ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Στον αστερισμό του... "3"

Στον αστερισμό των 3 πόντων σε 3 αγώνες και τα 3 γκολ του Λυμπερόπουλου με το ''33'' στην πλάτη

Η εθνική έχει τη δυνατότητα να «σφραγίσει» την πρόκριση, στο «Αλι Σαμί Γιέν» της Κωνσταντινούπολης, παίρνοντας και μια ρεβάνς από την Τουρκία για την ήττα στον Πειραιά, αλλά έτσι και αλλιώς ψάχνει τρεις πόντους σε τρία παιχνίδια, δηλαδή ουσιαστικά έχει προκριθεί.
Στον αστερισμό των «3» λοιπόν κινείται η εθνική (είπαμε μένουν 3 ματς και θέλουμε 3 πόντους) και εκεί βρίσκεται το μυστικό όπλο του Γερμανού τεχνικού που δεν είναι άλλο από τον Νίκο Λυμπερόπουλο (φοράει το 33).

Ξεκινώντας να τον βάζει ως αλλαγή (για πρώτη φορά σε εκείνο το παιχνίδι στο Καζαχστάν, όπου με δικό του γκολ στο φινάλε επικρατήσαμε 2-1 και είχαμε διατηρήσει κάποιες ελπίδες πρόκρισης για τα τελικά του μουντιάλ), το έκανε σύστημα στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος την τελευταία διετία.
Πολλοί είπαν ότι αποτελεί το γούρι του χερ Οτο, αλλά η γερμανική Αλεπού, είχε μελετήσει επισταμένως το θέμα, όχι με…λαγοπόδαρα και στατιστικά, αλλά με στρατηγική.

Είδε λοιπόν ο Γερμανός, ότι βάζοντας τον επιθετικό της ΑΕΚ, συνήθως στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, έχει σαφές πλεονέκτημα έναντι των κουρασμένων αμυντικών της αντιπάλου ομάδας.
Ο «Λύμπε» είναι περισσότερο «κρυφός» επιθετικός και αντικαθιστά έναν βασικό στράικερ της εθνικής (συνήθως Χαριστέα ή Βρύζα).

Ερχεται λοιπόν από το πουθενά και «χτυπάει» την κατάλληλη στιγμή, την ίδια ώρα που ο αντίπαλος προπονητής δεν έχει προλάβει να ανασυνταχθεί και τις περισσότερες φορές δεν έχει αλλάξει καν το σύστημά του. Ισως και γιατί δεν θεωρεί καθαρόαιμο επιθετικό τον Νίκο Λυμπερόπουλο.

Στο ντέρμπι με την Τουρκία, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, ο Ρεχάγκελ δεν «έκαψε» το χαρτί του, ενώ μόνο στο παιχνίδι με τη Νορβηγία στον Πειραιά τον είχε ξεκινήσει βασικό.
Επίσης με την Ουγγαρία εντός, όπου είχαμε «καθαρίσει» το παιχνίδι στο ημίωρο (2-0), ο «Λύμπε» μπήκε στο 88’.
Από εκεί και πέρα, αξίζει να σημειώσετε:

Στην πρεμιέρα με τη Μολδαβία εκτός έδρας, μπαίνει στη θέση του Χαριστέα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και «χτυπά» στο 78’ χαρίζοντάς μας το πρώτο τρίποντο (1-0).

Στη Μάλτα, μπαίνει στο 64’ στη θέση του Σαλπιγγίδη, δημιουργούνται περισσότεροι διάδρομοι στην επίθεση και δύο λεπτά αργότερα ο Τοροσίδης κερδίζει πέναλτι που αξιοποιεί ο Μπασινάς (1-0). Ο «Λύμπε» έχασε μάλιστα δύο καλές ευκαιρίες και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις.

Το πιο κρίσιμο γκόλ ήταν και πάλι με τη Μολδαβία στην Κρήτη (με σούτ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων). Είχε μπει αλλαγή στη θέση του Γκέκα στο 64’ και είχε χάσει πριν το γκολ, και άλλες ευκαιρίες.
Με τη Νορβηγία (2-2) εκτός μπήκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αντί του Σαλπιγγίδη και μόνο από ατυχία δεν έγινε ο ήρωας του αγώνα, αφού είδε δύο φορές τα σούτ του να σταματάνε στα αντίπαλα δοκάρια (το δεύτερο στις καθυστερήσεις !).

Τελευταίο κατόρθωμα, το γκολ με τη Βοσνία που «σφράγισε» τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση. Είχε μπει και πάλι αλλαγή στο 69’ στη θέση του Χαριστέα.

Είπαμε η εθνική ζει στον αστερισμό του 3, αφού τόσα είναι και τα γκολ του «Λύμπε» στην προκριματική φάση.
Όμως δεν πρόκειται για κάτι που συνέβη τυχαία, αλλά, για ένα σχέδιο που το δούλευε καιρό στο μυαλό του ο Οτο Ρεχάγκελ και δικαιώνεται.

Μέχρι να καταλάβουν οι αντίπαλοι τι συνέβη, το εισιτήριο της πρόκρισης βρίσκεται ήδη στην τσέπη της εθνικής και είτε στην Τουρκία είτε στα παιχνίδια με Μάλτα και Ουγγαρία θα «σφραγιστεί» και τυπικά.

Απόβαση στην Πόλη

Η αποστολή του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος αναχώρησε από την Αθήνα με δύο απουσίες, αυτές των τιμωρημένων Κατσουράνη και Πατσατζόγλου, ωστόσο το ηθικό είναι ανεβασμένο μετά τη νίκη επί της Βοσνίας και οι διεθνείς αντικρίζουν την μεγάλη ευκαιρία για να "καθαρίσουν" την υπόθεση-πρόκριση σε περίπτωση νίκης, καθώς μαθηματικά η πρωταθλήτρια Ευρώπης απέχει πλέον τρεις βαθμούς από το "Euro 2008".

Παράλληλα όμως υπάρχει και το γόητρο καθώς η Εθνική ομάδα γνώρισε την μοναδική της ήττα στην προκριματική φάση από την Τουρκία τον περασμένο Μάρτιο στο γήπεδο «Καραϊσκάκη» με το βαρύ 4-1 που μάλιστα είχε προκαλέσει αμφισβήτηση για την ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ.