ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Κολοσσός-ΑΕΚ: 72-71 (φιλικό)

Με μια εύστοχη βολή του Κέρτις Στίνσον 1'' πριν το τέλος ο Κολοσσός επικράτησε της ΑΕΚ με 72-71

Ο Κολοσσός έκανε καλύτερη εκκίνηση και προηγήθηκε με 7-3 στο 3’, χάρη σε γκολ φάουλ του Μπλαντ. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ απέκτησε το προβάδισμα και δεν το έχασε ως το τέλος του ημιχρόνου.
Ο Παπανικολάου, ο Μπάρλος και ο Λι έδωσαν στην Ενωση αέρα 7 πόντων στο 12 (23-16 με τρίποντο του Λι) και παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να επιστρέψει (μείωσε σε 25-23 στο 14’ με τον Γιοσίποβιτς να δίνει πολύτιμες λύσεις), διατήρησε διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο τελείωσε με 36-29 υπέρ της ΑΕΚ, με γκολ φάουλ του Κυρίτση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρις Πίρσον έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 44-32 στο 23’, όμως ο Σάβο Τζιγκάνοβιτς απάντησε και ο Κολοσσός μείωσε σε 49-41. Ο Ταπούτος έκανε το 56-43 στο 29’, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 56-47 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Γιοσίποβιτς μείωσε με τρίποντο σε 56-50 στο 31’, ο Κουπίδης με άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 58- 57 στο 33’. Ο Κολοσσός ιοοφάρισε σε 59-59 στο 34΄με τον Τσέσκοβιτς και ο Τζιγκάνοβιτς έδωσε το προβάδισμα με 61-59. Δύο βολές του Στίνσον έκαναν τα σκορ 63-59, αλλά ο Βασίλιεβιτς στο 37’ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 64-63. Ο Ουέσον με κάρφωμα έκανε το 67-63 για την ΑΕΚ στο 38’ , αλλά ο Κολοσσός απάντησε αμέσως και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 68-67.

Το γκολ φάουλ του Κουπίδη στα 51’’ έκανε το 71-69. Στα 8’’ ο Λι έβαλε το καλάθι, αλλά αστόχησε στη βολή και ισοφάρισε σε 71-71 και τελικά τη νίκη στον Κολοσσό έδωσε ο Στίνσον, ο οποίος κέρδισε φάουλ στα 9 δέκατα και με ½ βολές έγραψε το 72-71.

Κολοσσός (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Στίνσον 8, Σκορδάλης, Γιοσίποβιτς 14(1), Τσέσκοβιτς 4, Παναγιωταράκος, Κουπίδης 11(2), Ασημακόπουλος 14(3), Τζιγκάνοβιτς 15(1), Μπλαντ 5, Τόντιτς, Τσαμάτος 1

ΑΕΚ (Άγγελος Κορωνιός): Ουέσον 6, Σι 2, Παπανικολάου 8(1), Ταπούτος 7, Κυρίτσης 11(1), Χατζής 2, Μπάρλος 9(1), Λι 13(2), Πίρσον 7, Βασίλιεβιτς 6(2), Γλυνιαδάκης, Τσάμης

*Το παιχνίδι άρχισε με 30 λεπτά καθυστέρηση, λόγω της παράτασης στο ματς του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο.