ΑΕΛ

Λάρισα-Ζενίτ 2-3

Λάρισα-Ζενίτ

Η Λάρισα δεν τα κατάφερε στον Πανθεσσαλικό, αφού ηττήθηκε με 3-2 από τη Ζενίτ (videos)

Για τους νικητές, σκόραραν οι Πογκρέμπνιακ (39'), Ζιριάνοβ (71'), Τεκέ (79'), ενώ η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί 2-1 με γκολ των Αλεξάνδρου (58'), Φωτάκη (63').
Η Λάρισα μέχρι το 25ο λεπτό της αναμέτρησης είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά το διάστημα αυτό, η Ζενίτ ισορρόπησε τον αγώνα, στο τελευταίο εικοσάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις, οι παίκτες της ρωσικής ομάδας "κόπηκαν" από ανύπαρκτα οφσάιντ κι ενώ ήταν έτοιμοι να σκοράρουν.

Η ΑΕΛ στο 22' έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, όταν ο Μπακαγιόκο μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, όμως ο Τσοντοφάλσκι πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση.

Από εκεί και πέρα, πάντως, η Ζενίτ πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιούργησε συνεχείς κινδύνους μπροστά από την εστία του Κοτσόλη. Έτσι, στο ημίχρονο η Λάρισα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 39'... Ο Αντρέι Αρσάβιν άδειασε ταχύτατα τους Φωτάκη, Γκαλίτσιο και εξουδετερώνοντας όλη την άμυνα των "βυσσινί" έδωσε στον Πογκρέμπνιακ, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πάβελ Πογκρέμπνιακ συμπλήρωσε την Πέμπτη (8/11) 24 χρόνια ζωής και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του.

Στην επανάληψη, η εικόνα της Λάρισας βελτιώθηκε και στο 52' βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Τσοντοφάλσκι πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μπακαγιόκο και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα (55'), το σουτ του Φωτάκη κόντραρε στα πόδια του Ανιούκοβ κι ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα του εξουδετερωμένου Τσοντοφάλσκι.

Η πολιορκία συνεχίστηκε και στο 58' ο Σλοβάκος τερματοφύλακας της Ζενίτ πραματοποίησε άστοχη έξοδο σε κόρνερ του Φωτάκη, η μπάλα έφτασε στον Αλεξάνδρου και ο Κύπριος με έξοχο γυριστό σουτ έγραψε το 1-1. Η Ζενίτ έμοιαζε να τα έχει χαμένα και στο 63' ο Μπακαγιόκο άφησε έξοχα την μπάλα για τον επερχόμενο Φωτάκη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).

Κόντρα στη ροή του αγώνα και σε μία εξαιρετική αντεπίθεση, ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ πέρασε την μπάλα στον Κονσταντίν Ζιριάνοβ κι ο Ρώσος μέσος, αφού ξεπέρασε στο σπριντ τον Κώτσιο, πλάσαρε τον Κοτσόλη και ισοφάρισε 2-2 στο 71'. Οκτώ λεπτά μετά (79'), τα διαδοχικά λάθη των "βυσσινί" εκμεταλλεύτηκε η Ζενίτ, ο Ντομίνγκεζ έδωσε στον Φατίχ Τεκέ και ο Τούρκος επιθετικός διαμόρφωσε από κοντά το τελικό 2-3, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

*Oι φίλαθλοι της ΑΕΛ δεν έδωσαν βροντερό "παρών" στο Πανθεσσαλικό Στάδιο... Περίπου 5.000 ήταν οι φίλοι της Λάρισας, ενώ γύρω στους 200 ήταν οι οπαδοί της Ζενίτ στο Βόλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης (46' Κατσιαρός), Κυριακίδης (84' Λαμπρόπουλος), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κλέιτον, Αλεξάνδρου (75' Καλαντζής), Μπακαγιόκο.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ντικ Άντβοκαατ): Τσοντοφάλσκι, Ανιούκοβ, Σκρτελ, Λομπάερτς, Κιμ Ντονγκ Γιν, Ζιριάνοβ, Τίμοστσουκ, Σιρλ, Ρίκσεν (73' Τεκέ), Πογκρέμπνιακ (74' Ραντίμοβ), Αρσάβιν (46' Ντομίνγκεζ).

Διαιτητής: Νικολάι Βόλκουαρτζ (Δανία)

Βοηθοί διαιτητή: Μπο Άμπιλντγκααρντ (Δανία), Μάρτιν Βουλφ (Δανία)

Τέταρτος διαιτητής: Τόμας Βέιλγκααρντ (Δανία)

Κίτρινες κάρτες: Κώτσιος στο 85' (Λάρισα), Ρίκσεν στο 56' (Ζενίτ)

Κόκκινες κάρτες: -

Τα γκολ του αγώνα σε video:

Το live του αγώνα

Στοιχεία Αγώνα
Λάρισα: Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κλέιτον, Αλεξάνδρου, Μπακαγιόκο.

Ζενίτ: Τσοντοφάλσκι, Ανιούκοβ, Σκρτελ, Λομπάερτς, Κιμ Ντονγκ Γιν, Ζιριάνοβ, Τίμοστσουκ, Σιρλ, Ρίκσεν, Πογκρέμπνιακ, Αρσάβιν.

