Ατρόμητος-Ξάνθη 2-3

ΓΚΡΖΕΛΑΚ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Η Ξάνθη νίκησε τον Ατρόμητο εκτός έδρας με 3-2 σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση. Παράπονα οι γηπεδούχοι για την διαιτησία

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Θανάσης Τσίγκας που σημείωσε και τα δυο γκολ της ομάδας του (εξαιρετικό το δεύτερο), όμως δεν κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του απο την ήττα. Οι Θρακιώτες πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις, ενώ οι Περιστεριώτες μετρούν πλέον πέντε στυνεχόμενες ήττες.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γ. Όγιος): Μιχαηλίδης, Τρέχο, Αποστολόπουλος, Ανατολάκης, Κάστρο, Ιωάννου (51' Νικολόπουλος), Λουτσιάνο, Σίριο (51' Λε), Σκοπελίτης, Μερίνο, Τσίγκας.

Skoda Ξάνθη (Ν. Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Διγκόζης, Τζιωρτζόπουλος, Φλίσκας (83' Εσμεράδο), Κιντάνα (68' Βάλλας), Γκρζελακ (76' Άλβα), Λαμπριάκος, Ρατζίνσκι.

Διαιτητής: Ι. Σταυρίδης (Πιερίας)
Βοηθοί: Κ. Δάλλας (Ηπείρου), Δ. Ευθυμιάδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Αποστολόπουλος, Ιωάννου, Λε, Νικολόπουλος (Ατρόμητος) - Λαμπριάκος, Ρατζίνσκι, Ζουέλα (Skoda Ξάνθη)
Με μια ματιά
Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Με πολύ δυνατή άμυνα και ξαφνικές αντεπιθέσεις σκορπούσε τον πανικό στην άμυνα των γηπεδούχων. Και η υπεροχή της ακριτικής ομάδας δεν άργησε να καρποφορήσει. Στο 28' ο Ο Γκζέλακ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Λαμπριάκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Αντίθετα η Ξάνθη κατάφερε να διπλασιάσει τον δείκτη του σκορ. Στο 44ο λεπτό ο Κωστούλας έκανε μακρινή μπαλιά για τον Λαμπριάκο, αυτός δεν κατάφερε να κάνει το σουτ όμως η μπάλα στρώθηκε στον Γκζέλακ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ξάνθη συνέχισε να κυριαρχεί και κατάφερε να ανεβάσει το σκορ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκζέλακ. Ο Πολωνός φορ στο 58' έκανε το 3-0 με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Ατρόμητος βλέποντας την συντριβή αφυπνίστηκε και δέκα λεπτά αργότερα κατάφερε να μειώσει με τον Τσίγκα, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας του Περιστερίου. Τότε ο Νικολόπουλος έκανε την κεφαλιά πάσα στον Τσίγκα, αυτός από τα δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε ένα πολύ καλό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Λυμπερούπουλου.

Το γκολ αυτό αναπτέρωσε το ηθικό των γηπεδούχων, οι οποίοι αύξησαν την πίεση στην άμυνα της Ξάνθης. Η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 77ο λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Τσίγκα. Τότε ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού με απίθανο γυριστό σουτ και ενώ ήταν στο έδαφος (!) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ξεσήκωσε τις κερκίδες με τους γηπεδούχους να κυνηγούν στα τελευταία λεπτά την πλήρη ανατροπή του σκορ. Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε και η Ξάνθη έφυγε από το Περιστέρι με μια σπουδαία νίκη.

* Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σεραφείμ Ευαγγελίου και του μακαριστού Αρχιεπισκόπου, Χριστόδουλου.

* Ο Γιώργος Ανατολάκης συμπλήρωσε 400 συμμετοχές στην Α' Εθνική.

* Το δεύτερο ημίχρονο καθυστέρησε να ξεκινήσει λίγα λεπτά, καθώς σύμφωνα με μαρτυρία του τέταρτου διαιτητή, κ. Μαζαράκου, ο ρέφερι και οι βοηθοί του δέχθηκαν επίθεση στη φυσούνα.
Όλα τα λεφτά...
Τσίγκας και Γκρζέλακ ήταν οι μεγαλοί πρωταγωνιστές για τις ομάδες τους.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο διαιτητής της αναμέτρησης σίγουρα δεν ήταν στην καλύτερη του μέρα. Υπέπεσε σε αρκετά λάθη...
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
12' Ευκαιρία Ατρόμητος Τσίγκας
Πολύ καλή μπαλιά από τον Λουτσιάνο, ο Τσίγκας μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, όμως την κατάλληλη στιγμή ο Ζουέλα διώχνει σε κόρνερ.
18' Σουτ Ατρόμητος Λουτσιάνο
Ο Λουτσιάνο σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή και ύστερα από κόντρες η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Λυμπερόπουλου.
19' Κεφαλιά Ξάνθη Λαμπριάκος
Ο Ραντζίσκι κάνει μια καλή σέντρα από τα αριστερά, ο Λαμπριάκος πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
28' Γκολ Ξάνθη Λαμπριάκος
Ο Γκρζέλακ από τα αριστέρα μέσα στην μεγάλη περιοχή κάνει σέντρα ακριβείας και ο Λαμπριάκος με κεφαλιά από κοντινή θέση ανοίγει το σκορ για την Ξάνθη.
36' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Αποστολόπουλος
39' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Λαμπριάκος
39' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ιωάννου
44' Γκολ Ξάνθη Γκρζέλακ
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κωστούλα, ο Λαμπριάκος βγαίνει στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου πασάρει στον Γκρζέλακ που με πλασέ μπροστά σε άδεια εστία δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2-0.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Λε παίρνει την θέση του Σίριο και ο Νικολόπουλος περνάει στην θέση του Ιωάννου.
58' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Λε
59' Γκολ Ξάνθη Γκρζέλακ
Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή από τον Γκρζέλακ, ο Μιχαηλίδης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το 3-0 είναι γεγονός.
60' Ευκαιρία Ατρόμητος Λουτσιάνο
Ύστερα από σέντρα του Τρέχο από τα αριστερά ο Λουτσιάνο από κοντινή θέση έκανε σουτ στην κίνηση όμως ο Λυμπερόπουλος πραγματοποιώντας σπουδαία επέμβαση έδιωξε την μπάλα.
63' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ραντζίσκι
65' Ευκαιρία Ατρόμητος Αποστολόπουλος
Ύστερα από πάσα του Μερίνο, ο Λουτσιάνο κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Αποστολόπουλος κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Λυμπερόπουλος για άλλη μια φορά απομάκρυνε τον κίνδυνο.
68' Γκολ Ατρόμητος Τσίγκας
Ύστερα από κεφαλιά πάσα του Νικολόπουλου, ο Τσίγκας από τα δεξιά μέσα στην περιοχή κάνει ένα πολύ καλό σουτ και μειώνει σε 3-1 για τον Ατρόμητο.
68' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Βάλλας παίρνει την θέση του Κιντάνα.
73' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ζουέλα
73' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Νικολόπουλος
76' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Άλβα παίρνει την θέση του Γκρζέλακ.
77' Γκολ Ατρόμητος Τσίγκας
Πανέμορφο γκολ από τον Τσίγκα ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει την φετινή σεζόν. Ο νεοπακτηθείς επιθετικός του Ατρομήτου αποφέυγει εξαιρετικά μέσα στην περιοχή τον Βάλλα, χάνει την ισσοροπία του όμως καταφέρνει πεσμένος στο έδαφος να στείλει με γυριστό σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Λυμπερόπουλου.
83' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη