Έχασε... από το ημίχρονο

Kαστλ

Ο Άρης υποχρεώθηκε στην τρίτη του ήττα στην Ευρωλίγκα αφου ηττήθηκε με 85-70 από την Μακάμπι

Mετά το άσχημο πρώτο ημίχρονο ο Άρης έδειξε ότι μπορεί να σταματήσει τη Μακάμπι μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου έκανε ένα επιμέρους σκορ 23-15. Δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων όμως ήταν ανταγωνιστικός στη συγκεκριμένη περίοδο και μόνο αυτό μπορεί να κρατήσει από το παιχνίδι.
Η Μακάμπι από την άλλη πλευρά ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και με κορυφαίους τους Τέρενς Μόρις (18π., 9ρ.) και Ντέιβιντ Μπλούθενταλ (20π.) έφτασε στην πέμπτη της νίκη στη διοργάνωση.

Εφιαλτικό ξεκίνημα

Xειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει ο Άρης ο οποίος έδωσε το δικαίωμα στην Μακάμπι να επιβάλλει τον ρυθμό της από την αρχή. Οι παίκτες του Κάτας... δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι διαφορετικό από το να δείξουν τις διαθέσεις τους στους αντιπάλους τους.

Μπλούθενταλ και Μόρις έκαναν ότι ήθελαν μέσα στη ρακέτα την ώρα που οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να ακολυθήσουν στο σκορ καθώς οι προσπάθειες τους ήταν άστοχες -σε βολές και τρίποντα- ενώ στην άμυνα δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού των γηπεδούχων. Ο τεχνικός του Άρη σε ορισμένα σημεία γύριζε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη χωρίς αποτέλεσμα. Το χειρότερο βέβαια για τους φιλοξενούμενους είναι ότι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ αφού στο τέλος του πρώτους μέρους η Μακάμπι είχε 10 επιθετικά...

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης δεν μπόρεσε να βελτιώσει το παιχνίδι του πέρα από κάποια ξεσπάσματα κυρίως του Ράιτ. Σα να μην έφταναν όλα τα παραπάνω οι "κιτρινόμαυροι" είχαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και δεν έβρισκαν λύσεις για να μειώσουν τη διαφορά η οποία συνεχώς συνέβαινε με τη μεγαλύτερη να φτάνει στους 22 (50-28) έπειτα από τρίποντο του Μπάινουμ.

O Ράιτ το πήρε πάνω του...

Στην τρίτη περιόδο ο Άρης άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην Μακάμπι και με ένα σερί 11-6 μείωσε στους 11 (56-45). Για να φτάσει σε αυτό σημείο χρειάστηκε την πολύτιμη συνεισφορά του Μπρέισι Ράιτ και την πολύτιμη βοήθεια του Τζρεμάια Μάσει. Φυσικά σημαντικό ρόλο έπαιξε η άμυνα του που επιτέλους δεν άφηνε τους Ισραηλινούς να... παίζουν μόνοι τους.

Oι γηπεδούχοι τα... έχασαν για λίγο όμως και πάλι είχαν το πάνω αφού κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χέρμπερτ πάλεψαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, ωστόσο, από τη μία ο Μόρις -που ήταν εξαιρετικός- και από την άλλη τα άσχημα ποσοστά του Άρη από την περιφέρεια δεν τους επέτρεπαν να πλησιάσουν.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και στο 36΄ (76-59) έδειξε ότι δεν θα αφήσει το παιχνίδι να χαθεί μέσα από τα χέρια της. Αντίθετα ανέβασε και πάλι τη διαφορά μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους της.

Tα δεκάλεπτα: 23-14, 50-30, 65-53, 85-70

Μακάμπι (Κάτας): Mπάινουμ 6(1), Φάιζερ 12, Σαρπ, Ελιάχου, Μόρις 18, Κάσπι 2, Γκαρσία 3(1), Μπλούθενταλ 20(2), Κάμινγκς 7(1), Μπατίστα 4, Χαλπερίν 9(1).

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 10(1), Τέρι 7(2), Σεράπινας, Ράιτ 19, Ηλιάδης, Μότολα 9, Μάσεϊ 13, Αγαδάκος 8, Τσαλδάρης 4, Παντελιάδης.

