Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 92-85

διαμαντιδης

Ο Παναθηναϊκός "γιόρτασε" με τη Ρεάλ (92-85), αφού πλέον η... Νίκη έχει γίνει "συνώνυμό" του

Κανείς από τον Παναθηναϊκό (παίκτες και προπονητικό τιμ) δεν περίμενε ότι το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης θα ήταν εύκολο. Και αποδείχθηκαν όλοι σωστοί από την αρχή του αγώνα, καθώς η ισπανική ομάδα έδειξε τάσεις αντίστασης στο νόμο της έδρας των πρωταθλητών Ελλάδας.
Και μπορεί ο Μάικ Μπατίστ να έπιασε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μοίρασε ασίστ και ο κόσμος του Παναθηναϊκού να έδινε την ώθηση που έπρεπε, αλλά ήταν εμφανές ότι η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά που θα της έδινε ασφάλεια για τη συνέχεια.

Ο λόγος; Η άμυνα και τα λάθη των πρασίνων στο πρώτο μέρος. Με την πρώτη έδωσαν το δίκαιωμα στον Λούις Μπούλοκ και τους περιφερειακούς της Ρεάλ να σκοράρουν από μακρινή απόσταση, ενώ με τα λάθη τους έχαναν το ρυθμό τους και οι Ισπανοί το εκμεταλλεύονταν όχι μόνο για να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά και για να περάσουν μπροστά, όπως έκαναν προς το τέλος του πρώτου ημίχρονου, το οποίο έληξε με τη Ρεάλ να προηγείται με 46-47.

Μάλιστα, η Ρεάλ δεν έριξε την απόδοσή της ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Όπως και δεν την ανέβασε και ο Παναθηναϊκός. Η προσπάθεια του Δημήτρη Διαμαντίδη στην άμυνα δεν ήταν αρκετή και με τα λεπτά να περνούν, ο εκνευρισμός περνούσε και στην επίθεση των πρασίνων.

Αντίθετα, οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα έξι πόντων στην αρχή της περιόδου, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αλλά και πάλι η Ρεάλ βρήκε λύσεις με τον Τουντσερί που σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τον Γιασικεβίτσιους, αλλά η Ρεάλ απάντησε με ένα καλάθι του θετικότατου Μιχάλη Πελεκάνου και δύο βολές του Μπούλοκ, κάνοντας το σκορ 61-66.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Φραγκίσκου Αλβέρτη έφεραν τον Παναθηναϊκό και πάλι μια ανάσα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά να είναι στους τρεις πόντους υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν λογικό να υπάρχει άγχος, συνεπώς και λάθη, αλλά και άστοχα σουτ. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με τρίποντο του Αλβέρτη (νωρίτερα χρεώθηκε με τραβηγμένο επιθετικό φάουλ ο Μπούλοκ πάνω σε -εύστοχο- τρίποντο, επειδή άπλωσε το πόδι του), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε και πάλι. Ο Μπούλοκ μείωσε με δύο βολές και στη συνέχεια ο Σέκουλιτς έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, η Ρεάλ πήρε νέα διαφορά έξι πόντων (71-77) περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού σήμανε συναγερμός. Ο οποίος ακούστηκε για τα καλά. Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη έδωσε... οξυγόνο στους πράσινους και παρά την απάντηση του Τουντσερί που έκανε το 76-80, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν.

Αντίθετα με τρίποντο του Μπετσίροβιτς και δίποντο του Γιασικεβίτσιους, ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ και έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ, την ώρα που οι παίκτες της Ρεάλ φαίνονταν αποδιοργανωμένοι. Ακόμη δύο πόντοι από τον Μπατίστ έκαναν το σκορ 83-80, για να ακολουθήσει μία -μόνο- βολή του Πελεκάνου 1.23'' πριν το τέλος.

Οι δύο βολές που έβαλε μετά ο "Σάρας" ήταν ακόμη ένα βήμα των πρασίνων προς τη νίκη και με το τρίποντο του Σπανούλη 28'' πριν τη λήξη, άπαντες σιγουρεύτηκαν. Ο Παναθηναϊκός θα παρέμενε αήττητος σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα ύστερα από 14 παιχνίδια, όπως κι έγινε με το τελικό 92-85 ύστερα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του κορυφαίου Μπατίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 46-47, 65-68, 92-85

Παναθηναϊκός: Παναθηναϊκός: Σπανούλης 8 (2), Μπετσίροβιτς 10 (1), Ουίνστον 5 (1), Ντικούδης 7, Μπατίστ 24, Γιασικεβίτσιους 21 (2), Τσαρτσαρής, Ζίζιτς 5, Χατζηβρέττας, Αλβέρτης 9 (1), Περπέρογλου, Διαμαντίδης 3 (1)
Ρεάλ Μαδρίτης: Χάμιλτον, Πελεκάνος 12, Σμιθ 7 (1), Σέκουλιτς 4, Ρέγες 6 (1), Μπογκντάνοβιτς, Παπαδόπουλος 4, Μουμπρού, Ερβέλ 7 (1), Τουντσερί 14 (3), Μπούλοκ 19 (4), Λόπεθ 6 (1), Λουίλ 6.

Μετά το τέλος του ματς, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τόνισε: " Ήταν ένα δύσκολο ματς και η Ρεάλ απέδειξε μέσα στο γήπεδο ότι έχει ποιότητα ως ομάδα. Στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε καλή άμυνα στα πικ εντ ρολ των αντιπάλων μας, ενώ χάσαμε και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Όμως, πιέσαμε σε όλο το γήπεδο και παίξαμε καλά στην επίθεση. Επίσης στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη, αβίαστα, και δώσαμε στη Ρεάλ να βγάλει αιφνιδιασμούς. Όμως, πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αφού λίγα λεπτά πριν το τέλος χάναμε με 71-77. Παίξαμε όμως έξυπνα στις τελευταίες επιθέσεις και πήραμε τη νίκη, η οποία είναι πολύ σημαντική. Ευχαριστούμε τον κόσμο που δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα".

Από την πλευρά του ο Χουάν Πλάθα δήλωσε: " Ήταν ένα δυνατό και καλό παιχνίδι, το οποίο απόλαυσε ο κόσμος. Η ομάδα μου έδειξε ότι μπορεί να αντιμετωπίσει και καλύτερες ομάδες και πως μπορεί να φτάσει ψηλά. Μάθαμε πολλά από αυτόν τον αγώνα και φεύγουμε καλύτεροι από ό,τι ήρθαμε. Όταν παίζεις με τον Παναθηναϊκό σε ένα τέτοιο γήπεδο, μαθαίνεις. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου και αυτό το παιχνίδι θα μας βοηθήσει στη συνέχεια της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός είναι μια έμπειρη ομάδα που έχει παίξει σε τελικούς και εμείς προσπαθούμε να συνηθίσουμε σε τέτοιο επίπεδο. Εύχομαι να συναντηθούμε και στο Φάιναλ Φορ".