Η ΑΕΛ προκρίθηκε στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA για πρώτη φορά στην ιστορία της

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει η Λάρισα καθώς η ΑΕΛ με μία εξαιρετική εμφάνιση το βράδυ της Πέμπτης έγραψε ιστορία με αποτέλεσμα να βγάλει τους φιλάθλους της στους δρόμους.
Προδόθηκε στις καθυστερήσεις

Η Λάρισα μπήκε στο Ίγουντ Παρκ με σκοπό να... πουλήσει ακριβά το τομάρι της και σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε, αφού άντεξε στην πίεση που εξαπέλυσε η Μπλάκμπερν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι Θεσσαλοί άρχισαν να ανεβαίνουν και δεν αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη αφού πρώτα έκλεισαν τους διαδρόμους στους Άγγλους που προσπαθούσαν να φτάσουν την εστία του Κοτσόλη από τα πλάγια, στη συνέχεια φρόντισαν να ανησυχήσουν τον Μπραντ Φρίντελ. Στο 17' όχι μόνο τον ανησύχησαν αλλά τον νίκησαν κιόλας καθώς έπειτα από σέντρα του Μπακαγιόκο από αριστερά, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Σίλβα Κλέιτον ο οποίος πέρασε με όμορφη τρίπλα τον αντίπαλο του και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Η βραδιά έμοιαζε ιδανική για τους παίκτες του Γιώργου Δώνη οι οποίοι αποσυντόνισαν πλήρως τους Άγγλους που προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ. Στο 27ο λεπτό ο Μπέντλεϊ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σαμπά πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ σε μία φάση όμως που ο εκτελεστής ήταν σε θέση οφσάιντ που δεν είδε ο επόπτης.

Στο 35' μετά από καραμπόλα η μπάλα έφτασε στον Νταν όμως ο Κοτσόλης του έκλεισε τον δρόμο και έδιωξε σε κόρνερ. Εκεί που οι "βυσσινί" έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταν ανατράπηκε από τον Κοτσόλη. Ο Ντέρμπισαϊρ εκτέλεσε, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε όμως δόθηκε επανάληψη. Στο δεύτερο πέναλτι ο Ντέρμπισαϊρ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο κυνήγι του... Μπέντλεϊ

Οι παίκτες του Μαρκ Χιουζ μπήκαν δυνατά στην επανάληψη με τον Ντέιβιντ Μπέντλεϊ να αποτελεί αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους. Από εκείνον μάλιστα προήλθε και το δεύτερο γκολ για τη Μπλάκμπερν όταν από δεξιά έκανε τη σέντρα και βρήκε τον Γουόρνοκ που ήταν ολομόναχος και δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Oι Θεσσαλοί δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο στην πίεση των αντιπάλων τους. Ο Γιώργος Δώνης έριξε στο παιχνίδι τον Ηλία Κώτσιο προκειμένου να δυναμώσει το κέντρο της άμυνας με τον καλύτερο τρόπο, όπως και έγινε καθώς στη συνέχεια οι Άγγλοι δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού τόσο το σουτ του Σάντα Κρουζ στο 76', όσο και η κεφαλιά του Σαμπά στο 88' δεν βρήκαν στόχο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπλάκμπερν (Μαρκ Χιουζ): Φρίντελ, Μοκοένα (62΄ Πέντερσεν), Σαμπά, Έμερτον, Όιερ, Γουόρνοκ, Τουγκάι Κερίμογλου, Σάντα Κρουζ, Ντέρμπισαϊρ (68΄ ΜακΚάρθι), Μπέντλεϊ, Νταν (78΄ Σάβατζ).

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Αλεξάνδρου (56΄ Κώτσιος), Κλέιτον (78΄ Κλέιτον), Μπακαγιόκο (90΄ Γκίκας).

Διαιτητής: Kλαούντιο Τσιρκέτα (Ελβετία)

Βοηθοί διαιτητή: Μανουέλ Ναβάρο (Ελβετία), Μπιτ Χίντμπερ (Ελβετία)

Τέταρτος διαιτητής: Σάσα Κέβερ (Ελβετία)

Κίτρινες κάρτες: Τουγκάι Κερίμογλου, Σαμπά, Γουόρνοκ (Μπλάκμπερν), Κοτσόλης, Σαρμιέντο, Κλέιτον(ΑΕΛ).

Κόκκινες:-

Ευκαιρία
Συνθέσεις ομάδων
Γήπεδο: Ίγουντ Πάρκ

Μπλάκμπερν

Φρίντελ, Έμερτον, Σαμπά, Όιερ, Γουόρνοκ, Μπέντλεϊ, Νταν, Μοκοένα, Κερίμογλου, Ντέρμπισαϊρ, Σάντα Κρουζ

Λάρισα

Kωτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Κατσιαρός, Φωτάκης, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, Κλέιτον, Αλεξάνδρου, Μπακαγιόκο

1' Έναρξη αγώνα
4' Σχόλιο
Η Μπλάκμπερν προσπαθεί να πιέσει από νωρίς, ωστόσο η Λάρισα αμύνεται σωστά.
13' Σχόλιο
Οι Άγγλοι αναζητούν διαδρόμους κυρίως από τα πλάγια, χωρίς αποτέλεσμα ενώ η ΑΕΛ μαρκάρει από ψηλά.
16' Σχόλιο
Η ΑΕΛ δεν περιορίζεται σε παθητικό ρόλο, με συνέπεια να κερδίσει το πρώτο κόρνερ στον αγώνα.
17' Γκολ Λάρισα Κλέιτον
Ο Μπακαγιόκο έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κλέιτον που πέρασε τον αμυντικό και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.
27' Ευκαιρία Μπλάκμπερν
Ο Μπέντλεϊ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σαμπά πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
28' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Σαρμιέντο
34' Σχόλιο
Η Μπλάκμπερν προσπαθεί να γίνει απειλητική όμως ο Κοτσόλης δεν έχει αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα.
35' Ευκαιρία Μπλάκμπερν
Μετά από καραμπόλα η μπάλα έφτασε στον Νταν όμως ο Κοτσόλης του έκλεισε τον δρόμο και έστειλε την μπάλα κόρνερ.
44' Σχόλιο
Η ΑΕΛ έχει βγάλει εκτός ρυθμού την Μπλάκμπερν που με μακρινά σουτ προσπαθεί να απειλήσει.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1
45' Γκολ Μπλάκμπερν Ντέρμπισαϊρ
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταν ανατράπηκε από τον Κοτσόλη. Ο Ντέρμπισαϊρ εκτέλεσε, ο Κοτσόλης απέκρουσε όμως δόθηκε επανάληψη. Στο δεύτερο πέναλτι ο Ντέρμπισαϊρ ισοφάρισε.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Γκολ Μπλάκμπερν Γουόρνοκ
Ο Μπέντλεϊ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γουόρνοκ με όμορφο σουτ έκανε το 2-1.
53' Σχόλιο
Οι περισσότερες επιθέσεις της Μπλάκμπερν περνούν από τον Μπέντλεϊ που δημιουργεί προβλήματα από δεξιά.
57' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Αλεξάνδρου έδωσε τη θέση του στον Κώτσιο.
63' Αλλαγή παίκτη Μπλάκμπερν
Ο Πέτερσεν αντικατέστησε τον Μοκοένα.
66' Κίτρινη κάρτα Μπλάκμπερν Κερίμογλου
66' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κλέιτον
69' Αλλαγή παίκτη Μπλάκμπερν
Ο Μακ Κάρθι μπήκε στη θέση του Ντέρμπισαϊρ.
74' Σουτ Μπλάκμπερν
Ο Ρόκε Σάντα Κρουζ έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, όμως μπλόκαρε ο Κοτσόλης.
76' Ευκαιρία Μπλάκμπερν
Πολιορκία της Μπλάκμπερν στην περιοχή της ΑΕΛ όμως απομακρύνουν οι αμυντικοί.
78' Αλλαγή παίκτη Μπλάκμπερν
Ο Νταν άφησε τη θέση του στον Σάβατζ.
78' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλατζής αντικατέστησε τον Κλέιτον.
81' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φωτάκης
86' Κίτρινη κάρτα Μπλάκμπερν Σαμπά
88' Ευκαιρία Μπλάκμπερν
Ο Σαμπά πήρε κεφαλιά σε πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα βγήκε άουτ
89' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γκίκας μπήκε στη θέση του Μπακαγιόκο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
92' Κίτρινη κάρτα Μπλάκμπερν Γουόρνοκ