ΑΙΓΑΛΕΩ

Τρελαίνει κόσμο!

Πάτερσον

Τρελαίνει κόσμο το Αιγάλεω, που έκανε το "δύο στα δύο" στο Πρωτάθλημα, επικρατώντας με 75-71 του Πανιωνίου, στο Ελληνικό

Μπαίνοντας στο παιχνίδι, όλα έδειχναν ότι ο Πανιώνιος, θα περνούσε εύκολη βραδιά στο Ελληνικό, αφού με ηγέτη τον Νιούλεϊ, κατάφερε να προηγηθεί με 20-12, χάρη στην καλή του άμυνα στα ατού του Αιγάλεω.
Παρά το γεγονός ότι το "Σίτι" έκανε προσπάθεια να μειώσει, οι "κυανέρυθροι" κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι, με 22-16, ωστόσο αυτό που φάνηκε, ήταν ότι ο Πάτερσον είχε πολλή όρεξη για να "σπρώξει" την ομάδα του προς την αντεπίθεση.

Ο Αμερικανός το έκανε πράξη στο δεύτερο δεκάλεπτο και οδήγησε την αντεπίθεση του Αιγάλεω, με τον ίδιο να ισοφαρίζει σε 26-26, 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου, προηγήθηκε και 30-31, αλλά με την είσοδό του, ο Γιαννούλης, άλλαξε την κατάσταση και έδωσε στην ομάδα του εκ νέου την πρωτοπορία. Ένα καλάθι του Μπρέισι, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το 37-37 του ημιχρόνου.

To ισορροπημένο και χωρίς λάθη παιχνίδι του Αιγάλεω, συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Παρά το γεγονός, ότι ο Πάτερσον έχασε την επαφή του με το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στους Νικολαΐδη και Καλλινικίδη, τη στιγμή που ο Πανιώνιος, βασιζόταν στον Γιαννούλη αλλά και τον Ζορόσκι. Ο Μάρας με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 56-59 του τρίτου δεκαλέπτου.

Έχοντας πάρει προβάδισμα 5 πόντων (58-63) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, το Αιγάλεω, πλησίαζε όλο και περισσότερο στη νίκη. Παρά το 4-0 των γηπεδούχων, ο έλεγχος δεν χάθηκε για την ομάδα του Σκουρτόπουλου και πρώτα με ένα πολύ κρίσιμο καλάθι του Τζάαμπερ (64-68) και στη συνέχεια με το φαρμακερό για τον Πανιώνιο, τρίποντο του Πάτερσον (64-71), έγινε το φαβορί για τη νίκη.

Από εκεί και πέρα τα καλάθια των Γιαννούλη και ΜακΝαμάρα μείωσαν στο καλάθι, αλλά ο Νιούλεϊ, αστόχησε στο τρίποντο που ενδεχομένως θα έδινε στους γηπεδούχους τη νίκη, με αποτέλεσμα το "Σίτι" να κάνει το "δύο στα δύο".

Τα δεκαλεπτα: 22-16, 37-37, 56-59, 71-75

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Γκέκος): Ξανθόπουλος 1, Μακναμάρα 3 (1), Ζορόσκι 11, Γεωργαλής, Σάκοτα 7 (1), Αγγελόπουλος 2, Καλαμπόκης 4, Νιούλει 17 (2), Καβαλιάουσκας 6, Κένταλ 2, Γιαννούλης 18

Αιγάλεω (Σκουρτόπουλος): Νικολάιδης 13 (2), Λόλας, Χόχλερ 2, Μαγγουνής 7, Τζάαμπαερ 15, Μπρέισι 4,Καλλινικίδης 7, Πάτερσον 20 (1), Μάρας 7 (1)

Σκουρτόπουλος: " Η άμυνα μας έδωσε τη νίκη"
Η άμυνα που ανάγκασε τον Πανιώνιο, σε πολλά λάθη, ήταν σύμφωνα με τον τεχνικό του Αιγάλεω, Θανάση Σκουρτόπουλο, το "κλειδί" της νίκης για την ομάδα του.

