του Ινιέστα που βρήκε μόνο του τον διεθνή φορ μέσα στην περιοχή και με πλασέ ο Αργεντίνος "βιρτουόζος" διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Πλέον ο στόχος είχε επιτευχθεί η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με νίκη την χρονιά στο Τσάμπιονς Λιγκ και αυτό που έλειπε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ που παιχνιδιού που διαμόρφωσε ο Τερί Ανρί στις καθυστερήσεις με πλασέ σε κενή εστία, κάνοντας "over" το παιχνίδι.

Μπάρτσα: Βαλντέζ, Μιλίτο, Μάρκεζ, Τσάβι(79' Ζιοβάνι), Ροναλντίνιο(66' Ινιέστα), Ζαμπρότα, Ανρί, Μέσι(88' Kρίκιτς), Ντέκο, Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ.

Λιόν: Βερκούρτ, Κλέρ, Μποντμέρ, Κάλστρομ(83' Κεϊτά), Ζουνίνιο, Μπενζεμά(76' Μπεν Αρφά), Γκοβού, Ρεβεγιέ, Τουλαλάν, Σκιλασί, Μπελχάντζ(62' Μπάρος).

Ανατροπή στο "Αϊμπροξ"

Η έδρα μίλησε στην Γλασκώβη αφού η Ρεϊντζερς βρήκε την δύναμη να αντιδράσει στο γκολ της Στουτγκάρδης και να πάρει τη νίκη και το πρώτο "τρίποντο" στην διοργάνωση.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος στο πρώτο ημίχρονο, αφού και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αλλά δεν το κατάφεραν. Ο Οσόριο είχε την πρώτη καλή στιγμή για την Στουτγκάρδη καθώς το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή έδιωξε ο Άλαν ΜακΓκρέγκορ σε κόρνερ και στο 12' ο Νταρσεβίλ είχε την πρώτη ευκαιρία για την γηπεδούχο Ρεϊντζερς με σουτ που έδιωξε ο Σάφερ.

Στο 33΄ πάλι ο Γάλλος επιθετικός της Ρεϊντζερς Νταρσεβίλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σάφερ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ευκαιρία του Κακάου.

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε διαφορετική εξέλιξη καθώς στο 57' ο Γκόμεζ με προβολή έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ελπίδες νίκης στην Γερμανική ομάδα.

Το ξεκίνημα της ανατροπής για την Ρεϊντζερς με τον Άνταμ στο 62΄και ολοκληρώθηκε στο 75΄με εύστοχο πέναλτι του Νταρσεβίλ.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Γουέιρ, Πάπατς, Φέργκιουσον, Χεμντανί, Τόμσον, Άνταμ(67΄Μπίσλεϊ), Νταρσεβίλ(83' Νόβο), Κάρλος Κουέλαρ, Γουάιτακερ(86' Φαγιέ).

Στουτγκάρδη: Σάφερ, Οσόριο, Τασκί, Φερνάντο Μέιρα, Πάρντο, Μπόκα, Κακάου, Χίλμπερτ, Αντόνιο(70' Εβέρτον), Κεντίρα(78' Μπαστούρκ), Γκόμεζ.