ΓΑΛΛΙΑ

Ο νόμος της Κυανής Ακτής

psgekke

Η Νις συνέχισε να εντυπωσιάζει εντός έδρας παραμένοντας αήττητη προσθέτοντας στη συλλογή της και μια νίκη επί της Νανσί

H Nις μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Λασλάντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε μια φάση που έμοιαζε σίγουρο γκολ, αλλα δεν είχε τελικά ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του Αντονετί.
Στο 12ο λεπτό και πάλι ο Λασλάντ με απευθείας σουτ από τα δεξιά μέσα στην περιοχή ανάγκασε τον Μπραζιλιάνο σε φοβερή απόκρουση σε κορνερ καθώς οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γρήγορο γκολ, κάτι που απέτυχαν να πετύχουν και σε δυο μικρότερες ευκαιρίες λίγο πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου, ενώ ο Έντερσον στο 25' είδε μια πολύ καλή κεφαλιά του σε σέντρα του Μπαλμόν να καταλήγει λίγο άουτ, σε μια ακόμα φάση που παίκτης της Νις βρέθηκε ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής των φιλοξενούμενων.

Η ασφυκτική πίεση της Νις συνεχίστηκε με τον Μπαμόγκο να βγαίνει πολύ όμορφα στην αντεπίθεση να σουτάρει από το ύψος της περιοχής για να δει όμως το σούτ του να καταλήγει μόλις άουτ καθώς η ομάδα του Πάμπλο Κορέ έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και να κρατήσει τη μπάλα στην κατοχή της.

Χρειάστηκε να περάσει το ημίωρο για να απειλησει η Νανσί με μια πολύ καλή ευκαιρία του Φορτουνέ που ανάγκασε τον κίπερ της Νις σε πολύ καλή απόκρουση σουτάροντας από τα αριστερά, ενώ λίγο αργότερα και πάλι η Νανσί απέτυχε να παγώσει τους οπαδούς των γηπεδούχων όταν η κεφαλιά του Πιουγκρινιέ από πλεονεκτική θέση έφυγε λίγο έξω.

Η απάντηση της Νις ήταν άμεση με τον Μπραζιλιάνο να γλιτώνει τη Νανσί από αυτογκόλ μετά την κεφαλιά του συμπαίκτη του Πιουγκρινιέ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Έντερσον είχε χαραμίσει μια φάση με πολύ καλές προοπτικές για τη Νις. Πέντε λεπτά πριν τη ληξη του πρώτου μέρους ο Μπερενγκιέρ δήλωσε την επικινδυνότητα της Νανσί με την κεφαλιά του απο πλεονεκτική θέση να περνάει άουτ, ενώ στο 43' ο Λασλάντ έχασε την τρίτη προσωπική του κλασσική ευκαιρία όταν το βολέ του από το ύψος της μικρής περιοχης πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια της Νανσί.

Παρά τον πολύ καλό ρυθμό και τις ευκαιρίες κυρίως από πλευράς Νις το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, κάτι που δεν έγινε ούτε με το ξεκίνημα της επανάληψης όταν ο Λασλάντ έβγαλε πολύ πάσα για τον Μπαμόγκο, όμως ο Μπραζιλιάνο κατάφερε να αποσοβήσει έναν ακόμα κίνδυνο για την εστία της Νανσί.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στη συνέχεια με την επόμενη πολύ καλή φάση να έρχεται στο 68' όταν ο Φορτουνέ μπήκε πολύ ωραία σε μια αντεπίθεση από τα αριστερά, σούταρε στη γωνία και ανάγκασε τον κίπερ της Νις σε μια φοβερή απόκρουση σε κόρνερ. Το σκορ άνοιξε τελικά ένα λεπτό αργότερα για τη γηπεδούχο με τον Ελεμπουίκ να πιάνει ένα φοβερό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, να αιφνιδιάζει τον Μπραζιλιανο και να γράφει το 1-0 για τη Νις που πήρε έστω και χωρίς οργανωμένη επίθεση αυτό που άξιζε στο ματς.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπαμόγκο έχασε μοναδική ευκαιρία για να καθαρίσει το ματς αστοχόντας από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, με τη Νανσί να μη μπορεί να αντιδράσει παρά μόνο μέσω κάποιων στημένων φάσεων και τις κεφαλιές του Πιουγκρινιέ. Η Νις ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες στιγμές στην κόντρα και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη

Tα ματς του Σαββάτου

Σκόνταψε η Παρί που δεν κατάφερε να πάρει μπροστά μετά τις δυο σερί νίκες της τελευταίας εβδομάδας γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στην έδρα της Λοριάν που ήταν καλύτερη, πολύ έξυπνα στημένη στο γήπεδο και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Μπορντό, Μαρσέιγ και Μονακό έκαναν επίσης νίκες.

Οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 στην έδρα της Λε Μαν που κατάφερε να μειώσει σε 1-2 λίγο αργότερα και να βρεθεί με παίκτη παραπάνω λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου λόγω αποβολής του Ζουριετί για τη Μπορντό. Η ομάδα του Μπλαν άντεξε μέχρι το τέλος όμως, ενώ και η γηπεδούχος έμεινε με 10 στην επανάληψη για να αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία.

H Mαρσέιγ δεν είχε διαθέσιμο τον πρώτο της σκόρερ Νιάνγκ αλλά κατάφερε να κερδίσει 3-1 τη Βαλενσιέν στο Βελοντρόμ και να συνεχίσει την αναρρίχησή της στη βαθμολογία, κάτι που πέτυχε και η Μονακό που πέρασε σίφουνας με 4-1 από την έδρα της ουραγού Μετς που ουσιαστικά περιμένει το τέλος της σεζόν για να επιστρέψει στη Ligue 2.

Νίκη ανάσα για την Σεντ Ετιέν που κατάφερε στο Ζοφρουά Γκισάρ να σκοράρει μετά από τρία 90λεπτα ξηρασίας και να επικρατήσει με 2-0 της Ρεν που δεν κατάφερε να έχει συνέχεια μετά το πρόσφατο 3-1 επί της Μαρσέιγ. Ισοπαλίες τέλος στο Τουλούζ-Καέν, Οσέρ-Στρασβούργο και Σοσό-Λιλ όλες με 1-1.

Σκόνταψε η Παρί

Το πρώτο μέρος ήταν μονόλογος της Λοριάν πλην μόλις δυο φάσεων που δημιούργησε η Παρί, που μπορεί να ήταν επικίνδυνες αλλά δεν αλλάζουν τη συνολική εικόνα του 45λέπτου στο οποίο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο γήπεδο, σκόραραν και θα μπορούσαν ακόμα και να έχουν καθαρίσει το ματς χάνοντας πολλές κλασσικές ευκαιρίες.

Με τη Λοριάν να έχει στηθεί πολύ έξυπνα στο γήπεδο και να παίζει με φαρμακερές αντεπιθέσεις, η Παρί έμοιαζε εντελώς εγκλωβισμένη στο πρώτο μέρος. Πολλές λάθος μεταβιβάσεις από τους παίκτες του Λε Γκεν με τη γηπεδούχο να πιέζει στο πρώτο μέρος, να κλέβει μπάλες και να βγαίνει στην κόντρα χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με το δίδυμο Βαϊρουά και Σαϊφί σε μεγάλα κέφια.

Το σκορ άνοιξε στο 19' όταν ο Σαϊφί έκλεψε τη μπάλα μετά από βολέ του Λαντρό, βγήκε σίφουνας από τα αριστερά και σούταρε λίγο μετά την είσοδό του στη μεγάλη περιοχή της Παρί, η μπάλα κόντραρε στον Μπουριγιόν για να ξεγελάσει τον κίπερ των φιλοξενούμενων και να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.

O Βαϊρουά έχασε χρυσή ευκαιρία λίγο μετά για το 2-0 όταν ο Σαϊφί με φοβερό τακουνάκι τον έβγαλε τετ α τετ με τον Λαντρό, που όμως ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε το χλιαρό σουτ του επιθετικού της Λοριάν, ενώ λίγο αργότερα και πάλι ο Σαϊφί δεν κατάφερε να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερ, στον οποίο προσωρινά είχε βρεθεί, μέχρι να χρεωθεί τελικά το πρώτο γκολ της ομάδας του ως αυτογκόλ.

Η Παρί μπήκε πολύ πιο δυνατά στην επανάληψη, πίεσε και έχασε πολύ καλές ευκαιρίες με τη Λοριάν όμως να παραμένει εξαιρετικά επικίνδυνη στην κόντρα, με τον Βαϊρουά να χάνει μοναδική ευκαιρία με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα για να καθαρίσει στο ματς, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Λαντρό αλλά αντί να κοντρολάρει επιχείρησε ένα απευθείας σουτ που έφυγε λίγο άουτ από τα δοκάρια της Παρί.

Η ομάδα του Λε Γκεν πίεσε χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και έτσι μετά από τις δυο σερί νίκες και μάλιστα με 7-0 τέρματα η Παρί δεν κατάφερε να κάνει ένα νέο ξεκίνημα γνωρίζοντας οδυνηρή προσγείωση.