SERIE A

Νάπολι από τα... παλιά

ναπολι

Το "Σάο Πάουλο", έζησε στιγμές του παρελθόντος με την μεγάλη νίκη επί της Γιουβέντους (3-1). Τα τέρματα οι Γκαργκάνο (1) και Ντομίτσι (2)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Νάπολι, μπροστά στο κοινό της καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της δεύτερης στο βαθμολογικό πίνακα Γιουβέντους. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τέρμα του Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο στο πρώτο μόλις λεπτό της επανάληψης, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.
Οι "μπιανκονέρι" δεν πρόλαβαν καλά-καλά να πανηγυρίσουν το τέρμα που πέτυχαν, καθώς δύο λεπτά μετά το τέρμα του Ντελ Πιέρο, η Νάπολι ισοφάρισε με τέρμα του Γκαργκάνο. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης, οι "παρτενοπέι" κέρδισαν το πέναλτι, το οποίο εύστοχα εκτέλεσε ο Ντομίτσι.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους, με δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο Ντομίτσι.

Ανάσα για Τορίνο

Εν τω μεταξύ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η Τορίνο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, με την νίκη της με 2-0 επί της Κάλιαρι. Το σκορ άνοιξε στο 70ό λεπτό, ο Ροζίνα, ενώ 6 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Φέρι διπλασίασε τα τέρματα της... αντιπάλου, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.