" Είμαι στην ευχάριστη θέση να μιλάω μετά από μια πολύ μεγάλη νίκη εκτός έδρας. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, έγινε ένα δυνατό παιχνίδι. Η άμυνά μας, έδωσε πολλά λάθη στον αντίπαλο καθώς, ο Πανιώνιος είναι νέα ομάδα με νέα φιλοσοφία".

"Ημασταν αστοχοι στα τρίποντα αν και είχαμε καλές προσπάθειες. Δεν περίμενε κανείς όταν ξεκινούσαμε με τόσα προβλήματα και αργά, να έχουμε τέτοιες νίκες. Ελπίζω να συνεχίσουμε ανάλογα. Περιμένουμε τον Γκιζογιάννη ή θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τον Νάντζφει για κλείσει το ρόστερ

".

Ο τεχνικός του Πανιωνίου, Μηνάς Γκέκος, είπε: " Συγχαρητήρια στο Αιγάλεω και το φίλο μου τον Θανάση, για τη μεγάλη επιτυχία. Με 20 δικά μας λάθη και 15 κλεψίματα του αντιπάλου είναι φανερό γιατί χάσαμε. Δώσαμε εύκολα καλάθια στον αντίπαλο και έτσι δεν μπορείς να κερδίσεις κανένα. Και ας είχαμε περισσότερα ριμπάουντς και καλά ποσοστά".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Πανιώνιος Nιούλεϊ (3-0)
2' Τρίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (6-0)
3' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (6-2)
4' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (6-4)
5' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (8-6)
6' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (10-6)
6' Δίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης (10-10)
Ισοφαρίζει ο Μάκης μετά από πολλή ώρα
7' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (14-10)
7' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (16-10)
9' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (19-12)
9' Δύο βολές Αιγάλεω Πάτερσον (20-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-16
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (24-22)
Μειώνει στους 2 ο Αμερικανός που οδηγεί το Αιγάλεω
16' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (26-26)
18' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (33-31)
19' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (34-33)
19' Δύο βολές Πανιώνιος Γιαννούλης (36-33)
20' Δίποντο Αιγάλεω Μάρας (36-35)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-37
Στα ίσα πηγαίνουν οι ομάδες στα αποδυτήρια. Παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 8 στην πρώτη περίοδο, το Αιγάλεω με τον Πάτερσον σε μεγάλη μέρα, έκανε αντεπίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει
20' Δίποντο Αιγάλεω Μπρέισι (37-37)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (39-37)
21' Τρίποντο Αιγάλεω Νικολαςιδης (39-40)
22' Δίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης (39-42)
23' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Νιούλεϊ (42-42)
24' Καλάθι και φάουλ Αιγάλεω Καλλινικίδης (42-45)
26' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (48-47)
26' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (50-47)
27' Δίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (50-49)
27' Τρίποντο Αιγάλεω Νικολαΐδης (50-52)
29' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (54-54)
29' Δίποντο Αιγάλεω Μάρας (54-56)
30' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (56-56)
30' Τρίποντο Αιγάλεω Μάρας (56-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου 56-59
Για τα καλά μέσα στο παιχνίδι είναι το Αιγάλεω, που κλείνει την τρίτη περίοδο, προηγούμενο με 3
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (58-59)
32' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης (58-61)
33' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (58-63)
33' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Γκέκος
35' Δίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (62-63)
Ακόμα μία ασίστ του Γιαννούλη
36' Καλάθι και φάουλ Αιγάλεω Καλλινικίδης (62-66)
36' Δίποντο Πανιώνιος Καβαλιάουσκας (64-66)
37' Δίποντο Αιγάλεω Τζάαμπερ (64-68)
38' Τρίποντο Αιγάλεω Πάτερσον (64-71)
38' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (66-71)
39' Τρίποντο Πανιώνιος ΜακΝαμάρα (69-71)
Στους 2 μειώνει ο Αμερικανός
40' Δύο βολές Αιγάλεω Τζάαμπερ (69-73)
40' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (71-73)
40' Δύο βολές Αιγάλεω Νικολαΐδης (71-75)
40' Λήξη αγώνα 71-75
Μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω μέσα στο Ελληνικό επί του Πανιωνίου. 2/2 από για την ομάδα του Σκουρτόπουλου που έχει βαλθεί να τους τρελάνει όλους