Η 29η αγωνιστική

Κόκε

Η ΑΕΛ έσπασε το εντός έδρας αήττητο του Ολυμπιακού και κράτησε το πάνω χέρι για την 5η θέση(v)

Στο μεταξύ μετά τη νίκη του Λεβαδειακού (3-1) επί του Πανθρακικού έγινε γνωστό ποιες ομάδες υποβιβάζονται, καθώς ΟΦΗ, Πανσερραϊκός και Θρασύβουλος δεν προλαβαίνουν τη σωτηρία ούτε και μαθηματικά!
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Ξάνθης με 2-1 και έμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία παίρνοντας παράλληλα προβάδισμα ενόψει πλέι-οφ, καθώς ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος στις Σέρρες.

Στα άλλα παιχνίδια ο Πανιώνιος νίκησε άνετα με 4-1 τον Θρασύβουλο, ο Εργοτέλης έμεινε στο 0-0 με τον ΟΦη, ενώ ο Ηρακλής έκαμψε την αντίσταση του Αστέρας με μικροεπεισόδια στο φινάλε.

29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή, 12 Απριλίου 2009

Πανθρακικός-Λεβαδειακός: 1-3

Διαιτητής: Ν. Ντάτης (Χίος)
Γήπεδο: ΔΑΚ Κομοτηνής

Ο Λεβαδειακός πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση και έχοντας πρωταγωνιστή τον Ναπολεόνι (2 τέρματα) επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή και εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Λεβαδειακός ήθελε ένα βαθμό στην Κομοτηνή απέναντι στον Πανθρακικό για να σωθεί και μαθηματικά, αλλά οι παίκτες του Μόμτσιλο Βούκοτιτς απέδειξαν ότι τα καταφέρνουν και στα δύσκολα, αφού μπόρεσαν να πάρουν μία εύκολη νίκη με 3-1.

Στο 2' ο Ναπολεόνι άνοιξε το σκορ για τον Λεβαδειακό, για να ισοφαρίσει ο Μπαχαρίδης στο 37΄για τον Πανθρακικό. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-1 με το καταπληκτικό τέρμα του Ντιμπαλά στο 43'. Ο Ναπολεόνι ολοκλήρωσε το θρίαμβο στο 63', γράφοντας το τελικό 3-1 με ψύχραιμο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Ολυμπιακός-Λάρισα: 0-1

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Μετά από 26 ολόκληρα χρόνια (29/05/83 0-1) η ΑΕΛ έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την έδρα του Ολυμπιακού, χάρις στο γκολ του Ζουράφσκι (54') και παραμένει φαβορί για τα πλέι οφ, αφού διατήρησε την διαφορά των δύο βαθμών από τον Άρη που κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ένας αγώνας με πολλούς "πρώην" και "επόμενους" και από τις δύο ομάδες, αφού ο Γκαλίτσιος από τον Ολυμπιακό αλλά και οι Βενετίδης και Γιαννακόπουλος αγωνίστηκαν κόντρα στις πρώην ομάδες του. Μάλιστα ο Stelios αγωνίστηκε για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης" ως αντίπαλος. Η αντίδραση πάντως των "ερυθρολεύκων" οπαδών ήταν εξαιρετική, αφού σε κάθε ευκαιρία χειροκροτούσαν των πρώην παίκτη της ομάδας τους.

Εμφάνιση με πολλές υποσχέσεις από τον 18χρονο ταλαντούχο, Γιώργο Νικλητσιώτη που με περίτεχνες ατομικές ενέργειες ξεσήκωσε το "ερυθρόλευκο" κοινό, ενώ λίγο έλειψε να πετύχει γκολ ποίημα στο 38ο λεπτό, όμως η μπάλα δε του έκανε το χατίρι.

Όσο για τον Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, παρά τις αρχικές προβλέψεις τελικά δεν αγωνίστηκε και έτσι το κοινό της Πειραϊκής ομάδας δεν είχε την ευκαιρία να τον αποχαιρετήσει όπως πρέπει... Ίσως διοργανωθεί κάποιος φιλικός αγώνας προς τιμήν του. Τίποτα δεν αποκλείεται.

ΑΕΚ-Αρης: 0-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρα)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Ο Άρης έπαιξε πολύ πιο έξυπνα από την ΑΕΚ, εκμεταλλεύθηκε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο της Ένωσης και πήρε μεγάλο διπλό στο ΟΑΚΑ με 0-1 μετά από 20 χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" πιο εύκολα το παιχνίδι αν ήταν περισσότερο συγκεντρωμένοι στις αντεπιθέσεις που είχαν στο β' μέρος όταν η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει.

Η Ένωση έχασε και άλλο έδαφος ενόψει τον πλέι οφ, ενώ ο Άρης συνεχίζει την μάχη του με την Λάρισα (διπλό στο Καραϊσκάκη) για την είσοδο στην πεντάδα.

Το γκολ της νίκης για τους Θεσσαλονικείς πέτυχε ο Κόκε στο 23ο λεπτό αλλά ο Ισπανός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί MVP της αναμέτρησης μετά το αντιαθλητικό χτύπημα στον Χουανφράν και την απ ευθείας κόκκινη που δέχθηκε.

Πανιώνιος-Θρασύβουλος Φυλής: 4-1

Διαιτητής: Γιώργος Ευαγγέλου Γιαννόπουλος (Αθήνα)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Ο Πανιώνιος έχοντας τους Ρεκόμπα και Εστογιανόφ σε κέφια δε δυσκολεύτηκε να κάμψει τις αντιστάσεις του Θρασύβουλου και να πάρει την τελευταία εντός έδρας νίκη του για τη φετινή σεζόν με 4-1.

Γκολ και θέαμα παρακολούθησαν οι ομολογουμένως ελάχιστοι οπαδοί που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Νέας Σμύρνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε 5 λεπτά πέτυχε δύο τέρματα δείχνοντας ότι οι "νεοσμνυρνιώτες" θα είχαν ένα εύκολο βράδυ. Στο 30' ο Κουμορτζί έκανε το 1-0 και στο 35' ο Γκονσάγκα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ωστόσο τη χάλαρωση που επέδειξαν μετά το 2-0 οι παίκτες του Γιώτη Σταματόπουλου, τιμώρησε με κεφαλιά ο Τραϊκοβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου, σημειώνοντας το 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη με την πρόθεση να... καθαρίσουν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν τη νίκη και στο 61' ο Εστογιανόφ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρεκόμπα πέτυχε το 3-1.

Το "κερασάκι" στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις (91') ο Μπάρκογλου με κοντινό σουτ.

ΟΦΗ-Εργοτέλης: 0-0

Διαιτητής: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλα)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να αποφύγει το μοιραίο και υποβιβάστηκε στην Β' Εθνική. Η "λευκή" ισοπαλία με τον Εργοτέλη ήταν ο επίλογος του ΟΦΗ στην Σούπερλίγκα. Η αναμέτρηση έληξε μέσα σε κλίμα οργής και απογοήτευσης.

Η Κρητική ομάδα με μόλις 24 βαθμούς , μία αγωνιστική πριν την λήξη της φετινής σεζόν, αποδείχτηκε αδύναμος κρίκος, πληρώνοντας τα λάθη της διοίκησης.

Το 2001 ο ΟΦΗ είχε κερδίσει την παραμονή στα μπαράζ με τον ΠΑΣ, το 2005 είχε τιμωρηθεί ο Αρης για επεισόδια, ενώ το 2006 ο ΟΦΗ κέρδισε σε ένα ακόμα μπαράζ τον Λεβαδειακό. Φέτος το πρωτάθλημα δεν είχε ευτυχές τέλος, γράφοντας μαύρη σελίδα στην ιστορία της ομάδας.

Ηρακλής-Αστέρας Τρίπολης: 2-1

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους πριν την 29η αγωνιστική, ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο "Καυταντζόγλειο".

Ο "Γηραιός" ήταν καλύτερος καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε κάποιο γκολ, με αποκορύφωμα των ευκαιριών του να είναι το χαμένο πέναλτι του Παπαστεργιανού μόλις στο 5' (μπλόκαρε ο Αμπάρης).

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο απέναντι σε έναν κουρασμένο (αγωνιστικά και ψυχολογικά από το ματς Κυπέλλου στο "Καραϊσκάκη) Αστέρα και να ανοίγουν τελικά το σκορ στο 54' με αυτογκόλ του Ψωμά.

Το έργο των "κυανόλευκων" έγινε πιο εύκολ στο 76', με το σουτ εκτός περιοχής του Γκαρσία να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αμπάρη (2-0), ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με σκόρερ τον Τσέζαρεκ (όγδοο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα).

Πανσερραϊκός-Παναθηναϊκός: 0-0

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθήνα)
Γήπεδο: Δημοτικό Σερρών

Χωρίς γκολ... αλλά με δύο δοκάρια (Σαλπιγγίδης, Σαριέγκι) ο Παναθηναϊκός μετά την λευκή ισοπαλία άφησε δύο βαθμούς στις Σέρρες και έχασε την 2η θέση στην βαθμολογία, αφού νίκησε ο ΠΑΟΚ στην Ξάνθη. Δοκάρι και οι γηπεδούχοι με τον Αουρέλιο.

Οπως και στο Κύπελλο, έτσι και στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός έφυγε χωρίς γκολ από τις Σέρρες, γεγονός που και πάλι του στοίχησε. Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Πανσερραϊκό μετά την οδυνηρή ήττα στο ΟΑΚΑ, τώρα έχασε την δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα βαθμών ενόψει των πλέι-οφ.

Η αναποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων να σκοράρουν αλλά και η ατυχία αφού είχαν δύο δοκάρια με τους Σαλπιγγίδη και Σαριέγκι τα κύρια χαρακτηριστικά των "πράσινων" που ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.

Τα "κόκκινα λιοντάρια" με τον κόσμο στο πλευρό τους και έναν σπουδαίο Αουρέλιο, που είχε δοκάρι και άλλαξε την μορφή των γηπεδούχων, οι Σερραίοι ελπίζουν στηνν επιστροσφή τους στην Σούπερ Λίγκα μετά και τον οριστικό υποβιβασμό τους (αφού κέρδισε ο Λεβαδειακός στην Κομοτηνή).

Σκόντα Ξάνθη-ΠΑΟΚ: 1-2

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ μέσα στα Πηγάδια επί της Ξάνθης με 2-1. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ίβιτς στο 23' με δυνατό σουτ. Το 1-1 έκανε ο Αγκάλι με πλασέ μέσα από την περιοχή του Χαλκιά, ενώ το 2-1 έκανε ο Ίβιτς και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

"Κωδικός νίκη". Αυτό ήταν το σύνθημα πριν την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" πέτυχε μια σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Βλάνταν Ίβιτς να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Συγκεκριμένα στο 23' μετά από πάσα του Γκαρσία ο Σέρβος μέσος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Λυμπερόπουλου με την μπάλα να καταλήγει γκολ. Η Ξάνθη δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 61' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Αγκάλι να σκοράρει με πλασέ.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όμως στο 93' ο Αναστασάκος βρέθηκε απέναντι από τον Λυμπερόπουλο τον οποίο ξεπέρασε, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να ανατρέπει τον έμπειρο επιθετικό και τον Ίβιτς από την άσπρη βούλα να κάνει το 1-2