ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νέα απώλεια για Σάλκε

Σαλκε-Βερντερ

Η Σάλκε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Βέρντερ και έμεινε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη

Η Σάλκε αν και προηγήθηκε κόντρα στην Βέρντερ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε για τρίτη διαδοχική αγωνιστική χωρίς νίκη, με αποτέλεσμα ν' απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο απο την κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου.
Οι "μπλε" του Μίρκο Σλόμκα κατάφεραν να προηγηθούν στο 14' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκροσμέλερ. Αυτό το γκολ αντί να βοηθήσει τους γηπεδούχους, φάνηκε να τους αποσυντονίζει με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" της Βρέμης ν' αποκτήσουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για ισοφάριση, όπως αυτή στο 27' όπου ο Σανόγκο έκανε λάθος πλασέ απο κοντινή απόσταση και έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία.

Στο 34' όμως, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση, όταν ο Τόσιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Νάλντο με κεφαλιά απο κοντινή απόσταση νίκησε τον Νόιερ και έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (1-1).

Στο πρώτο 20λεπτο του β' ημιχρόνου οι δυο ομάδες ήταν προσεκτικές με αποτέλεσμα να προσπαθούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες μόνο απο "στημένες" φάσεις. Ωστόσο, απο το 70' και μετά οι δυο ομάδες αποφάσισαν να ρισκάρουν και στο 77' η Βέρντερ έχασε την καλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Σανόγκο δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας.

"Ανάσα" για Στουτγάρδη

Η Πρωταθλήτρια, Στουτγάρδη, είχε όλους κι όλους τρεις βαθμούς στους τελευταίους πέντε αγώνες, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Αρμίν Φε να νιώθουν πίεση κόντρα στην Λεβερκούζεν για θετικό αποτέλεσμα. Εκτός όμως απο την αγωνιστική κρίση είχε και τις απουσίες λόγω καρτών τον Πάρντο και Μέϊρα, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα οι νεαροί Πίσορν (20 ετών) και Μπεκ (21 ετών).

Ο δεύτερος ήταν αυτός που "λύτρωσε" τους Σουηβούς στο 72' και με δεξί σουτ νίκησε τον Άντλερ. Οι φιλοξενούμενοι απο την άλλη, ήταν κουρασμένοι καθώς την Πέμπτη είχαν υποχρεώσεις για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και μετά απο 43 ώρες κλήθηκαν ν' αντιμετωπίσουν τους περσινούς Πρωταθλητές. Ο Φάνης Γκέκας δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα, αλλά στο 36' αντικατέστησε τον Παπαδόπουλο, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό για την ομάδα του.

Αυτογκόλ ο Χαριστέας
Η Νυρεμβέργη φαίνεται οτι έχει αρκετό δρόμο ακόμα προκειμένου ν' απομακρυνθεί απο την ζώνη του υποβιβασμού. Μετά την "έκρηξη" με την Φρανκφούρτη και τη νίκη με 5-1, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την ήττα με 3-1 απο την Βόλφσμπουργκ και βρέθηκαν μια "ανάσα" απο τις θέσεις που οδηγούν στην Β' κατηγορία.

Οι "λύκοι" κατάφεραν να προηγηθούν στο 30' με αυτογκόλ του Χαριστέα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκραφίτε έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 54' ο Μισίμοβιτς μείωσε για τους φιλοξενούμενους (2-1) και τους ξαναέβαλε στο παιχνίδι, όμως στο 67' ο Ντεζαγκά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Ροστόκ, η Καρλσρούη δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Χάνσα, έμεινε στο 0-0 και υποχώρησε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο Μπίλεφελντ, η Αρμίνια προηγήθηκε με τον Κάμπερ στο 78, όμως λίγο πριν την λήξη ο Σόρενσεν (90') ισοφάρισε για την Κότμπους και χάρισε στους φιλοξενούμενους (παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα) τον πολύτιμο βαθμό.

Στο Βερολίνο, για πρώτη φορά στην ιστορία της Bundesliga τέθηκαν αντιμέτωποι δυο Ελβετοί προπονητές, καθώς στην Χέρτα είναι ο Λουσιέν Φαβρ και στην Μπόχουμ ο Μαρσέλ Κόλερ. Αυτός που πήρε το... πάνω χέρι ήταν ο Φαβρ, καθώς οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-0 με το αυτογκόλ του Μάλτριτζ (26') και το γκολ του Πάντελιτς (35'), που έφθασε τα έξι στο πρωτάθλημα.

Σάλκε-Βέρντερ 1-1

Στουτγάρδη-Λεβερκούζεν 1-0

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα
Βόλφσμπουργκ-Νυρεμβέργη 3-1 (30' αυτ. Χαριστέας, 34' Γκραφίτε, 67' Ντεζαγκά - 54' Μισίμοβιτς)
Μπίλεφελντ-Κότμπους 1-1 (78' Κάμπερ - 90' Σόρενσεν)
Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (14' Γκροσμέλερ - 34' Νάλντο)
Στουτγάρδη-Λεβερκούζεν 1-0 (72' Μπεκ)
Χάνσα Ροστόκ-Καρλσρούη 0-0

Χέρτα-Μπόχουμ 2-0 (26' αυτ. Μάλτριζ, 35' Πάντελιτς)