1' Έναρξη αγώνα
7' Σουτ Λάρισα
Σουτ του Κλέιτον με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Τσοντοφάλσκι. Ο Βραζιλιάνος είχε χώρο, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό.
10' Σχόλιο
Η Λάρισα προσπαθεί να επιτεθεί με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.
12' Ευκαιρία Λάρισα
Ο Μπακαγιόκο βγήκε απέναντι από τον Τσοντοφάλσκι, πέρασε τον πορτιέρο της Ζενίτ από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα προς τον Αλεξάνδρου, αλλά οι αμυντικοί της αντίπαλης ομάδας πρόλαβαν και έδιωξαν την μπάλα κόρνερ.
16' Ευκαιρία Λάρισα
Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΛ... Ο Μπακαγιόκο εξέθεσε την άμυνα της Ζενίτ από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το αριστερό σουτ, όμως ο Τσοντοφάλσκι με εκπληκτική εκτίναξη απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.
20' Σχόλιο
Πολύ καλός ο ρυθμός στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.
25' Ευκαιρία Λάρισα
Ο Φωτάκης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κιμ και στη συνέχεια ο Νταμπίζας με μακρινή κεφαλιά είδε την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία της ρωσικής εστίας.
28' Ευκαιρία Ζενίτ
Καλό σουτ του Σκρτελ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοτσόλη.
33' Ευκαιρία Ζενίτ
Νέα καλή ευκαιρία για τη Ζενίτ... Μακρινό δεξί σουτ του Τίμοστσουκ, υποχρέωσε τον Κοτσόλη σε εξαιρετική επέμβαση.
36' Ευκαιρία Ζενίτ
Η Ζενίτ αυξάνει την πίεση. Ο Αρσάβιν εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Σκρτελ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Βενετίδης πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την μπάλα και έσωσε την ΑΕΛ από βέβαιη παραβίαση.
39' Γκολ Ζενίτ Πογκρέμπνιακ
Ο Αρσάβιν επιχείρησε ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, πέρασε τον Γκαλίτσιο στο σπριντ, έκανε το γύρισμα και ο Πογκρέμπνιακ έστειλε, με αριστερό πλασέ, την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ από το ύψος της μικρής περιοχής.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
46' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κατσιαρός πήρε τη θέση του Βενετίδη.
46' Αλλαγή παίκτη Ζενίτ
Ο Ντομίνγκεζ πήρε τη θέση του Αρσάβιν.
49' Ευκαιρία Ζενίτ
Ο Πογκρέμπνιακ "νίκησε" στην προσωπική μονομαχία τον Κώτσιο, έκανε το αριστερό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Κοτσόλης έκανε σωστή έξοδο και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.
53' Ευκαιρία Λάρισα
Κεφαλιά-πάσα του Νταμπίζα στον αφύλακτο Μπακαγιόκο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το δεξί πλασέ, αλλά ο Τσοντοφάλσκι έδιωξε την μπάλα και έσωσε την ομάδα του.
55' Ευκαιρία Λάρισα
Η Λάρισα πιέζει... Καλό σουτ του Φωτάκη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Ζενίτ και κατέληξε κόρνερ.
56' Κίτρινη κάρτα Ζενίτ Ρίκσεν
58' Γκολ Λάρισα Αλεξάνδρου
Ο Φωτάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσοντοφάλσκι έκανε άστοχη έξοδο και ο Αλεξάνδρου με αριστερό γυριστό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της ρωσικής εστίας.
63' Γκολ Λάρισα Φωτάκης
Πάσα του Κατσιαρού στον κενό χώρο, ο Μπακαγιόκο άφησε την μπάλα και ο επερχόμενος Φωτάκης με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζενίτ.
65' Ευκαιρία Ζενίτ
Ο Ντομίνγκεζ ελίχθηκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα προς το ύψος του πέναλτι, αλλά το αριστερό σουτ του Ρίκσεν ήταν απελπιστικά άστοχο.
70' Ευκαιρία Λάρισα
Κάθετη πάσα του Φωτάκη στον Μπακαγιόκο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον πορτιέρο της Ζενίτ, έκανε το δεξί πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
71' Γκολ Ζενίτ Ζιριάνοβ
Μπαλιά του Ντομίνγκεζ στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ζιριάνοβ βρέθηκε απέναντι στον Κοτσόλη και με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ.
73' Αλλαγή παίκτη Ζενίτ
Ο Τεκέ στη θέση του Ρίκσεν.
74' Αλλαγή παίκτη Ζενίτ
Ο Ραντίμοβ πήρε τη θέση του Πογκρέμπνιακ.
75' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλαντζής πήρε τη θέση του Αλεξάνδρου.
79' Γκολ Ζενίτ Τεκέ
Ο Ντομίνγκεζ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η άμυνα της ΑΕΛ... κοιμήθηκε και ο Τεκέ ανενόχλητος με δεξί πλασέ "έγραψε" το 3-2.
83' Ευκαιρία Ζενίτ
Ο Ραντίμοβ πέρασε τον Κοτσόλη από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Ζιριάνοβ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Νταμπίζας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
84' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Λαμπρόπουλος πήρε τη θέση του Κυριακίδη.
85' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κώτσιος
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά