ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Ποιο ντέρμπι;

Παπανικολόπουλος

Η ομάδα του κάμπου διέλυσε τον Κολοσσό με 97-76 και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Α1

Και όχι μόνο... Γιατί ο Παπανικολόπουλος (με 18 πόντους) δεν ήταν ο μοναδικός Έλληνας που ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες στο ματς με τον Κολοσσό, καθώς ο Γιάννης Κυριακόπουλος με 19 πόντους (με 5/6 τρίποντα!) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του που παρέμεινε χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΛ "σκότωσε" τον Κολοσσό από την περιφέρεια, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ευστοχήσουν συνολικά σε 15 τρίποντα σε 29 προσπάθειες!
Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ο Κολοσσός... απουσίαζε από το γήπεδο και η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για να προηγηθεί με 13-2. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και κατάφερα να μειώσουν, να περάσουν μπροστά με 19-20 και τελικά να λήξει το δεκάλεπτο με την ΑΕΛ να προηγείται με 23-20. Η θεσσαλική ομάδα διατήρησε το πρόβαδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κυριακόπουλο πρωταγωνιστή και το ημίχρονο έληξε με σκορ 46-38.

Το κρεσέντο της ΑΕΛ από τη γραμμή του τριπόντου δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Κολοσσό που στο τρίτο δεκάλεπτο είδε ξαφνικά το σκορ να γίνεται 59-43 με ένα 11-0 σερί της ΑΕΛ. Όμως, με ένα δικό τους 10-0 οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και το τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 69-61. Όμως, η βροχή τριπόντων συνεχίστηκε από την ΑΕΛ και η διαφορά εκτοξεύτηκε για να λήξει τελικά το παιχνίδι με σκορ 97-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-38, 69-61, 97-76

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος 19 (5), Κις 18 (2), Παπανικολόπουλος 18 (3), Παπαχρήστος 3 (1), Αγγελακόπουλος 8 (1), Τιγκ 14 (2), Παπανικολάου, Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 7 (1), Καραβανάς 2, Σόσκιτς, Τσέρανιτς 8.

Κολοσσός Ρόδου (Αλεξανδρής): Στίνσον 13 (1), Ασημακόπουλος, Πίνοκ 17 (3), Γιοσίποβιτς 13 (1), Τσέσκοβιτς 2, Παναγιωταράκος, Διαμαντόπουλος 7, Κουνούνης 4, Τζιγκάνοβιτς 7, Τόντιτς 13 (1), Τσαμάτος.

Μετά το τέλος του ματς ο Κώστας Πιλαφίδης τόνισε: "Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την μεγάλη προσπάθεια. Είχαμε πει να είμαστε συγκεντρωμένοι ξεχνώντας το προηγούμενο ματς και το καταφέραμε. Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω πως η Ρόδος είναι καλή ομάδα και στην συνέχεια θα το αποδείξει.

Στο δεύτερο ημίχρονο επιβάλαμε τον ρυθμό μας, ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, πήραμε και τα ριμπάουντ και είχαμε καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Επίσης είχαμε και καλύτερα ποσοστά στα σουτ 2 και 3 πόντων. Όμως μελανά σημεία ήταν οι επιστροφές μας και τα λάθη. Πάνω σε αυτούς τους τομείς πρέπει να δουλέψουμε"

.

Από τη μεριά του ο Γιώργος Ζευγώλης δήλωσε: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ που βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά. Εμείς προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε τον ρυθμό της, αλλά τα καταφέραμε μόνο σε λίγα διαστήματα. Συνεχίζουμε να προσπαθούμε, καθώς ακόμη βρισκόμαστε στην αρχή.

Ήταν η χειρότερη μας φετινή εμφάνιση η οποία μας προκαλεί σοκ, διότι δεν περιμέναμε τέτοια εικόνα. Ήρθαμε με φιλοδοξίες και φεύγουμε ταπεινωμένοι"

.

Από πλευράς των "βυσσινί" μίλησε ο Γιάννης Παπαχρήστος, ο οποίος τόνισε: "Δεν μας επηρέασε η νίκη επί της Ολύμπιας στην πρώτη αγωνιστική. Δουλέψαμε και πήραμε τη νίκη και σ’ αυτό το ματς.. Όμως τώρα ξεχνάμε και αυτό το παιχνίδι και επικεντρωνόμαστε σ’ αυτό με το Αιγάλεω"

Τέλος ο Πάνος Παναγιωταράκος κατέληξε: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη και την καλή εμφάνιση. Εμείς δεν μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα εκτός από κάποια διαστήματα. Δεν κάναμε ότι σχεδιάσαμε. Η συνέχεια είναι δύσκολη. Τα κεφάλια μέσα και δουλειά"

Ανακοίνωση για τους Μεσογειακούς

Οι στιγμές είναι ιστορικές για την πόλη μας, καθώς η Επιτροπή Διεκδίκησης των Μεσογειακών Αγώνων κατάφερε να βγει νικήτρια και τους Αγώνες πήραν η Λάρισα και ο Βόλος, γεγονός που δεν άφησε φυσικά την ΚΑΕ ΑΕΛ αδιάφορη και συγχαίρει τους ιθύνοντες για την εν λόγω επιτυχία. Μάλιστα ο πρόεδρος της ομάδας μας κ. Ιωάννης Λάτσιος και ο προπονητής Κώστας Πιλαφίδης, δηλώνουν:

Ιωάννης Λάτσιος: "Πολλά συγχαρητήρια στην Επιτροπή διεκδίκησης Μεσογειακών Αγώνων και στον πρόεδρο κ. Ισίδωρο Κούβελο, όπως επίσης στους δημάρχους Λαρισαίων και Βόλου κ.κ. Τζανακούλη και Βούλγαρη, για την επιτυχή έκβαση της ανάληψης των Αγώνων. Είναι σίγουρο ότι οι Αγώνες θα αλλάξουν τα δεδομένα και από σήμερα όλο το δυναμικό της ομάδας μας τίθεται στην διάθεση της Οργανωτικής Επιτροπής"

Κώστας Πιλαφίδης: "Κάθε μεγάλο γεγονός αποτελεί διαφήμιση για την χώρα μας, πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για την περιοχή μας που το δικαιούται καθώς έχει βγάλει μεγάλους αθλητές. Πρέπει να αντεπεξέλθουμε τώρα πια με τον καλύτερο τρόπο".