Χέρμπερτ: "Βλέπαμε τη Μακάμπι να παίζει"

Mετά το τέλος του αγώνα ο Γκόρντον Χέρμπερτ σχολίασε: " Δεν είχαμε ενέργεια, δεν παίξαμε καθόλου μπάσκετ, η Μακάμπι το ήθελε περισσότερο απο μας. Πιστεύαμε στη νίκη, αλλά δεν το δείξαμε, δεν είχαμε ψυχικά αποθέματα, βλέπαμε τη Μακάμπι να παίζει μπάσκετ.

Μειώσαμε στους 10 πόντους, αλλά εκεί πάλι αντιδράσαμε λάθος. Eίχαμε πρόβλημα στο ριμπάουντ που είναι συνολική ευθύνη, το πρόβλημα είναι ότι δε γίνεται η βρώμικη δουλειά, ήμασταν απαίσιοι σ' αυτόν τον τομέα. Η Μακάμπι είχε καλή κυκλοφορία, αλλα συνδυάστηκαν οι πόντοι της και με την κακή μας άμυνα

".

Ο Σπύρος Παντελιάδης με τη σειρά του στάθηκε στο κακό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη. " Ολα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήμασταν κάκιστοι. Πήραμε 6 ριμπάουντ, η Μακάμπι είχε 10 επιθετικά κι αυτό σημαίνει πάρα πολλά. Όταν παίζεις σε μια τόσο δυνατή έδρα και δεν έχεις συγκέντρωση, αυτά συμβαίνουν".

Aπό την πλευρά του ο Όντεντ Κάτας ανέφερε: " Ηταν σημαντικό παιχνίδι για μας, παίξαμε σκληρά, ήμασταν σταθεροί στην άμυνα, όπως έπρεπε. Κερδίσαμε, αλλά δε θα βγω στο δρόμο να χορέψω κιόλας. Μ' αυτή τη νίκη μπαίνουμε στο παιχνίδι για την πρώτη θέση, αλλά σ' αυτόν τον όμιλο μπορείς να βγεις από πρώτος μέχρι πέμπτος".

To live του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Μακάμπι Mπλούθενταλ (2-0)
2' Δίποντο Μακάμπι Φάιζερ (4-0)
2' Δίποντο Μακάμπι Μπλούθενταλ (6-0)
2' Καλάθι και φάουλ Μακάμπι Φάιζερ (8-0)
Αστόχησε στη βολή.
3' Δίποντο Άρης Μότολα (12-5)
5' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (16-7)
6' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (16-9)
6' Δίποντο Μακάμπι Φάιζερ (18-9)
6' Δύο βολές Άρης Τέρι (18-10)
Αστόχησε στη μία.
8' Δύο βολές Άρης Καστλ (18-11)
9' Τρίποντο Μακάμπι Χαλπερίν (21-13)
10' Δίποντο Μακάμπι Μόρις (23-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-14
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Μακάμπι Κάμινγκς (26-14)
12' Δύο βολές Άρης Καστλ (26-15)
12' Δίποντο Μακάμπι Μπάινουμ (28-15)
13' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (30-17)
14' Δίποντο Μακάμπι Μόρις (32-17)
14' Δίποντο Μακάμπι Μπλούθενταλ (34-17)
14' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (34-19)
15' Τρίποντο Μακάμπι Μπλούθενταλ (37-19)
16' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (37-21)
17' Δύο βολές Άρης Μότολα (39-22)
17' Δίποντο Μακάμπι Μπατίστα (41-22)
18' Δίποντο Μακάμπι Μόρις (43-22)
19' Δίποντο Μακάμπι Μπατίστα (47-24)
20' Δίποντο Άρης Ράιτ (47-28)
20' Δίποντο Άρης Ράιτ (50-30)
20' Λήξη ημιχρόνου 50-30
23' Δίποντο Άρης Ράιτ (54-39)
25' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (56-43)
26' Δίποντο Άρης Ράιτ (56-45)
29' Τρίποντο Άρης Καστλ (60-50)
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (62-52)
30' Δύο βολές Άρης Καστλ (65-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 65-53
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Άρης Μότολα (66-55)
33' Δίποντο Άρης Μότολα (68-57)
34' Δίποντο Μακάμπι Μόρις (70-57)
37' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (76-61)
38' Δίποντο Μακάμπι Φάιζερ (78-61)
38' Δίποντο Μακάμπι Κάμινγκς (80-61)
40' Λήξη αγώνα 85-70