LA LIGA

Στάση Αλμερία για το "τρένο" της Ρεάλ

ρεαλ ραμος κασιγιας απογοητευτικη

Ύστερα από 8 συνεχόμενες νίκες η νεοφώτιστη Αλμερία σταμάτησε το "τρένο" της Ρεάλ νικώντας την με 2-0

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, η "βασίλισσα" δεν έδειξε το γνωστό καλό της πρόσωπο και γνώρισε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα από την Αλμερία που επικρατώντας με 2-0, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.
Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς στο 16ο λεπτό, το δυνατό σουτ του Χουανίτο μέσα από την περιοχή απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κασίγιας, όμως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή και το 1-0 ήταν γεγονός για την Αλμερία.

Οι "μαδριλένοι" δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το δεύτερο μέρος είχε εφιαλτική έναρξη αφού μόλις στο 36 δευτερόλεπτο ο Καναβάρο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Νεγκρέντο και ο διαιτήτης καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νενγκρέντο που νίκησε τον Κασίγιας και έκανε το 2-0.

Η "βασίλισσα" βγήκε στην επίθεση, προσπαθώντας να μειώσει το σκορ, όμως στο 56' την κεφαλιά του Ραούλ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντιέγκο Άλβες. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρομπίνιο μπήκε στην μεγάλη περιοχή όμως το σουτ του κατάληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Αλμερία.

Η πίεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο 75ο λεπτό ο Μπαλμπόα έκανε μια επέλαση από τα δεξιά, σέντραρε όμως η κεφαλιά του Ραούλ δεν βρήκε στόχο.

Ο τερματοφύλακας των νεοφώτιστων ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος του αγώνα και στο 78' πραγματοποίησε άλλη μια καταπληκτική απόκρουση, όταν στο δυνατό γυριστό σουτ του Ιγκουαΐν από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ.

Από κει και πέρα τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και η Αλμερία απέδειξε πως ήρθε για να μείνει στην Πριμέρα Ντιβιζιόν νικώντας το φαβορί για το φετινό τίτλο.